معاون والی نیمروز: شهر زرنج به دست گروه طالبان افتاد

درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان در افغانستان
درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سقوط شهر زرنج به این معنا است که گروه طالبان کنترل اولین مرکز یکی از ولایت‌های افغانستان را به دست گرفته است.

آگهی

معاون والی نیمروز روز جمعه از سقوط شهر زرنج، مرکز این ولایت به دست گروه طالبان خبر داد. به این ترتیب گروه طالبان کنترل اولین مرکز یکی از ولایت های افغانستان را به دست گرفت.

روح گل خیرزاد معاون نیمروز روز جمعه ششم اوت در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این مطلب را اعلام کرد.

گروه طالبان هم پیشتر با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود که کنترل شهر زرنج را به دست گرفته است. در این تصاویر، شورشیان در داخل فرودگاه محلی حضور دارند و در حال گرفتن عکس با ورودی شهر هستند.

نیمرزو منطقه‌ای عمدتا بیابانی و کم جمعیت است و زرنج مرکز این ولایت حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سقوط زرنج در حالی رخ داده که ابتدا دولت افغانستان این مسئله را تکذیب می‌کرد و ادعاهای طالبان مبنی بر به دست گرفتن مرکز ولایت نیمروز را شایعات ساخته طالبان خوانده بود.

در همین حال خبرگزاری ایرنا گزارش داده سقوط زرنج باعث شد، شهروندان نیمروز پیش از حمله طالبان خانه‌های خود را رها کنند و به سوی مرز ایران بروند. خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی همچنین گزارش داده تعداد زیادی از خانواده‌ها به مرز رسیده‌اند و از مرزبانان ایران درخواست کرده‌اند که به آنها اجازه دهند وارد خاک ایران شوند.

رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیای وزارت امور خارجه ایران در صفحه توییتر خود با انتشار تصاویری از حرکت پناهجویان افغان نوشته است باید برای این مسئله فکری کرد.

همچنین طالبان روز جمعه در مرکز کابل مدیر مرکز رسانه‌های دولتی افغانستان را ترور کرد. این تازه‌ترین مورد از به قتل رسیدن یک مقام دولتی افغانستان از سوی طالبان به فاصله تنها چند روز پس از سوءقصد به جان سرپرست وزارت دفاع این کشور به شمار می‌رود. 

این ترور در حالی اتفاق افتاد که طالبان در هفته‌های اخیر و به موازات خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، دامنه نفوذ خود را در این کشور گسترش داده و مناطق بیشتری را به کنترل و تصرف خود در آورده است.

بسیاری از مردم افغانستان در هفته‌های اخیر خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند. همچنین داخل شهرهایی که جنگ در آنجا جریان دارد هزاران نفر گرفتار مانده‌اند و قادر به ترک خانه و شهر خود نیستند. این در حالیست که هر لحظه ممکن است در اثر حملات نیروهای طالبان و یا حملات هوایی نیروهای ارتش افغانستان این افراد جان خود را از دست دهند.

در جنوب شهر قندهار صدها نفر در اردوگاه‌های موقت پناه گرفته‌اند و نمی‌دانند که غذای خود و فرزندان خود را از کجا تهیه کنند. در همین حال نماینده سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته است حملات خود را متوقف کند.

تداوم درگیری‌ها در شبرغان و لشکرگاه

همچنین خبرگزاری طلوع نیوز خبر داده درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان در شبرغان و لشکرگاه ادامه دارد. گزارش‌های تایید نشده‌ای هم از بازپس گیری جوزجان توسط نیروهای دولتی، تنها ساعتی بعد از به تصرف آوردن این منطقه توسط طالبان حکایت دارد. در عین حال نمایندگان جوزجان می‌گویند اگر نیروهای تازه‌نفس به شبرغان فرستاده نشوند، این شهر به زودی و به صورت کامل به تسلط طالبان در خواهد آمد.

طالبان پنجشنبه شب با آغاز حملات گسترده در بخش‌های مرکزی شبرغان، خود را تا حوزه امنیتی اول این شهر رساندند و جنگ‌های کوچه به کوچه میان نیروهای امنیتی و ستیزه‌جویان طالبان ادامه دارد.

در حال حاضر بیش از ۴۲۱ ولسوالی و مرکز ولسوالی در افغانستان تحت کنترل طالبان است. هرچند بسیاری از این ولسوالی‌ها در مناطق دور افتاده واقع شده‌اند اما در عین حال برخی از آنها عمیقا راهبردی هستند که از جمله می‌توان به کنترل گذرگاه‌های سودآور مرزی با ایران، تاجیکستان و پاکستان اشاره کرد که تحت کنترل طالبان قرار گرفته است.

در جنوب شرقی افغانستان، گروه طالبان کنترل شهر سپین بولدک در مرز با پاکستان را که یکی از شلوغ‌ترین گذرگاه‌های مرزی افغانستان است در اختیار گرفته‌اند. روزانه هزاران افغان و پاکستانی از این منطقه عبور می‌کنند و تعداد زیادی از کامیون‌ها از این منطقه عبور می‌کنند و کالاها را از شهر بندری کراچی در پاکستان به افغانستان و بالعکس منتقل می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌روی‌های سریع طالبان؛ «پنتاگون به بمب‌افکن‌های بی۵۲ متوسل شد»

جوزپ بورل: اروپا خواهان آتش‌بس دائمی در افغانستان است تا به صلح فرصتی داده شود

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد