Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه کارمندان محلی سفارت و اتباع خود در افغانستان را با پرواز ویژه از کابل خارج کرد

اتباع فرانسوی و خانواده کارمندان افغان سفارت فرانسه در افغانستان در حال عزیمت به فرانسه
اتباع فرانسوی و خانواده کارمندان افغان سفارت فرانسه در افغانستان در حال عزیمت به فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورشیان طالبان اخیراً کنترل چندین ولسوالی در ولایت‌های همسایه کابل را به دست گرفتند و این نگرانی را بوجود آوردند که به زودی به پایتخت و فرودگاه آن حمله خواهند کرد.

آگهی

دولت فرانسه با توجه به تشدید درگیری‌ها میان نیروهای ارتش افغانستان با شبه‌نظامیان طالبان تصمیم گرفت اتباع خود را با پروازی ویژه از کابل خارج کند و به کشور بازگرداند.

الیزه برای این کار هواپیمایی اختصاصی در نظر گرفته بود که علاوه بر اتباع فرانسه، کارمندان افغان شاغل در سفارت این کشور در کابل و بستگانشان را نیز در پرواز جا داده بود.

این پرواز چارتر صبح روز شنبه هفدهم ژوئیه کابل را به مقصد پاریس ترک کرد تا همان طور که دولت فرانسه پیش‌تر خواسته بود کلیه اتباع این کشور و آندسته از کارمندان افغان که برای فرانسه کار می‌کردند هر چه زودتر خاک افغانستان را ترک کنند.

یک منبع دیپلماتیک به فرانس‌پرس گفت که پرواز یاد شده حدود سیصد مسافر داشت که نیمی از آنها را اتباع فرانسه تشکیل می‌دادند و نیمی دیگر کارمندان افغانِ سفارت یا دیگر سازمان‌های فرانسوی به همراه خوانواده‌ها‌یشان بودند.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که داوید مارتینون، سفیر فرانسه در افغانستان برای بدرقه مسافران و بویژه کارمندان افغان سفارت در فرودگاه حضور داشت.

احمد عارفی، یکی از کارمندان افغان که از سال ۲۰۰۶ تاکنون در سفارت فرانسه در کابل مشغول به کار است به خبرگزاری فرانسه گفت: «ترک افغانستان واقعا بسیار دشوار است زیرا اینجا کشور و میهن ما است؛ جایی که تمام زندگی ما در آن سپری شده و با ترک آن از والدین، خانواده و نزدیکان دور می‌شویم؛ اما از سوی دیگر شرایط فعلی ما را مجبور به ترک افغانستان کرده زیرا در ماه‌های اخیر زندگی در اینجا بسیار خطرناک شده است.»

این شهروند افغان سپس می‌گوید: «شما بین این دو باید یکی را انتخاب کنی و من مجبور شدن ترک افغانستان و سفر به فرانسه را انتخاب کنم.»

فرانسه روز سه‌شنبه گذشته از همه اتباع خود خواسته بود تا به دلیل تحول اوضاع امنیتی در افغانستان و نبود چشم‌اندازی مثبت حداقل در کوتاه مدت خاک این کشور را ترک کنند.

سفارت فرانسه در افغانستان با اشاره به پروازی که برای عملی شدن این درخواست تدارک دیده شده هشدار داد که هیچ پرواز خاص دیگری به این منظور اختصاص داده نخواهد شد و دولت دیگر نمی‌تواند امنیت خروج آندسته از اتباعی که تصمیم به ماندن در افغانستان گرفته‌اند را تامین کند.

یک منبع آگاه در پاریس به فرانس‌پرس گفت که حدود ۶۰ تا ۱۰۰ فرانسوی که مشخصات آنها در کنسولگری فرانسه در افغانستان به ثبت رسیده ترجیح دادند که با این پرواز به کشور باز نگردند.

نمایندگی دیپلماتیک فرانسه در کابل علیرغم شرایط امنیتی موجود همچنان باز است و فعلا به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به گفته سفیر فرانسه در افغانستان، بخشی از کارمندان کنسولگری و آندسته از اتباع افغان که برای موسسات وابسته به سفارت یا موسسات غیردولتی فرانسوی کار می‌کردند طی هفته‌های اخیر به موجب حق پناهندگی از این کشور خارج شده و به فرانسه عزیمت کردند.

پیشروی‌های طالبان در مناطق مختلف افغانستان به ویژه بخش‌های شمالی این کشور به تدریج از اوایل ماه مه و همزمان با از ادامه روند عقب‌نشینی نیروهای خارجی تشدید شد.

شورشیان اخیراً کنترل چندین ولسوالی در ولایت‌های همسایه کابل را به دست گرفتند و این نگرانی را بوجود آوردند که به زودی به پایتخت و فرودگاه آن حمله خواهند کرد.

این در حالیست که همزمان با این درگیری‌ها گفتگوهایی میان نمایندگان طالبان و هیئتی از جانب دولت کابل به ریاست عبدالله عبدالله در دوحه قطر جریان دارد.

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان روز یکشنبه پیش از آغاز دور دوم این گفتگوها بر تعهد این گروه شبه نظامیِ اسلامگرا برای حل مسایل موجود از راه گفتگو تاکید کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت