رئیس جمهوری هائیتی ترور شد

جوونل موئیز و ... موئیز
جوونل موئیز و ... موئیز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری هائیتی در خانه‌اش به ضرب گلوله کشته و بانوی اول هائیتی نیز روانه بیمارستان شد.

آگهی

جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی در خانه‌اش به ضرب گلوله کشته و مارتین موئیز، بانوی اول هائیتی نیز به دلیل شدت جراحات وارده به او، روانه بیمارستان شد.

کلود جوزف، نخست وزیر موقت هائیتی با اعلام این خبر گفت که اقامتگاه شخصی رئیس جمهوری این کشور شامگاه سه‌شنبه از سوی گروه ناشناس مسلح مورد حمله قرار گرفت. آقای جوزف این حمله را «اقدام غیرانسانی و وحشیانه» توصیف کرد و خواستار حفظ آرامش عمومی در کشور شد. او تاکید کرد که او مسئول اداره هائیتی است و پلیس و نیروهای مسلح نیز اوضاع کشور را تحت کنترل دارند.

آقای موئیز از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۷، همواره با امواج مختلف اعتراض‌های مردمی مواجه و برای کناره‌گیری از قدرت تحت فشار مخالفان سیاسی خود بوده است.

شورای عالی دادگستری هائیتی نیز فوریه گذشته پایان دوره ریاست جمهوری آقای موئیز را به رسمیت شناخت ولی او با رد این حکم اعلام کرد که یکسال دیگر از دوره قانونی پنج ساله ریاست جمهوری او باقیمانده است. آقای موئیز ابتدا در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری اکتبر ۲۰۱۵ پیروز انتخابات اعلام شد ولی نتیجه این انتخابات به دلیل رخداد تقلب رد شد اما او در دومین انتخابات ریاست جمهوری که یکسال بعد برگزار شد، بار دیگر پیروز شد ولی مراسم سوگند ریاست جمهوری او تحت تاثیر مناقشه سیاسی موجود در مورد نتایج انتخابات، یکسال دیرتر برگزار شد. بر همین اساس، آقای موئیز موعد رسمی آغاز ریاست جمهوری خود را سال ۲۰۱۷ می‌دانست.

او هر چند به مردم وعده انجام اصلاحات سیاسی، مبارزه با فساد و بهبود شرایط اقتصادیِ فقیرترین کشور قاره آمریکا را داده بود ولی هیچگاه در ایجاد وفاق ملی در میان گروه‌ها و احزاب سیاسی این کشور موفق نبود و با سرکوب خونین خیابانی با اعتراض‌های مردمی مقابله کرد. مقاومت او در برابر برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور که قرار بود در سال ۲۰۱۸ برگزار شود، به تشدید موج اعتراض‌ها و خشونت‌ها در این کشور دامن زده بود.

چنان که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز اخیرا با انتشار بیانیه‌ای که به اتفاق آرای اعضای این شورا رسید با محکوم کردن خشونت‌ها در هائیتی، خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آزاد در این کشور شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور رئیس‌جمهوری هائیتی؛ پزشک ساکن آمریکا دستگیر شد، مظنونان: ماموریت ما کشتن موئیز نبود

تشدید اختلافات سیاسی و بحران امنیت داخلی؛ هائیتی از واشنگتن و سازمان ملل درخواست کمک نظامی کرد

تیراندازی یک سناتور به مردم معترض در هائیتی