بازداشت ۱۴۵۰ مهاجر غیرقانونی در عملیات پلیس ترکیه در مرز با ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران در ترکیه
مهاجران در ترکیه   -   کپی رایت  AP Photo

ترکیه می‌گوید نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور در عملیاتی بزرگ علیه قاچاق‌برهایی که مهاجران را از مرزهای ایران عبور می‌دهند، دستکم ۱۴۵۰ مهاجر را بازداشت کرده است.

فرمانداری شهر وان در شرق ترکیه گفته است از روز ۱۰ ژوئیه بدین سو بیش از ۱۴۵۰ مهاجر در ساختمان‌های متروکه مشرف به این شهر جلب شده‌اند و ۱۱ محل اسکان موقت آنان نیز برچیده شده است.

به گفته مسئولان محلی، ۷۳ مهاجر افغان در روز شنبه و ۶۰ مهاجر شامل ۵۹ تبعه افغان نیز در روز یکشنبه بازداشت شده‌اند.

مقامات ترکیه گفته‌اند ۱۱ قاچاق‌بر که افراد را به داخل مرزها می‌آورده‌اند دستگیر شده‌اند که ۶ تن از آنان با حکم دادگاه هنوز در زندان به سر می‌برند.

عملیات ترکیه در حالی انجام شده است که با عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان و شدت گرفتن درگیری‌های دولت این کشور و طالبان، احتمال می‌رود تعداد مهاجران افغانی که در پی ورود به خاک ترکیه و اروپا هستند افزایش یابد.

استانداری وان گفته است که عملیات انتظامی با مشارکت پلیس، ماموران مرزی و با پشتیبانی پهپادها انجام شده و از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۷ هزار و ۲۳۰ مهاجر در حال عبور از مرزهای ایران دستگیر شده‌اند.

مرز ترکیه با ایران یکی از راه‌های پرطرفدار قاچاق افراد به شمار می‌رود. عمدتا افغان‌ها، ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها قبل از ورود به شهرهایی مانند استانبول یا آنکارا از این طریق وارد خاک ترکیه می‌شوند و سپس با کار در بازار سیاه برای عزیمت نهایی به اروپا پول جمع می‌کنند.

ترکیه میزبان حدود ۴ میلیون مهاجر است و افغان‌ها پس از سوری‌ها بزرگ‌ترین جامعه پناهجویان این کشور را تشکیل می‌دهند. بنا بر اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در ماه ژوئیه ۲۷۰ هزار افغان در داخل کشورشان آواره شده‌اند. با این رقم شمار مجموع آوارگان داخلی در افغانستان به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید