Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ده‌ها مورد تجاوز و سوء استفاده جنسی در کنگو؛ کارکنان سازمان جهانی بهداشت متهم شدند

زنی در کنگو
زنی در کنگو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گروه به سفارش سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که ۲۱ نفر از کارکنان سازمان جهانی بهداشت بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در زمان شیوع ابولا در کنگو متهم به ۸۳ مورد سواستفاده جنسی شده‌اند.

آگهی

یک گروه به سفارش سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که ۲۱ نفر از کارکنان این سازمان که بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی و در زمان شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو شاغل بودند متهم به ۸۳ مورد سواستفاده جنسی هستند.

مالیک کولیبالی، عضو این گروه گفت که بازرسان در مجموع ۹ اتهام تجاوز را کشف کردند. زنانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند گفتند که مهاجمان از هیچگونه وسایل پیشگیری از بارداری استفاده نکردند و منجر به بارداری شدند. کولیبالی گفت برخی از زنان گفتند که تجاوزگرانشان آن‌ها را مجبور به سقط جنین کرده‌اند.

جوانترین قربانی که در گزارش «جولیان» نامیده شده، ۱۳ ساله است و گفت که راننده سازمان جهانی بهداشت در آوریل ۲۰۱۹ در کنار جاده‌ای در شهر مانگینا جایی که او کارت تلفن می‌فروخت توقف کرد و به او پیشنهاد داد تا با خودرویش او را به خانه برساند. طبق این گزارش «در عوض او را به هتلی برد که در آن به این شخص تجاوز کرده است.»

این گروه تحقیق به سازمان جهانی بهداشت توصیه کرد که به قربانیان غرامت بدهد و آزمایش دی‌ان‌ای را برای اثبات نوزادان به دنیا آمده و تایید حقوق این زنان و فرزندانشان انجام دهد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت اکتبر گذشته پس از گزارش رسانه‌ها مبنی بر سوء استفاده جنسی از زنان در زمان شیوع ابولا در کنگو روسای این گروه را برای تحقیق تعیین کرد.

وی پس از انتشار این گزارش، آن را «هولناک» توصیف کرد و «روز سیاه» برای آژانس سلامت سازمان ملل نامید.

وی با عذرخواهی از این موضوع گفت: « متاسفم افرادی که برای خدمت و حفاظت از شما مامور شده بودند این موضوع را به شما تحمیل کردند.»

تدروس گفت که چهار نفر در نتیجه این رسوایی اخراج شده و دو نفر نیز به مرخصی اداری اعزام شده‌اند. وی نامی از این افراد نبرد.

رئیس سازمان جهانی بهداشت همچنین از گفتن اینکه آیا به این دلیل استعفا می‌دهد یا خیر خودداری کرد.

بازرسان این گروه تحقیق گفته‌اند که عاملان این سواستفاده جنسی چه از اتباع جمهوری دموکراتیک کنگو و چه اتباع خارجی را شناسایی کرده‌اند. در ۲۱ مورد تیم بازبینی با اطمینان ثابت کرده‌اند که سواستفاده کنندگان از کارکنان سازمان جهانی بهداشت در زمان شیوع کرونا بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از درگیری در کنگو به دنبال شایعه ورود نیروهای رواندا به کشور

خشونت در راهپیمایی علیه صلح‌بانان سازمان ملل متحد در کنگو

ابولا، مرگبارترین بیماری همه‌گیر کنگو مهار شد