Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جوزپ بورل سقوط کابل را «فاجعه» و نشانۀ شکست سیستم‌های اطلاعاتی خواند

European foreign policy chief Josep Borrell
European foreign policy chief Josep Borrell Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل از رئیس جمهور آمریکا به دلیل کم‌اهمیت جلوه دادن تعهدش به کشورسازی در افغانستان انتقاد کرد و گفت برقراری حاکمیت قانون و دستیابی به حقوق اولیه برای زنان و اقلیت‌ها، از اهداف مداخله نظامی غرب در کنار رسیدن به هدف اولیه یعنی از بین بردن تروریسم بوده است

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه سقوط پایتخت افغانستان و احیای دوباره حکومت طالبان را «فاجعه» و «کابوسی» توصیف کرد که نشان دهندۀ شکست فعالیت‌های اطلاعاتی و همکاری‌های ترانس آتلانتیک بود.

او همچنین از جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل کم‌اهمیت جلوه دادن تعهدش به کشورسازی در افغانستان انتقاد کرد و گفت که برقراری حاکمیت قانون و دستیابی به حقوق اولیه برای زنان و اقلیت‌ها، از اهداف مداخله نظامی غرب در این کشور، در کنار رسیدن به هدف اولیه یعنی از بین بردن تروریسم در منطقه بوده است.

مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در جریان حضورش در یکی از کمیته‌های پارلمان اروپا گفت: «رئیس جمهور بایدن روز گذشته گفت که هرگز هدف ما کشورسازی نبوده است؛ خوب این موضوع قابل بحث است. بیست سال بعد از حضور باید گفت اگرچه در رسیدن به اولین هدف موفق بودیم اما در تحقق هدف دوم ناکام مانده‌ایم.»

سخنان آقای بورل در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان پارلمان اروپا از عدم تعهد غرب در مقابل افغانستان بشدت انتقاد کرده‌اند.

انتقاد از سازمان‌های اطلاعاتی

جوزپ بورل همچنین به انتقاد از سازمان‌های اطلاعاتی پرداخت که نتوانسته‌اند فروپاشی نیروهای افغان آن هم ظرف چند روز را پیش‌بینی کنند.

او گفت: «نیروهای اطلاعاتی ما کجا بودند و چرا از آنچه در حال روی دادن بود بی‌خبر بودند؟ هیچ کس انتظار چنین چیزی را نداشت. فکر کنم حتی طالبان انتظار چنین چیزی را نداشتند.»

آقای بورل همچنین به دیدارش در ماه ژوئیه با اشرف غنی در تاجیکستان در حاشیه کنفرانس تاشکند اشاره کرد و گفت که بر اساس صحبت‌های او پیش‌بینی می‌شد که مشکلات جدی در راه است. او گفت: «اشرف غنی اوقاتش تلخ بود و واقعاً نگران چگونگی حفظ کشورش در برابر حمله طالبان بود.»

جوزپ بورل همچنین به جدی‌ترین چالش‌های پیش رو اشاره کرد؛ از جمله این که «نباید اجازه داد چینی‌ها و روس‌ها کنترل اوضاع را در دست بگیرند.»

۳۰۰ تن از کارکنان افغان در خیابان‌های کابل گیر کرده‌اند

او درباره کارکنان اتحادیه اروپا در افغانستان نیز گفت که ۱۰۶ کارمند وابسته به نمایندگی‌های اتحادیه اروپا و خانواده‌هایشان افغانستان را ترک کرده و به مادرید در اسپانیا رسیده‌اند؛ اما ۳۰۰ نفر دیگر همچنان در کابل هستند.

جوزپ بورل گفت: «۳۰۰ تن از کارکنان افغان نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در خیابان‌های کابل گیر کرده‌اند و تلاش دارند که خود را به فرودگاه برسانند. این افراد برای سال‌های طولانی، وفادارانه از منافع و ارزش‌های اتحادیه اروپا در افغانستان حمایت کرده و از آن دفاع کرده‌اند. وظیفه اخلاقی اتحادیه اروپا است که از آنها محافظت کند و تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری را نجات دهند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا: کشورهای عضو باید افغان‌هایی را که در معرض خطر فوری هستند بپذیرند

کدام کشورها و سازمان‌ها برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان چراغ سبز نشان داده‌اند؟

جو بایدن: قوياً پای تصمیم خود در قبال افغانستان ایستاده‌ام؛ ماموریت ما هرگز «ملت سازی» نبود