وزیر پیشین اندونزی به دلیل تخلفات مالی در پیوند با بودجه کرونا به ۱۲ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
جولیاری باتوبارا
جولیاری باتوبارا   -   کپی رایت  AP Photo

دادگاه مبارزه با فساد جاکارتا، پایتخت اندونزی روز دوشنبه ۲۳ اوت (یکم شهریور) جولیاری باتوبارا، وزیر پیشین امور اجتماعی این کشور را به دلیل رسوایی چند میلیون دلاری در پیوند با کرونا به ۱۲ سال زندان محکوم کرد.

یکی از قضات پرونده گفت که این سیاستمدار پیشین، برای خرید کالاهایی که در دوران کرونا به عنوان بسته‌های کمک اجتماعی دولت به شهروندان داده می‌شود، ۳۲.۴ میلیارد روپیه (۱.۹۱ میلیون یورو) رشوه دریافت کرده و با همین اتهام مجرم شناخته شده است.

دادگاه با این تشخیص که جولیاری باتوبارا در روند مناقصه برای خرید این کالاها مداخله کرده، او را به پرداخت ۵۰۰ میلیون روپیه نیز جریمه کرد و همچنین به او دستور داد تا ۱۴.۵ میلیارد روپیه از وجوهی را که او پس از اختلاس برای هزینه‌های شخصی خرج کرده، بازپرداخت کند.

در حکم جاری، قضات همچنین گفته‌اند که مقام پیشین دولت پس از گذراندن دوران محکومیت خود به مدت چهار سال هم از مشاغل دولتی محروم خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جولیاری باتوبارا انجام این تخلف را انکار کرده بود. وکیل وی، مقدر اسماعیل روز دوشنبه این حکم را که یک سال بیشتر از چیزی است که بازرسان درخواست کرده بودند، «بسیار خشن» توصیف کرد و از قصد موکلش برای فرجام‌خواهی خبر داد.

کمیسیون مبارزه با رشوه‌خواری اندونزی در ماه دسامبر گذشته جولیاری را به همراه چهار نفر دیگر به عنوان مظنون این پرونده معرفی کرده بود. در آن زمان، بازرسان مبارزه با فساد یک روز قبل از بازداشت وزیر سابق، مبلغی به ارزش تقریبی یک میلیون یورو پول نقد را که درون چند چمدان‌ جاسازی شده بود، کشف کردند.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری انونزی در سال ۲۰۱۴ با وعده مبارزه با فساد مالی انتخاب شد و تاکنون برخی از سیاستمداران برجسته در دوران حکومت وی ​​به جرم فساد زندانی شده‌اند. با این حال، نگرانی‌هایی در مورد تضعیف نهاد مبارزه با فساد در این کشور وجود دارد.

به گفته سازمان شفافیت بین‌الملل، بدتر شدن وضعیت تخلفات در دولت اندونزی باعث شد که این کشور در سال گذشته سه واحد در شاخص فساد سقوط کرده و در بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۰۲ قرار گیرد.