ترور رئیس‌جمهوری هائیتی؛ پزشک ساکن آمریکا دستگیر شد، مظنونان: ماموریت ما کشتن موئیز نبود

مظنونان به قتل رئیس جمهوری هائیتی
مظنونان به قتل رئیس جمهوری هائیتی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از آسوشیتدپرس و بیزینس اینسایدر
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس پلیس هائیتی مدعی است که کریستین امانوئل سانون با شرکتی که در زمینه تامین امنیت سیاستمداران فعالیت می‌کرده در ارتباط بوده و از همین طریق نیز مظنونان به قتل را استخدام کرده است.

آگهی

آخرین مظنون به دست داشتن در اجرای عملیات ترور و قتل جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی که در ایالات متحده سکونت داشت توسط ماموران پلیس دستگیر شد.

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی در این خصوص نوشت که این مظنون یک تبعه ۶۰ ساله هائیتی و ساکن فلوریدا است که خود را پزشک معرفی و رهبران کشورش را به فساد متهم کرده است.

در این گزارش آمده است که پلیس یکشنبه شب هویت این مظنون را تحت نام کریستین امانوئل سانون افشا کرد و یاد آور شد که وی به عنوان رئیس جمهوری احتمالی هائیتی تحت محافظت قاتلان جوونل موئیز قرار داشته است.

رئیس پلیس هائیتی فرد یاد شده را به همکاری با افرادی که در دسیسه قتل جوونل موئیز نقش داشتند متهم کرد و هیچگونه اطلاعات تازه‌ای در خصوص طراحان اصلی این عملیات در اختیار خبرنگاران قرار نداد.

وی تنها به این نکته اکتفا کرد که در جریان بازرسی از منزل کریستین امانوئل سانون در هائیتی کلاهی با نشان اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، بیست جعبه فشنگ، قطعات مختلف اسلحه، چهار پلاک خودرو از جمهوری دومینیکن،‌ دو خودرو و اسنادی در ارتباط با مکاتبات با افراد ناشناس کشف و ضبط شده است.

رئیس پلیس هائیتی در باره تحقیقات پرونده حمله صبح چهارشنبه به اقامتگاه خصوصی رئیس جمهوری این کشور که منجر به قتل وی و مجروح شدن همسر وی شد تاکید کرد که تلاش‌ها در این خصوص ادامه دارد و پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است.

گفتنی است یازده مظنون به دست داشتن در عملیات قتل رئیس جمهوری هائیتی ساعاتی پس از این اقدام در نزدیکی محوطه سفارت تایوان در پورتو‌ پرنس دستگیر شدند.

رئیس پلیس هائیتی مدعی است که کریستین امانوئل سانون با شرکتی که در زمینه تامین امنیت سیاستمداران فعالیت می‌کرده در ارتباط بوده و از همین طریق نیز مظنونان به قتل را استخدام کرده است.

وی در این خصوص مدعی شد: «سانون به همراه چند نفر از افراد مسلح مظنون به دست داشتن در این عملیات با یک هواپیمای جت شخصی به هائیتی پرواز کرده بود.»

به گفته رئیس پلیس هائیتی ماموریت اولیه افراد مسلح محافظت از سانون بود اما بعداً دستور جدیدی دریافت کردند و آن دسگیری رئیس جمهوری بود.

وی افزود: عملیات بدین شکل آغاز شد و ۲۲ مظنون دیگر به این گروه پیوستند ضمن آنکه تماس‌هایی نیز با شهروندان هائیتی در این زمینه برقرار شد.

در مجموع ۲۶ کلمبیایی مظنون به مشارکت در قتل رئیس جمهوری هائیتی هستند. هجده نفر از آنها به همراه سه تبعه هائیتی تاکنون دستگیر شده‌اند؛ سه تن کشته شده و پنج نفر نیز هنوز آزاد هستنند.

مظنونان: ماموریت ما کشتن موئیز نبود

برخی از مظنونان دستگیر شده پس از عملیات قتل رئیس جمهوری هائیتی گفته‌اند که ماموریت آنها کشتن جوونل موئیز نبود و تنها بنا بود وی را دستگیر کنند.

بیزینس اینسایدر با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از «میامی هرالد» نوشت: دو تن از مظنونان دستگیر شده در جریان این عملیات گفته‌اند هدف کشتن موئیز نبوده و در طرح عملیات فقط دستگیری وی گنجانده شده بود.

در حالی که انگیزه اصلی این عملیات هنوز برای مقامات و رسانه‌های در هائیتی به طور کامل روشن نشده، مقامات امنیتی در این کشور تاکنون ده‌ها مظنون را در این ارتباط دستگیر کرده‌‌‌‌اند.

بیزینس اینسایدر می‌نویسد: رویترز روز دوشنبه از دستگیری ۲۱ مظنون خبر داد اما مشخص نیست چه تعداد از این افراد متهم به دست داشتن در قتل هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: نیویورک تایمز نیز روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که سه نفر از دستگیر شدگان آمریکایی هستند.

در گزارش نیویورک تایمز به نام کریستین امانوئل سانون اشاره شده و از وی به عنوان مغز متفکر عملیات ترور رئیس جمهوری هائیتی نام برده شده بود.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید اختلافات سیاسی و بحران امنیت داخلی؛ هائیتی از واشنگتن و سازمان ملل درخواست کمک نظامی کرد

رئیس جمهوری هائیتی ترور شد

ناآرامی‌ها در هائیتی؛ پلیس به سمت معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد