Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دومینوی خروج از افغانستان؛ آلمان و ایتالیا نیروهای خود را خارج کردند

عکس آرشیوی: تخلیه تجهیزات و سربازان آلمانی از افغانستان
عکس آرشیوی: تخلیه تجهیزات و سربازان آلمانی از افغانستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحولات به نحوی در افغانستان به نفع نیروهای طالبان پیش‌ می‌رود که بسیاری از کارشناسان بیم آن دارند که آنها به زودی کنترل کامل کشور را به دست گیرند و یک حکومت بنیادگرا مشابه حکومتی که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در افغانستان مستقر بود را سر کار آوردند.

آگهی

مقامات دولتی آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند که تخلیه نظامیان این کشور از خاک افغانستان با انجام آخرین مرحله از عملیات به اتمام رسیده است.

وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که آخرین سربازان این کشور در چارچوب عملیات خروج سریع واحد‌های تحت مامور ناتو از خاک افغانستان،‌ خاک این کشور را ترک کرده‌اند.

نظامیان آلمانی تحت ماموریت ناتو در افغانستان از جمله متعهد‌ترین و قدیمی‌ترین نیروهای اعزامی غرب به افغانستان بودند که به گفته وزیر دفاع آلمان آخرین گروه‌ از آنها روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئن راه بازگشت به کشور را در پیش گرفتند.

انه گریت کرامپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان در بیانیه‌ای تصریح کرد که نظامیان کشورش پس از بیست سال ماموریت در نهایت به کار خود در افغانستان پایان دادند و آخرین سرباز آلمانی روز سه‌شنبه خاک این کشور ترک کرد.

وی افزود: «یک فصل تاریخی در حال پایان یافتن است؛ استقرار فشرده و متراکم نیروها به نوعی ارتش آلمان را به چالش کشید و آنرا آبدیده‌تر کرد به نحوی که بوندس‌ور در این دوره توانست خود را در طول نبردها ثابت کند.»

آلمان به همراه ایالات متحده آمریکا، ترکیه، بریتانیا و ایتالیا، یکی از پنج کشوری بود که بیشترین همکاری نظامی را با هیات مامور ناتو درافغانستان موسوم به پشتیبانی قاطع داشت.

کشورهای یاد شده در مجموع ۶ هزار سرباز از ۹ هزار و ۵۹۲ نظامی تحت مامور ناتو از ۳۶ کشور عضو و شریک عملیاتی پیمان آتلانتیک شمالی را به افغانستان اعزام کرده بودند.

نیروی پشتیبانی قاطع ناتو در افغانستان در اصل یک ماموریت آموزشی با هدف توانمند سازی نظامیان تحت امر کابل بود تا از این طریق به این نیروها در جهت کسب پتانسیل لازم برای تامین امنیت کشورشان پس از خروج نظامیان خارجی کمک کند.

نیروهای تحت ماموریت ناتو عملیات خروج از افغانستان را از ۲۹ آوریل آغاز کردند،‌ مسئله‌ای که به اعتقاد تحلیل‌گران از هم‌اکنون به تشدید بی‌ثباتی و ناآرامی‌ها در این کشور دامن زده است.

جدا از نظامیان آلمانی و ایتالیایی دیگر نیروهای کمی کوچک‌تر، اعزامی از کشورهای اسپانیا،‌ استنونی یا دانمارک نیز پیش از این افغانستان را ترک کرده بودند.

بر اساس گزارشی که بوندس‌ور منتشر کرده، ۵۹ سرباز آلمانی طی بیست سال گذشته در جریان عملیات مختلف نظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

آخرین سربازان آلمانی با چهار فروند هواپیمای نظامی از اردوگاه مارمال در مزار شریف افغانستان را ترک و به کشورشان بازگردانده شدند.

سربازان ایتالیایی هم از افغانستان خارج شدند

از سوی دیگر ایتالیا هم روز چهارشنبه اعلام کرد که عملیات بازگردان سربازان خود از افغانستان را تکمیل کرده و کلیه نظامیان اعزامی این کشور را ترک کرده‌اند.

وزیر دفاع ایتالیا در این خصوص تصرح کرد: «مامورت سربازان ایتالیایی در افغانستان سه‌شنبه شب به پایان رسید و این نیروها در حال بازگشت به کشور هستنند.»

وی افزود: «با این حال تعهد جامعه بین‌المللی از جمله ایتالیا نسبت به مسائل افغانستان در همین جا پایان نمی‌یابد و به دیگر اشکال مختلف نظیر تقویت همکاری در زمینه توسعه و حمایت از نهادهای دموکراتیک و جمهوری در افغانستان ادامه می‌یابد.»

آگهی

به گفته وزیر دفاع ایتالیا طی بیست سال حضور نظامی در افغانستان در مجموع ۵۳ سرباز ایتالیایی در جریان‌ تنش‌های نظامی کشته و ۷۲۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

یازدهم سپتامبر آخرین مهلت خروج نظامیان آمریکایی

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مهلت نهایی خروج کامل نظامیان کشورش از خاک افغانستان را یازدهم سپتامبر همزمان با سالگرد حمله نظامی واشنگتن به این کشور برای سرنگونی رژیم طالبان تعیین کرده است.

عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان به شکلی جدی از مدت‌ها پیش شروع شده و اگر به همین شکل ادامه یابد گمان می‌رود تا هفته‌های آینده به اتمام برسد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به ناتو اعلام کرد که عملیات خروج نیروها به شکلی منظم و هماهنگ در حال انجام است. این منبع جزئیات بیشتری در باره برنامه زمانی عملیات تخلیه نظامیان تحت امر ناتو ارائه نکرد.

آگهی

نظامیان خارجی اعزامی از سوی کشورهای عضو ناتو در حالی مشغول ترک خاک افغانستان هستند که درگیری میان نیروهای دولتی در این کشور و شبه‌نظامیان طالبان طی هفته‌های گذشته به اوج خود رسیده است.

تحولات به نحوی در افغانستان به نفع نیروهای طالبان پیش‌ می‌رود که بسیاری از کارشناسان بیم آن دارند که شورشیان اسلامگرا به زودی کنترل کامل کشور را به دست گیرند و یک رژیم بنیادگرا مشابه حکومتی که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در افغانستان مستقر بود را سر کار آوردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ تشدید نبردها در شمال و پیش‌روی طالبان به سمت مزار شریف

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد