جنگ در شهرهای افغانستان؛ قندوز، سرپل و تالقان سقوط کردند؛ خطوط طالبان در هرات شکسته شد

نیروهای وفادار به اسماعیل خان
نیروهای وفادار به اسماعیل خان Copyright شهر هرات افغانستان
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌ها از افغانستان حاکی است کنترل شهرهای قندوز، سرپل و تالقان روز یکشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) به دست گروه طالبان افتاده اما خطوط آنان در هرات شکسته شده است.

آگهی

گزارش‌ها از افغانستان در روز یکشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد/اسد) حاکی است کنترل دو شهر قندوز و سرپل، دو مرکز دو ولایتی به همین نام و نیز شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به دست شبه‌نظامیان طالبان افتاده است.

مقامات ارتش افغانستان می‌گویند جنگ در قندوز ادامه دارد و کماندوها مشغول پاکسازی شهر از طالبان هستند.

لشگرگاه و هرات، مراکز ولایت‌های هلمند و هرات، دو شهری هستند که جنگ در آنها نیز با شدت بیشتری جریان دارد.

گروه طالبان از چند هفته پیش قندوز را در محاصره خود داشتند. خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود می‌گوید که تمامی ساختمان‌های کلیدی شهر قندوز به کنترل اسلامگرایان طالبان در آمده است.

مرکز شهر قندوز افغانستان
پرچم طالبانمرکز شهر قندوز افغانستان

این خبرگزاری در ادامه با بررسی وضعیت جنگ در افغانستان و با تایید کنترل طالبان بر شهر قندوز در ۳۰۰ کیلومتری کابل و نیز کنترل شهر سرپل در ۴۰۰ کیلومتری پایتخت، می‌نویسد که متوقف کردن طالبان در این دو شهر توسط ارتش افغانستان «محتمل به نظر نمی‌رسد».

با سقوط قندوز، سرپل و تالقان، شمار مراکز ولایت‌هایی که طالبان ظرف ۴۸ ساعت گذشته کنترل آنها را بدست گرفت به پنج مرکز رسید.

افراط‌گرایان طالبان روز جمعه، شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در مرز با ایران و یک روز بعد در ۷ اوت، کنترل شبرغان، مرکز ولایت جوزجان و زادگاه مارشال عبدالرشید دوستم را به تصرف خود در آوردند.

قندوز پیش‌تر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی ۲ بار بین نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محمدحسین مجاهدزاده ، عضو شورای ولایتی سرپل آورده است که «طالبان یک گردان ارتش را در حومه شهر [سرپل] محاصره کرده‌اند و تمام نقاط دیگر شهر در کنترل طالبان است».

سرعت پیشروی طالبان برغم حمایت نیروی هوایی آمریکا که بویژه مواضع طالبان را در شبرغان بمباران کرد، ناظران و همچنین نیروهای امنیتی افغان را غافلگیر کرده است.

نيكول فرارا ، سخنگوی فرماندهی مركزی ارتش آمريكا دیروز شنبه تایید کرد که آمريكا بر حملات هوای خود افزوده وروزهای اخير حملات متعددی را انجام داده‌اند. وی افزود که نيروی هوایی آمریکا از افغانستان حمایت می‌کند.

دولت افغانستان در قبال از دست رفتن مراکز ولایات هیچ واکنشی نشان نداده و تنها متعهد به بازپس گیری سریع آنها شده است.

نبرد خیابانی و کوچه به کوچه در لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند
کماندوهای افغانستاننبرد خیابانی و کوچه به کوچه در لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند

نبرد کوچه به کوچه در لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند

همزمان گزارش ها از ولایت هلمند حاکی است یک درمانگاه و یک دبیرستان در شهر لشگرگاه، مرکز این ولایت، جایی که جنگ کوچه به کوچه ارتش افغانستان با طالبان در جریان است، در نتیجه حملات تخریب شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه ضمن تایید حملات هوایی به مواضع طالبان در بخش‌هایی از شهر لشگرگاه، به آسیب دیدن درمانگاه و مدرسه اشاره‌ای نکرد و گفت که این مناطق تحت کنترل طالبان است و تلفات جانی و زخمی‌ها در میان شهروندان عادی می‌تواند نتیجه حملات طالبان بوده باشد.

جنگ در ولایت تخار در مرز تاجیکستان؛ تالقان سقوط کرد

بنا بر آخرین گزارش‌های خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی، شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، پس از قندهار بدست طالبان سقوط کرده است.

خبرگزاری افق افغانستان پیش‌تر به نقل از روح الله رئوفی، عضو شورای ولایتی تخار از حمله گسترده و پیشروی طالبان در شهر تالقان، مرکز این ولایت و ادامه درگیری نظامیان دولت با اسلام گرایان افراطی خبر داده بود.

به نوشته این خبرگزاری ساعاتی پیش حوزه های سوم، پنجم، ششم و به تازگی حوزه چهارم امنیتی شهر و زندان تالقان به دست طالبان افتاده و این گروه زندانیان را از حبس رها کرده‌ بودند.

صفوف طالبان در هرات شکسته شد

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان عصر روز یکشنبه به نقل از مقام‌های امنیتی ولایت هرات، از شکستن خطوط طالبان در سراسر شهر هرات، مرکز ولایت و به عقب راندن شبه نظامیان از این شهر و نیز روستاهای جنوب آن خبر داد.

آگهی
هرات افغانستان
نیروی امنیتی افغانستان در جنگ با طالبانهرات افغانستان

مقامات ولایت هرات می‌گویند عملیات‌ ارتش افغانستان و نیروهای مردمی علیه طالبان از زمین و هوا ادامه دارد و شبه‌نظامیان طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گمانه‌زنی‌ها در خصوص تغییر رئيس ستاد ارتش افغانستان؛ سرپرست وزارت دارایی از کشور خارج شد

افغانستان؛ نهمین مرکز ولایت به دست طالبان افتاد؛ غنی راهی مزار شریف شد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد