شبرغان مرکز ولایت جوزجان افغانستان به تصرف طالبان در آمد

جنگ در افغانستان
جنگ در افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ در شبرغان از روز جمعه شدت گرفته و بخش‌هایی از شهر میان دو طرف دست به دست می‌شد.

آگهی

آخرین گزارش‌ها از وضعیت جنگ در افغانستان حاکی است شبه‌نظامیان افراط‌گرای طالبان، روز شنبه ۷ اوت، شبرغان مرکز ولایت جوزجان را به تصرف خود در آوردند.

خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از عبدالقادر مالیه، معاون والی این ولایت منتشر کرد. آقای مالیه به این خبرگزاری گفت: «متأسفانه شهر شبرغان به دست طالبان افتاده است و نیروها و مقامات [افغان] به فرودگاه گریخته‌اند.»

 شبرغان دومین مرکز ولایتی است که سقوط می‌کند. طالبان دیروز جمعه کنترل شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز افغانستان را به دست گرفتند.

نبرد میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان افراط‌گرای طالبان امروز شنبه به کوچه پس کوچه‌های شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان کشیده بود.

جنگ در شبرغان از روز جمعه با وارد شدن اسلامگرایان طالبان به آن شدت گرفته و بخش‌هایی از شهر میان دو طرف دست به دست می‌شد.

رسانه‌های افغانستان پیش‌تر و به نقل از منابع محلی از تسخیر ساختمان‌ها، مراکز دولتی و زندان شبرغان و رهانیدن شماری از زندانیان توسط طالبان خبر داده بودند.

شبرغان زادگاه مارشال عبدالرشید دوستم است. با سقوط شهر خانه آقای دوستم نیز بدست طالبان افتاد.

به گفته سیدشمس‌الدین سادات، رییس شورای ولایتی حزب جنبش ملی در بلخ، ۱۵۰ نیروی مردمی وابسته به این جنبش به کمک نیروهای دولتی شتافته و نیروهای ویژه وارد شبرغان شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گمانه‌زنی‌ها در خصوص تغییر رئيس ستاد ارتش افغانستان؛ سرپرست وزارت دارایی از کشور خارج شد

افغانستان؛ نهمین مرکز ولایت به دست طالبان افتاد؛ غنی راهی مزار شریف شد

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود