ادامه اعتصاب غذای مهاجران غیرقانونی در بروکسل؛ نگرانی سازمان ملل و اختلاف در دولت بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتصاب غذای حامیان مهاجران غیرقانونی اعتصابی در بروکسل
اعتصاب غذای حامیان مهاجران غیرقانونی اعتصابی در بروکسل   -   کپی رایت  AP Photo

دو نماینده سازمان ملل متحد روز دوشنبه از مقامات بلژیکی خواستند تا اجازه اعطای مجوز اقامت موقت را برای چند صد مهاجر غیرقانونی که به اعتصاب غذا در بروکسل دست زده‌اند، صادر کنند.

مهاجران غیرقانونی ناامید از دریافت اوراق اقامت قانونی موقت در بلژیک از ۲۳ مه با حضور در دو دانشگاه و یک کلیسای بروکسل دست به اعتصاب غذا زده‌اند. برخی از آنها نزدیک به یک دهه است که در این کشور ۱۱.۵ میلیون نفری زندگی می‌کنند. مطابق برآورد گزارشگران سازمان ملل حدود ۱۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی در بلژیک زندگی می‌کنند.

اولیویه دو شوتر و فیلیپه گونزالس، گزارشگران ویژه سازمان ملل با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به سامی مهدی، وزیر مهاجرت و امور پناهندگان بلژیک خواستار اقدام فوری برای رسیدگی به وضعیت مهاجران غیرقانونی شدند. در این نامه، شرایط برخی از مهاجرانی که به اعتصاب غذا دست زده‌اند، نگران کننده توصیف شده است.

آقای مهدی در پاسخ به این نامه اعلام کرده كه پیشنهاد یک راه حل جمعی برای مواجهه با مشکل هزاران مهارج غیرقانونی منطقی نیست و اعتصاب غذا کنندگان باید به صورت انفرادی تقاضای اقامت خود را به اداره مهاجرت تحویل دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اعتصاب غذای مهاجران غیرقانونی در بروکسل به اختلاف میان اعضای دولت بلژیک در مورد نحوه برخورد با پناهجویان دامن زده است. اعضای سوسیالیست و سبزهای دولت از الکساندر دو کرو، نخست وزیر لیبرال این کشور خواسته‌اند که برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی قریب‌الوقوع مداخله کند.

به گفته رسانه‌های بلژیک، وزیر اقتصاد و کارگر این کشور نیز روز دوشنبه نخست وزیر این کشور را تهدید کرد که در صورت مرگ تنها یکی از اعتصاب غذا کنندگان از مقام خود استعفا می‌دهد.