Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شلیک طالبان به ۲۲ کماندوی افغان که دست‌ها را به علامت تسلیم بالا برده بودند

تیراندازی طالبان به روی کماندوهای افغان هنگام تسلیم شدن
تیراندازی طالبان به روی کماندوهای افغان هنگام تسلیم شدن Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از گزارش سی‌ان‌ان
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان گفته که ویدیوهای مرتبط با کشته شدن کماندوها جعلی و نوعی تبلیغات دولتی برای تشویق مردم به تسلیم نشدن است.

آگهی

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی به قلم سه خبرنگار خود نحوه کشته شدن ۲۲ کماندوی افغان هنگام محاصره توسط نیروهای طالبان و حین تسلیم شدن را روایت کرده است.

نویسندگان گزارش روایت خود را با آنچه در یک ویدئو به تصویر کشیده شده اینگونه آغاز می‌کنند: صدایی که فریاد کشان از کماندوها می‌خواهد که تسلیم شوید و پس از آن چند مرد از داخل یک ساختمان بیرون می‌آیند؛ به وضوح مشخص است که آنها مسلح نیستند.

و سپس رگبار گلوله که به سوی این افراد سرازیر می‌شود؛ دست کم دوازده نفر در میان فریاد‌های «الله اکبر» تیرباران می‌شوند.

این تنها بخشی از کشتار بی‌ر حمانه کماندوها به دست طالبان است که در این ویدئو به تصویر کشیده شده؛ چرا که منابع مطلع شمار افرادی را که در این تیرباران به قتل رسیدند بیش از بیست نفر عنوان کرده است.

قربانیان اعضای یک یگان ویژه از نیروهای دولتی افغانستان بودند؛ مهاجمان و جلادان آنها: شبه‌نظامیان طالبان. این کشتار بی‌رحمانه روز شانزدهم ژوئن در شهر دولت‌ آباد ولایت فاریاب در نزدیکی مرز افغانستان با ترکمنستان روی داده است.

سی‌ان‌ان در این گزارش تاکید می‌کند که چند ویدئو از حادثه یاد شده را دریافت کرده و در خصوص آن با شاهدان گفتگو کرده است.

ویدئوهایی که سی‌ان‌ان به آن استناد کرده نشان می‌دهند که اجساد کماندوها را در محوطه بیرونی یک بازار محلی پراکنده شده‌اند.

شاهدان گفته‌‌اند که مهمات این کماندوها پس از نبردهای شدید برای در دست گرفتن کنترل شهر تمام شده و آنها توسط جنگجویان طالبان محاصره شده بودند.

در یک ویدئوی ۴۵ ثانیه‌ای دیگر صدای فردی شنیده می‌شود که به زبان پشتو می‌گوید: «به سوی آنها شلیک نکنید! التماس می‌کنم؛ به سوی آنها شلیک نکنید!»

وی سپس می‌پرسد: «چگونه ممکن است که دست یک پشتون به خون افغان‌ها آلوده شود؟» پشتون‌ یکی از گروه‌های قومی اصلی در افغانستان است.

در پایان ویدئو صدای فرد دیگری خارج از تصویر شنیده می‌شود که می‌گوید: «همه چیز آنها را بردارید!» در ویدیویی دیگر صدای مردی شنیده می‌شود که می‌گوید: «جلیقه ضد گلوله را از بدنش جدا کنید!» و سپس جنگجویی در تصویر دیده می‌شود که در حال جداکردن تجهیزات از بدن یکی از کماندوها است.

در گزارش سی‌ان‌‌ان آمده است: صلیب سرخ پس از این حادثه تایید کرد که جسد دست کم ۲۲ کماندو که هنگام تسلیم شدن با رگبار گلوله طالبان کشته شدند، تحویل گرفته شده است.

کشتار این تعداد از نیروهای ویژه ارتش افغانستان آن هم هنگام تسلیم شدن کاملا با ادعای طالبان مبنی بر تشویق سربازان دولتی برای زمین گذاشتن سلاح و عدم مقاومت در برابر پیش‌روی‌ها در تضاد است.

آنها حتی پیش‌تر مدعی شده بودند که در مواردی به سربازان پول داده بودند تا دست از مقاومت بردارند و به خانه‌های خود باز گردند.

طالبان سه روز پس از نبردها در دولت‌ آباد ویدیویی را منتشر کردند که در آن تصرف سلاح‌ها و کامیون‌های نظامی به تصویر کشیده شده بود.

آگهی

آنها در این ویدئو ادعا کرده بودند که نیروهای «گارد واشنگتن»، یک گروه کماندویی ویژهِ آموزش دیده توسط سیا برای تعقیب طالبان در دولت آبادِ فاریاب را خلع سلاح و زنده دستگیر کرده‌اند.»

طالبان به سی‌ان‌ان گفته که ویدیوهای مرتبط با کشته شدن کماندوها جعلی و نوعی تبلیغات دولتی برای تشویق مردم به تسلیم نشدن است.

سخنگوی طالبان همچنین در این خصوص بدون ارائه هیچ مدرکی گفته که این گروه شبه‌نظامی هنوز ۲۴ کماندوی دستگیر شده در ولایت فاریاب را در اسارت خود دارد.

این در حالیست که وزارت دفاع افغانستان دستگیری و اسارت کماندوها به دست طالبان را رد و تاکید کرده که این بخش از نیروهای ویژه کشته شده‌اند.

آگهی

سی‌ان‌ان هم در گزارش خود با چند شاهد ماجرا در دولت آباد گفتگو کرده که همگی این نکته را یادآور شدند که نیروهای طالبان در کمال بی‌رحمی و خونسردی به روی کماندوها آتش گشودند و آنها را کشتند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحه آغاز شد

دلیل سقوط کهمرد بامیان و ولسوالی‌ها از زبان امرالله صالح؛ غنی به طالبان: آب افغانستان را نفروشید

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی