Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسیون اروپا: کشورهای عضو باید افغان‌هایی را که در معرض خطر فوری هستند بپذیرند

European Commissioner for Home Affairs Ylva Johansson
European Commissioner for Home Affairs Ylva Johansson Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسر امور داخلی: «خبرنگاران، کارکنان سازمان‌های مردم نهاد، مدافعان حقوق بشر در افغانستان و بطور ویژه زنان، از جمله کسانی هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند.»

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ضمن درخواست از کشورهای عضو برای «تسریع» در عملیات پذیرش پناهجویان افغان، اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید از افغان‌هایی که با به قدرت رسیدن طالبان در معرض خطر فوری قرار گرفته اند، استقبال کند.

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی در بیانیه‌ای گفت: «خبرنگاران، کارکنان سازمان‌های مردم نهاد، مدافعان حقوق بشر در افغانستان و بطور ویژه زنان، از جمله کسانی هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند. ما باید همزمان با تلاشهایمان برای مقابله با خطرات مهاجرت غیرقانونی، مبارزه با قاچاق انسان و مدیریت موثر مرزهایمان، راه‌هایی قانونی، ایمن و سازمان یافته برای ورود به اتحادیه اروپا را نیز معرفی کنیم.»

خانم یوهانسون افزود: «من از کشورهای عضو خواسته‌ام تا مشارکت خود را در زمینه اسکان پناهجویان همچنین سهمیه‌هایشان را برای کمک به آنهایی که نیازمند حمایت بین‌المللی هستند، افزایش دهند.»

کمیسر سوئدی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به صحبت‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که خواستار ایجاد مکانیزمی قوی برای جلوگیری از تقویت شبکه‌های قاچاق با سوء استفاده از مهاجران آسیب پذیر افغان شده بود، گفت: «ما نباید منتظر بمانیم تا مردم به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا برسند؛ این راه حل نیست. ما باید از حرکت مردم به سمت اتحادیه اروپا از طریق مسیرهای ناامن، غیرقانونی و کنترل نشده توسط قاچاقچیان جلوگیری کنیم.»

او گفت که توافق همگان در این اتحادیه بر سر ضرورت مقابله با مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان در حین اطمینان از وجود یک مسیر ایمن و قانونی به سمت اروپا، نشان دهندۀ «رویکرد جامع و متعادل ما در مورد مهاجرت، مطابق با پیمان جدید مهاجرت و پناهندگی» است.

پیش از این آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز روز سه‌شنبه اعلام کرده بود برای پذیرش «کنترل شده» پناهندگان افغان «به ویژه افراد آسیب پذیر» که از رژیم طالبان فرار می‌کنند آماده است.

با این حال این موضوع همچنان در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا بحث داغی محسوب می‌شود. اتریش روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواست تا در کشورهای همسایه افغانستان «بازداشتگاههایی» را ایجاد کند تا افغان‌های اخراج شده از اروپا را در آنجا نگهداری کنند. آتن نیز از تمایل خود برای بازگرداندن پناهجویان افغان به ترکیه خبر داد.

همکاری‌ با پاکستان، ایران و تاجیکستان

خانم یوهانسون در ادامه سخنانش از حمایت اتحادیه اروپا از میلیون‌ها آواره افغان از مسیر سازمان‌های بین‌المللی صحبت کرد و گفت که درحال حاضر در این زمینه همکاری‌هایی با پاکستان، ایران و تاجیکستان در جریان است.

او گفت: «تعداد قابل توجهی از اتباع افغان به کشورهای همسایه گریخته‌اند. ما باید با کشورهای منطقه همکاری نزدیک داشته باشیم و آماده ارائه کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای لازم به آنها باشیم. ما باید متناسب با تحولات پیش‌رو، حمایتهای خود را افزایش دهیم.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که یک روز پیش از این وزارت کشور ایران، خبر ایجاد اردوگاه‌هایی برای پذیرش مهاجران جدید از افغانستان را رسما تکذیب کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع هلند به‌دلیل مدیریت ناکارآمد خروج از افغانستان استعفا کرد

گزارش عملکرد و برنامه‌های کمیسیون اروپا؛ فن در لاین از افزایش کمک بشردوستانه به افغانستان خبر داد

جوزپ بورل سقوط کابل را «فاجعه» و نشانۀ شکست سیستم‌های اطلاعاتی خواند