گزارش عملکرد و برنامه‌های کمیسیون اروپا؛ فن در لاین از افزایش کمک بشردوستانه به افغانستان خبر داد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت اتحادیه اروپا را ارائه داد و ضمن مرور عملکرد ۱۲ ماه گذشته بازوی اجرایی این اتحادیه، برنامه‌های سال آینده آن را اعلام کرد.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت اتحادیه اروپا را ارائه داد و ضمن مرور عملکرد ۱۲ ماه گذشته بازوی اجرایی این اتحادیه، برنامه‌های سال آینده آن را اعلام کرد. 

او سخنرانی خود را با مرور عملکرد کمیسیون اروپا در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی در برابر بیماری کووید۱۹ آغاز کرد و در ادامه به توضیح برنامه‌های دفاعی، زیست محیطی، حقوق بشری اتحادیه اروپا پرداخت و خواستار همکاری مشترک اعضا در مقابله با بحران مهاجرت و تقویت اتحادیه در حوزه تولید نیمه‌رساناها و رقابت دیجیتالی شد. خانم فن در لاین در ادامه این سخنرانی گفت که اتحادیه اروپا ۱۰۰ میلیون یوروی دیگر را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اختصاص می‌دهد.

وی این سخنرانی را مقابل نمایندگان پارلمان اروپا انجام داد. این دهمین سخنرانی سالانه رئیس کمیسیون اروپا و دومین سخنرانی اورزولا فن در لاین در مقام ریاست کمیسیون اروپا بود. نمایندگان پارلمان اروپا نظرات خود را درباره عملکرد و برنامه‌های کمیسیون اروپا پس از سخنرانی خانم فن‌درلاین بیان کردند.

جزئیات این سخنرانی یک ساعته را در ادامه پیگیری کنید:

15.09.2021
10:40

قانون آزادی رسانه‌های اروپا سال آینده ارائه می‌شود

رئیس کمیسیون اروپا با تاکید بر لزوم آزادی رسانه‌ها در اتحادیه اروپا گفت حفاظت از روزنامه نگاران در جریان انجام وظایف شغلی خود باید تقویت شود. 
او ادامه داد: «اطلاعات یک کالای عمومی است و ما باید از تمامی کسانی که در راه ایجاد شفافیت اطلاعات تلاش می‌کنند، حمایت و محافظت کنیم.»
خانم فن در لاین خبر داد که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا قانون آزادی رسانه‌های اروپا سال آینده ارائه می‌کند.
رئیس کمیسیون اروپا همچنین گفت بروکسل برای دفاع از ارزش‌های بنیادینی که اتحادیه اروپا بر آن استوار است، از جمله دموکراسی، حاکمیت قانون، آزادی بیان و رسانه‌های مستقل «مصمم» است. او همچنین با اشاره به گزارش سالانه حاکمیت قانون برخی تحولات در کشورهای عضو را نگران کننده توصیف کرد و خواستار اتخاذ رویه مشترک در میان همه اعضای اتحادیه اروپا در عمل به قوانین مشترک این اتحادیه شد. 
اشاره تلویحی او به مخالفت لهستان با قانونی شدن سقط جنین و نقض حقوق دگرباشان جنسی در مجارستان بود.
15.09.2021
10:31

بروکسل قانون مبارزه با خشونت علیه زنان را تا پایان سال ارائه می‌کند


به گفته فن‌ در لاین، کمیسیون اروپا تا پایان سال قانونی را برای مبارزه با خشونت علیه زنان پیشنهاد می‌کند. 

رئیس بازوی اجرایی اتحادیه اروپا که امکان قانون‌گذاری در اتحادیه را دارند، گفت: «در این مورد تعقیب کیفری مناسب، اقدامات پیشگیرانه و حفاظتی» صورت می‌گیرد. وی این موارد را چه به صورت آنلاین و چه در زندگی واقعی ذکر کرد. 

 
15.09.2021
10:26

اجرای پیمان جدید مهاجرت و پناهندگی باید تسریع شود

رئیس کمیسیون اروپا ضمن انتقاد از اقدام بلاروس برای صدور مجوز به مهاجران غیرقانونی برای عبور از مرز این کشور با اتحادیه اروپا گفت که افزایش عبور غیرقانونی از مرزهای اتحادیه در ماه‌های اخیر نشان داد که «هر کشوری در برقراری سیستم مهاجرتی اروپا سهمی غیرقابل انکار دارد.»
خانم فن در لاین ادامه داد، تا زمانی که ما در مورد نحوه مدیریت مهاجران غیرقانونی در چارچوب مشترکی اقدام نکنیم، مخالفان و قاچاقچیان انسان از تفاوت رویکردها در اتحادیه اروپا سوء استفاده خواهند کرد.
او ضمن دفاع از پیمان جدید پیشنهادی در مورد مهاجرت و پناهندگی گفت که این پیمان هر آنچه را که کشورها برای مدیریت مشترک شرایط مختلف بحران مهاجرت نیاز دارند، پیش‌بینی کرده است. خانم فن در لاین پیشرفت حاصل از بررسی این پیمان را در کشورهای عضو بسیار کُند عنوان کرد و خواستار تسریع جمع‌بندی در خصوص آن و اجرای این پیمان شد. 
متن جامع این پیمان پیشنهادی شامل نحوه مدیریت مرزهای خارجی، پناهندگی، مکانیزم‌های مشترک برای جستجو و نجات مهاجران غیرقانونی، اتخاذ آمادگی مقابله با بحران مهاجرت و مشارکت کشورهای عضو در مقابله با قاچاق انسان است که سپتامبر گذشته برای بررسی کشورهای عضو و نهادهای حقوق بشری ارائه شده است.
15.09.2021
10:02

اتحادیه اروپا توان دفاعی خود را تقویت می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به این که نظم جدید بین‌المللی با رقابت شدیدتر برخی کشورها در حال شکل‌گیری است، گفت: «ما به ارزیابی مشترک تهدیداتی که با آن روبرو هستیم و نیز اتخاذ رویکرد مشترک برای مقابله با آنها نیاز داریم.»
بر همین اساس او با تاکید بر لزوم ایجاد اتحادیه دفاعی اروپا اعلام کرد که اجلاس دفاعی اروپا در سال ۲۰۲۲ از سوی ریاست جمهوری فرانسه برگزار خواهد شد.
خانم فن در لاین همچنین بر لزوم تقویت همکاری اطلاعاتی اعضای اتحادیه تاکید کرد و آن را مساله‌ای «حیاتی» توصیف کرد.
او ضمن این که خواستار کاهش وابستگی کشورهای اتحادیه اروپا به تجهیزات نظامی تولیدی در خارج از مرزهای این اتحادیه شد، از کشورهای عضو خواست تا در زمینه دفاع سایبری منابع خود را «یکپارچه» کنند.
رئیس کمیسیون اروپا گفت: «زمان آن فرا رسیده است که اروپا برای دفاع از خود در برابر حملات سایبری، جایی که ناتو و سازمان ملل حضور ندارند، اقدام کند و بحران‌های رخ داده در این حوزه را به موقع مدیریت کند.»
15.09.2021
09:56

اتحادیه اروپا کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ۱۰۰ میلیون یورو افزایش می‌دهد

رئیس کمیسیون اروپا ضمن هشدار نسبت به وقوع خطر قحطی و فاجعه انسانی در افغانستان تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان در کنار مردم افغانستان خواهد بود.
خانم فن در لاین اعلام کرد که اتحادیه اروپا کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ۱۰۰ میلیون یورو افزایش می‌دهد و این کمک مازاد بر بسته بشردوستانه ۲۰۰ میلیون یورویی است که پیشتر اعلام شده بود.
15.09.2021
09:46

اتحادیه اروپا سالانه ۲۵ میلیارد یورو کمک زیست محیطی به کشورهای در حال توسعه اعطا می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا با یادآوری این که اتحادیه اروپا آماده انجام هرگونه اقدامی در زمینه مقابله با تخریب محیط زیست جهان است توضیح داد که اتحادیه اروپا سالانه ۲۵ میلیارد دلار در زمینه مقابله با بحران زیست محیطی به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند و تا سال ۲۰۲۷ نیز ۴ میلیارد یوروی دیگر به این کمک افزوده خواهد شد.
او همچنین فاش کرد که اتحادیه اروپا بودجه خارجی خود را در حوزه تنوع زیستی ، به ویژه در مورد آسیب‌پذیرترین کشورها، دو برابر خواهد کرد.
او ضمن استقبال از برنامه‌های ژاپن و ایالات متحده برای رسیدن به هدف توقف تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ از این کشورها خواست تا برای تحقق این هدف، برنامه مشخص و عملیاتی خود را در نشست آب و هوایی گلاسکو که از اواخر اکتبر آینده آغاز می‌شود، ارائه کنند.
رئیس کمیسیون اروپا همچنین از چین خواست تا در اجرای برنامه‌ توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی قاطعیت بیشتری به خرج دهد.
15.09.2021
09:43

اتحادیه اروپا باید رهبر جهان در زمینه تولید نیمه‌رساناها شود

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با تاکید بر این که حوزه دیجیتال مسئله اصلی ما در آینده است و گفت که کمیسیون به زودی قانون جدید تراشه‌ها را ارائه می دهد. او اظهار داشت که همه‌گیری کرونا منجر به کمبود جهانی نیمه‌رساناها شده است و این رخداد نقص ما را بیش از پیش نمایان کرد؛ چنان که ۸۰ درصد نیمه‌رساناها در کشورهای آسیایی تولید می‌شود و سهم اتحادیه اروپا تنها ۶ درصد است.
خانم فن در لاین اظهار داشت که این حوزه بدل به مساله حاکمیتی در بخش فناوری شده و به همین دلیل ما باید تمام توان خود را برای بهبود جایگاهمان در این حوزه به کار گیریم. 
15.09.2021
09:35


برنامه جدید برای پیشگیری از تبدیل اپیدمی به همه‌گیری جهانی


اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که «من یک ماموریت جدید سلامت، آمادگی و تاب‌آوری را برای کل اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کنم و باید این برنامه تا سال ۲۰۲۷ با بودجه ۵۰ میلیارد یورویی حمایت شود.»
وی تاکید کرد که «هدف اصلی این ماموریت این است که اطمینان حاصل شود که هیچ ویروسی هرگز در یک اپیدمی محلی دوباره به همه‌گیری جهانی تبدیل نشود.»
وی افزود: «هیچ بازگشت سرمایه‌ای بهتر از این وجود ندارد.»

 
15.09.2021
09:30

۷۰۰ میلیون دُز واکسن به ۱۳۰ کشور جهان تحویل دادیم

رئیس کمیسیون اروپا گفت که تا کنون بیش از ۷۰۰ میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ در ۲۷ کشور عضو توزیع شده است و همچنین اتحادیه اروپا ۷۰۰ میلیون دُز دیگر را به بیش از ۱۳۰ کشور در سراسر جهان تحویل داده است. خانم فن‌درلاین همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۰ میلیون دُز و تا اواسط سال ۲۰۲۲ نیز ۲۰۰ میلیون دُز دیگر به کشورهای کم درآمد تحویل می‌دهد. 
خانم فن درلاین همچنین از سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای ایجاد ظرفیت تولید ۱ میلیارد دُز واکسن کرونا با فناوری ام‌آر‌ان‌ای در آفریقا خبر داد. 
15.09.2021
09:16

اروپا در زمینه واکسیناسیون در جهان پیشرو است

رئیس کمیسیون اروپا گفت: «امروز اروپا در زمینه واکسیناسیون در جهان پیشرو است. بیش از ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال اروپا کاملا واکسینه شده‌اند. ما تنها کسانی هستیم که نیمی از تولید خود را صادر کرده‌ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا: کشورهای عضو باید افغان‌هایی را که در معرض خطر فوری هستند بپذیرند

انتقاد چین و روسیه از آمریکا برای وتوی قطعنامه سازمان ملل

موسسه تحقیقاتی کیل آلمان: کمک‌‌های کشورهای غربی به اوکراین به پایین‌ترین سطح خود رسید