پدر و پسر آمریکایی که به فرار کارلوس گون کمک کردند در ژاپن به زندان محکوم شدند

تصویر دوربین‌ امنیتی فرودگاه استانبول از مایکل تیلور و همدست لبنانی‌الاصل او
تصویر دوربین‌ امنیتی فرودگاه استانبول از مایکل تیلور و همدست لبنانی‌الاصل او Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در توکیو برای پدر و پسر آمریکایی که کارلوس (گون) غصن، مدیر عامل سابق رنو-نیسان را از ژاپن فراری داده بودند حکم زندان صادر کرد.

آگهی

دادگاهی در توکیو برای پدر و پسر آمریکایی که کارلوس غصن (گون)، مدیر عامل سابق رنو-نیسان را از ژاپن فراری داده بودند، حکم زندان صادر کرد.

بر اساس رأی دادگاه، مایکل تیلور، کلاه‌سبز پیشین ارتش آمریکا و کارآگاه خصوصی به دو سال زندان و پیتر تیلور، پسرش به یک سال و هشت ماه زندان محکوم شدند.

این دو نفر متهم‌اند که با همدستی یک فرد لبنانی تبار، کارلوس گون را در ژاپن در یک جعبهٔ بزرگ جا داده و با جت شخصی او را از طریق ترکیه به لبنان منتقل کرده‌اند.

آقای گون که شهروندی فرانسه، برزیل و لبنان را دارد، به این دلیل به لبنان رفت که این کشور با ژاپن پیمان استرداد متهم ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی نیسان-رنو در نوامبر ۲۰۱۸ در ژاپن بازداشت و به اتهام ارائه گزارش‌های مالی غیرواقعی به مقام‌های مالیاتی و استفاده از منابع شرکت برای منافع شخصی، تحت پیگرد قرار گرفت.

کارلوس گون با رد این اتهامات گفته بود که بی‌گناه است. با این حال او با دستور دادستانی ژاپن تا زمان محاکمه در حصر خانگی قرار گرفت. آقای گون گفته بود که چون در ژاپن نمی‌توانسته از دادگاهی «منصفانه» برخوردار باشد، این کشور را ترک کرده است.

مایکل تیلور و پیتر تیلور در ماه می سال ۲۰۲۰ در ماساچوست دستگیر و در ماه مارس به ژاپن تحویل داده شدند. آن‌ها در دادگاه با ابراز پشیمانی از اقدام‌شان گفتند که توسط آقای غصن در مورد دستگاه قضایی ژاپن گمراه شده‌اند.

مایکل تیلور با تأیید این نکته که او به هنگام کمک به آقای گون دارای مشکلات بوده است، گفت که برای این کار پولی هم نگرفته زیرا ۱.۳ میلیون دلاری که دادستان‌ها گفته‌اند، فقط «صرف هزینه‌ها» شده است.

وکیل مدافع تیلور‌ها به دنبال محاکمه‌‌ای سریع بود. به طور معمول محاکمات در ژاپن اگر نه سال‌ها، ماه‌ها به طول می‌انجامد.

حداکثر مجازات برای کمک به یک مجرم در ژاپن، سه سال زندان است. دادستان‌ها برای مایکل تیلور دو سال و ده ماه زندان و برای پسرش دو سال و شش ماه زندان خواسته بودند.

در دفاعیات تیلورها بر احکام تعلیقی برای این دو نفر تأکید شده بود که ۱۰ ماه قبل از استردادشان در زندانی در آمریکا به سر برده بودند.

کارلوس گون در دسامبر سال ۲۰۱۹، خانه‌ خود را در توکیو ترک کرد و با قطار سریع‌السیر به اوزاکا رفت. به گفته دادستان‌ها، او در هتلی در آنجا در جعبه‌ بزرگی که ظاهراً حاوی تجهیزات صوتی و دارای سوراخ‌های هوا بود پنهان شد تا بتواند نفس بکشد.

فرد دیگری به نام جورج آنتوان زایک در این فرار متهم است، اما دستگیر نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین گرگ کلی، مدیر ارشد سابق نیسان به اتهام جعل گزارش‌ها در مورد درآمد گون در به صورت جداگانه در دادگاهی در توکیو تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است. کلی که همزمان با گون دستگیر شده، گفته بود که بی‌گناه است.

اعلام حکم دادگاه گرگ کلی که سپتامبر سال گذشته آغاز شده است به احتمال قوی در سال آینده خواهد بود. بیش از ۹۹ درصد نتیجه دادگاه‌های کیفری ژاپن منجر به محکومیت می‌شوند. به این ترتیب بر اساس اتهامات وارده به کلی، حداكثر مجازات برای او می‌تواند ۱۵ سال زندان باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارلوس گون در بیروت با حمله به نیسان و ژاپن از فرار خود دفاع کرد

دادگاه انقلاب اصفهان توماج صالحی را به اعدام محکوم کرد

«آبجوساز خودکار»؛ مرد متهم به رانندگی هنگام مستی به دلیل تولید طبیعی الکل در بدنش تبرئه شد