Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طالبان ادعا کرد که بر ۸۵ درصد از خاک افغانستان مسلط شده است

نشست خبری نمایندگان طالبان در مسکو
نشست خبری نمایندگان طالبان در مسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان طالبان پیش‌تر اعلام کرده بودند که بیش از دو سوم مناطق مشرف به مرز تاجیکستان و مهم‌ترین ایستگاه مرزی با ایران را تصرف کرده‌اند.

آگهی

گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که در پی پیشروی‌های نظامی اخیر اکنون به بیش از هشتاد درصد از خاک افغانستان مسلط شده است.

این ادعا که هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده همزمان با نبردهای نظامی گسترده این گروه با نیروهای دولتی مطرح می‌شود.

این ادعا در حالی منتشر می‌شود که شبه‌نظامیان اسلام‌گرا پیش‌تر از تصرف بیش از دو سوم مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان و نیز اشغال مهم‌ترین ایستگاه مرزی این کشور با ایران خبر داده بودند.

اوایل هفته جاری بسیاری از منابع مطلع در داخل افغانستان اعلام کرده بودند که هزاران سرباز دولتی در پی پیش‌روی‌های طالبان به تاجیکستان پناه برده‌اند.

شهاب‌الدین دلاور، یکی از نمایندگان گروه طالبان روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری در مسکو ضمن اعلام این موضوع تصریح کرد که حدود ۲۵۰ ولسوالی از ۳۹۸ ولسوالی موجود در افغانستان هم اکنون تحت کنترل شبه‌نظامیان طالبان است.

وی افزود «کلیه مراکز اداری و بیمارستان‌ها (در مناطق تحت کنترل) به فعالیت خود ادامه خواهند داد و ما در این زمینه اطمینان حاصل کردیم که بخش‌های یاد شده به کار خود ادامه می‌دهند.»

شهاب‌الدین دلاور با یادآوری اینکه عقب‌نشینی جاری نیروهای آمریکایی نتیجه نبردهای طالبان است، خاطرنشان کرد: « ما مبارزه خود را انجام دادیم و حمایت مردم را به سوی خود جلب کردیم.»

وی بار دیگر با اشاره به روند خروج نظامیان خارجی که مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد تاکید کرد که «ایالات متحده مجبور به ترک خاک ما شده است.»

به گفته این عضو گروه سیاسی طالبان، هیچ توافقی با واشنگتن مانع تصرف مراکز مهم اداری و ولسوالی‌های تحت کنترل کابل نخواهد شد.

شهاب‌الدین دلاور در عین حال تاکید کرد که طالبان قصد ندارد شهرهای تحت کنترل نیروهای دولتی را با زور تصرف کند.

نشست خبری سه نماینده سیاسی گروه طالبان در مسکو در پی خروج اغلب نیروهای مشارکت کننده در هیئت اعزامی ناتو به افغانستان برگزار می‌شود.

بریتانیا به تازگی همانند ایتالیا از خروج کامل نیروهای نظامی خود از افغانستان خبر داده و ایالات متحده نیز یازدهم سپتامبر را آخرین مهلت خروج نظامیان آمریکایی از این کشور اعلام کرده است.

طالبان همچنین پنجشنبه شب مدعی شد که سه ولسوالی کرخ، گلران و رباط سنگی در ولایت هرات را به مجموع ولسوالی‌های تحت کنترل خود اضافه کرده است.

پیشروی‌های طالبان در مناطق مختلف افغانستان به ویژه بخش‌های شمالی این کشور به تدریج از اوایل ماه مه و همزمان با از ادامه روند عقب‌نشینی نیروهای خارجی تشدید شد.

برغم آنکه نیروهای طالبان مدعی هستند که مراکز ولایت‌های این کشور را با زور تصرف نمی‌کنند اما بسیاری از شهروندان این کشور پس از ورود نیروهای طالبان به محدوده مناطق تحت سکونت خود خانه و کاشانه را ترک کرده و آواره شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به همین موضوع اختصاص یافته تاکید می‌کند که طالبان هم‌اکنون بخشی از سرزمین‌های افغانستان از مرز ایران در غرب تا مناطق مرزی با چین در شمال شرقی این کشور را به تصرف خود در آورده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند