پیش‌روی‌های سریع طالبان؛ «پنتاگون به بمب‌افکن‌های بی۵۲ متوسل شد»

بمب‌افکن‌های «بی ۵۲» متعلق به ارتش آمریکا
بمب‌افکن‌های «بی ۵۲» متعلق به ارتش آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تایمز» وزارت دفاع ایالات متحده امیدوار است تا با استفاده از بمب‌افکن‌های «بی ۵۲» و هواگردهای تهاجمی «لاکهید ای سی ۱۳۰» بتواند به نیروهای دولتی در دفاع از سه شهر هرات، قندهار و لشکرگاه کمک کند.

آگهی

آمریکا برای مقابله با پیشروی گروه طالبان در افغانستان به استفاده از بمب افکن های «بی ۵۲» و هواگردهای تهاجمی «لاکهید ای سی ۱۳۰» روی آورده است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تایمز» وزارت دفاع ایالات متحده با استفاده از این تجهیزات نظامی امیدوار است تا بتواند به نیروهای دولتی در دفاع از سه شهر هرات، قندهار و لشکرگاه کمک کند. در این گزارش به نقل از چند منبع آگاه آمده است که بمب افکن های «بی ۵۲» متعلق به ارتش آمریکا برای حمله به مواضع طالبان از پایگاهی هوایی در قطر به پرواز در می آیند.

گروه طالبان همزمان با خروج نظامیان آمریکا و ناتو از افغانستان عملیات تهاجمی علیه نیروهای دولتی افغانستان را آغاز کرد. شبه نظامیان طالبان روز پنجشنبه موفق به تصرف شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در جنوب غربی افغانستان شدند. به این ترتیب طالبان اولین مرکز یکی از ولایت های افغانستان را تصرف کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شورشیان طالبان روز جمعه نیز کنترل شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان را به دست گرفتند.

استفاده آمریکا از بمب افکن های «بی ۵۲» در برابر طالبان از یک سو بیانگر قدرت گیری روزافزون شبه نظامیان این گروه و از سوی دیگر نشاندهنده وابستگی نیروی های دولتی افغانستان به کمک نظامی ایالات متحده است. 

بمب افکن های « بی ۵۲ استراتوفورتس» ساخت شرکت بوئینگ قابلیت حمل ۳۲ تن بمب را دارند. استفاده پنتاگون از این بمب افکن ها ۲۰ سال پیش نقش مهمی در سرنگونی طالبان در جریان حمله آمریکا به افغانستان داشت. 

گزارش روزنامه «تایمز» درباره حملات آمریکا به مواضع طالبان با بمب افکن های «بی ۵۲» در حالی منتشر می شود که پنتاگون طی نزدیک به یک سال گذشته از این بمب افکن ها در افغانستان استفاده نکرده بود. به گزارش این روزنامه بریتانیایی بمب افکن ها و هواگردهای تهاجمی ایالات متحده هر روز دستکم پنج ماموریت در افغانستان انجام می دهند. 

روزنامه «دیلی میل» نیز گزارش داده است که پرواز بمب افکن های «بی ۵۲» برای حمله به مواضع طالبان به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد.

عملیات تهاجمی طالبان علیه نیروهای دولتی حدود سه ماه پیش آغاز شد. دولت افغانستان تخمین می زند که از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰ هزار خانواده به دلیل درگیری ها مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون والی نیمروز: شهر زرنج به دست گروه طالبان افتاد

ارتش افغانستان از ساکنان لشکرگاه خواست محل سکونت خود را ترک کنند

آغاز پنجمین نشست «فرمت مسکو» برای بررسی وضعیت افغانستان؛ احمد مسعود: با طالبان گفتگو نداریم