Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معمای یک فرار بزرگ؛ آیا ژاپنی‌ها خودشان کارلوس گون را فراری داده‌اند؟

کارلوس گون، مدیر عامل پیشین رنو-نیسان
کارلوس گون، مدیر عامل پیشین رنو-نیسان Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلویزیون ام‌تی‌وی لبنان گفته بود که آقای گون با پنهان شدن در یک جعبه بزرگ ساز، با هواپیما از ژاپن خارج شده است.

آگهی

یک کارشناس حقوقی می‌گوید فرار اخیر کارلوس گون، مدیر عامل پیشین رنو-نیسان از ژاپن به لبنان، بدون برنامه‌ریزی گسترده و احتمالا کمک دولت ژاپن میسر نبوده است.

استیفن گیونس، وکیل تجاری آمریکایی روز چهارشنبه یکم ژانویه از دفتر کار خود در توکیو به خبرگزاری فرانسه گفت: «احتمالا بخش‌هایی از دولت ژاپن صلاح را در این دیده‌اند که بگذارند این رویداد (فرار گون) اتفاق بیفتد زیرا قرار بود محاکمه او مدت زمان طولانی جریان داشته باشد و به نظر آنها راه حل گریز از این روند طولانی همین بوده است.»

استیفن گیونس با یادآوری این که لبنان با ژاپن قرارداد استرداد مجرمین ندارد، می‌گوید کارلوس گون با ورود به بن‌بست لبنان، پل‌های پشت سر خود را خراب کرده و عجالتا در این کشور گیر افتاده است. به گفته او اگر اتفاق خاصی نیفتد، مدیرعامل پیشین رنو-نیسان مجبور خواهد بود تا آخر عمر در لبنان بماند.

کارلوس گون (غصن) که اصالت لبنانی دارد و علاوه بر ملیت این کشور دارای تابعیت فرانسوی و برزیلی هم هست، مدیر عامل شرکت خودروسازی فرانسوی-ژاپنی رنو-نیسان بود. او در یکی از سفرهایش به ژاپن، به دلیل تخلف مالی در این کشور بازداشت و متعاقبا به قید وثیقه آزاد شده بود.

دادگاه کارلوس گون قرار بود در ماه آوریل آینده برگزار شود، اما او در حالی که بر اساس قانون ژاپن در زمان آزادی موقت حق خروج از کشور را نداشت، روز دوشنبه ناگهان سر از لبنان درآورد.

تلویزیون ام‌تی‌وی لبنان گفته است که آقای گون با پنهان شدن در یک جعبه بزرگ ساز، با هواپیما از ژاپن خارج شده است. به گزارش این شبکه تلویزیونی خصوصی، یک گروه ویژه شبه‌نظامی در پوشش گروه نوازندگان برای نواختن موسیقی در جشن تولد، وارد محل سکونت کارلوس گون شده و سپس او را درون یکی از جعبه‌های ساز گذاشته و از آنجا خارج کرده‌اند. به این ترتیب دوربین‌های مداربسته نصب شده در محل، خروج آقای گون را ضبط نکرده‌اند و شبه‌نظامیان پس از انتقال او به یک فرودگاه درجه دو، با هواپیما به خارج از کشور منتقلش کرده‌اند.

هیچ مقام رسمی ژاپنی یا لبنانی این گزارش عجیب و غریب را که بیشتر به فیلم‌های تخیلی هالیوودی شباهت دارد، تأیید نکرده است.

موضوع عجیب دیگر در فرار آقای گون آن است که از قرار، او به صورت غیرمستقیم و از طریق ترکیه به لبنان رفته و کسی نمی‌داند مأموران فرودگاه‌های ژاپن و ترکیه چگونه متوجه او نشده‌اند.

به هر روی خروج آقای گون از ژاپن در حالی که تحت مراقبت بود و نیز ورودش به لبنان معمای پیچیده‌ای را در مورد چگونگی فرار او مطرح کرده است. او وعده داده که هفته آینده درباره این موضوع با رسانه‌ها گفتگو کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارلوس غصن برای فرار از ژاپن ۷۶۰ هزار یورو به شرکتی آمریکایی پرداخت کرده است

ژاپن برای کارلوس غصن قرار بازداشت صادر کرد

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت