Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پرسنل سفارت آمریکا در کابل گذرنامه برخی از افغان‌ها را هنگام تخلیه سفارت از بین بردند

Afghans wait to collect their passports
Afghans wait to collect their passports Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز دلیل نابود کردن گذرنامه‌های شهروندان افغان روشن نیست اما این احتمال وجود دارد که دیپلماتهای آمریکایی برای جلوگیری از افتادن مدارک این افراد به دست نیروهای طالبان و درنهایت به خطر افتادن جان افغان‌ها، چنین کاری کرده باشند.

آگهی

پرسنل آمریکایی سفارت ایالات متحده در شهر کابل، در جریان نابودی اموال و مدارک حساس پیش از تخلیه سفارت، گذرنامه‌های برخی از افغان‌ها را نیز از بین برده‌اند.

این خبر روز چهارشنبه از سوی دفتر اندی کیم، نماینده دموکرات کنگره آمریکا و در جریان ایمیلی که برای افغان‌های متقاضی دریافت ویزای آمریکا فرستاده شده بود، اعلام گردید.

هنوز دلیل نابود کردن گذرنامه‌های شهروندان افغان روشن نیست اما این احتمال وجود دارد که دیپلمات‌های آمریکایی برای جلوگیری از افتادن مدارک این افراد به دست نیروهای طالبان و درنهایت به خطر افتادن جان افغان‌ها، چنین کاری کرده باشند.

دفتر اندی کیم در این ایمیل اعلام کرده است: «قرارهای صدور ویزا و گذرنامه در سفارت لغو شده و گذرنامه‌هایی که در اختیار سفارت بود، از بین رفته است. در حال حاضر، امکان ارائه هیچ گونه خدمات ویزای دیگری در افغانستان وجود ندارد. وزارت خارجه به همه افرادی که منتظر انجام این پروسه هستند توصیه می‌کند که سرپناهی پیدا کنند و منتظر اطلاعیه‌های بعدی باشند. آنها نباید تا زمانی که برای این کار فراخوانده شده‌اند به فرودگاه بروند و باید دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنند.»

نداشتن گذرنامه یک مشکل جدی برای افغان‌هایی است که ناامیدانه به دنبال راهی برای ترک فوری کشور هستند.

در واکنش به این خبر، تام مالینوسکی دیگر نماینده دموکرات از دولت خواست تا راه دیگری را برای تایید هویت افغان‌هایی که گذرنامه‌هایشان نابود شده، پیدا کنند.

او گفت: «ما باید این افراد را به شیوه‌های دیگری بطور مثال از روی شماره تلفن‌هایشان تایید کنیم. در بسیاری موارد ما اطلاعات آنها از جمله شماره تماس‌هایشان را داریم و باید از این راه آنها را شناسایی کنیم. به ویژه آنکه در وضعیت کنونی، افغان‌هایی که جرات کرده و به فرودگاه می‌روند، ترجیح می‌دهند مدارک شناسایی‌شان را همراه نداشته باشند.»

یک روش عملیاتی استاندارد

اگرچه وزارت خارجه آمریکا به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره موضوع نابودی گذرنامه‌ها پاسخی نداده، اما یکی از سخنگویان این وزارتخانه به خبرگزاری «ای‌بی‌سی» آمریکا گفته است که از بین بردن گذرنامه‌ها «یک روش عملیاتی استاندارد» در هنگام تخلیه است و «مانع سفر افرادی که واجد شرایط ترک افغانستان هستند، نمی‌شود».

ند پرایس، سخنگوی این وزارتخانه نیز اعلام کرد که ایالات متحده از سفارت تخلیه شده‌اش در کابل محافظت نمی‌کند؛ اما سفارتخانه در منطقه‌ای بسیار مستحکم قرار دارد.

پیش از این در روز دوشنبه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که کشورش در راستای آسان سازی روند پذیرش افغان‌هایی که در بیست سال گذشته با بریتانیا کار کرده‌اند، به آنها اجازه می‌دهد تا بدون گذرنامه وارد بریتانیا شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برآورد تازه از مخارج یک حضور ۲۰ ساله؛ آمریکا باید تا ۲۰۵۰ هزینه جنگ افغانستان را پرداخت کند

پیامدهای ژئوپولیتیک خروج آمریکا از افغانستان؛ آیا زمین بازی برای ایران و چین گسترده‌تر شد؟

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند