تشدید اختلافات سیاسی و بحران امنیت داخلی؛ هائیتی از واشنگتن و سازمان ملل درخواست کمک نظامی کرد

Haitians gather outside the U.S. Embassy in Port-au-Prince
Haitians gather outside the U.S. Embassy in Port-au-Prince Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان دولت می‌پرسند که مهاجمان چگونه توانسته‌اند به راحتی موانع امنیتی مقر ریاست جمهوری را پشت سر بگذارند و به محل اقامت او نزدیک شوند و درنهایت بدون روبرو شدن با هیچ نوع مقاومتی از سوی محافظان رئیس جمهور، به او برسند؟

آگهی

در حالی چهار روز پس از ترور جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی هنوز هیچ سرنخی از دلایل ترور و طراحان آن یافت نشده، مقامات هائیتی روز جمعه ۹ ژوئیه از ایالات متحده همچنین سازمان ملل خواستند تا برای محافظت از زیرساخت‌های حیاتی و مکان‌های استراتژیک این کشور به کمک آنها بیایند.

دولت هائیتی می‌گوید تا کنون ۲۸ نفر از اعضای یک تیم از کماندوها را که در قتل رئیس جمهور مشارکت داشته‌اند را شناسایی و تعدادی از آنها را دستگیر کرده است؛ اما از آنجا که حامیان مالی و طراحان اصلی این حمله و اهداف آنها از انجام این ترور روشن نیست، نگران است که در روزهای پیش‌رو زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند بنادر، فرودگاه‌ها، پایانه‌های نفتی یا خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی هدف قرار بگیرند و بر این اساس از واشنگتن و سازمان ملل خواسته است تا نظامیانی را برای حفظ امنیت به این کشور بفرستند.

مقامات هائیتی همچنین می‌گویند که استقرار نظامیان ایالات متحده و سازمان ملل با هدف تامین امنیت برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری که برای پایان سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه‌ریزی شده، ضروری است.

ماتیاس پی‌یر، وزیر مسئول برای امور انتخاباتی هائیتی اعلام کرد: «پس از ترور رئیس جمهور نگران این هستیم که مزدورانی برای ایجاد هرج و مرج در کشور و از بین بردن زیرساخت‌ها به کار گرفته شوند. به همین دلیل در جریان گفتگو با وزیر خارجه آمریکا و مقامات سازمان ملل، از آنها درخواست کمک کردیم.»

کلود جوزف، نخست‌وزیر موقت نیز در گفتگو با آسوشیتد پرس گفت: «ما قطعاً به کمک نیاز داریم و از شرکای بین‌المللی خود درخواست کمک کرده‌ایم. ما معتقدیم که شرکای ما می‌توانند به پلیس ملی در حل اوضاع کمک کنند.»

تشدید اختلافات سیاسی در داخل هائیتی

اصرار دولت موقت به ورود نیروهای خارجی به خاک این کشور در حالی است که اختلافات سیاسی در داخل هائیتی نیز رو به افزایش است.

روز جمعه گروهی از قانونگذاران پارلمان هائیتی اعلام کردند که مطابق با قانون اساسی این کشور باید ژوزف لامبرت، رئیس مجلس برچیده شدۀ سنا به عنوان رئیس جمهور موقت ایفای نقش کند. آنها ضمن اعلام وفاداری خود به لامبرت، بر این موضوع تاکید کردند که آریل هنری را به عنوان نخست‌وزیر موقت این کشور به رسمیت می‌شناسند.

جوونل موئیز دو روز پیش از آنکه به دست مهاجمان ترور شود، آریل هنری را به مقام نخست‌وزیری منصوب و اعلام کرده بود که کلود جوزف «دیگر نخست‌وزیر نیست» و باید وظایف پیشین خود را به عنوان وزیر خارجه از سر بگیرد.

مخالفان دولت همچنین این پرسش را مطرح می‌کنند که مهاجمان چگونه توانسته‌اند به راحتی موانع امنیتی مقر ریاست جمهوری را پشت سر بگذارند و به محل اقامت او نزدیک شوند، خود را ماموران اداره مبارزه با موادر مخدر ایالات متحده معرفی کنند و بدون روبرو شدن با هیچ نوع مقاومتی از سوی محافظان رئیس جمهور به او برسند؟

واکنش ایالات متحده و سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا «درخواست کمک امنیتی و تحقیقاتی» هائیتی را تایید و اعلام کرد: «ما همچنان با مقامات هائیتی در ارتباطیم و درباره چگونگی کمک ایالات متحده گفتگو می‌کنیم.»

یک منبع دیپلماتیک در سازمان ملل نیز دریافت چنین درخواستی برای حفاظت از فرودگاه و تأسیسات نفتی را تایید کرده است. با این وجود او به خبرگزاری فرانسه گفت که برای انجام این کار، صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت ضروری است.

ایالات متحده پیش از این نیز بدون تایید حضور دو شهروند آمریکایی در میان تیم کماندوهای دستگیر شده در هائیتی، اعلام کرده بود که «در اسرع وقت» مقامات اف‌بی‌آی را برای کمک به انجام تحقیقات به پورتو پرنس می‌فرستد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور رئیس‌جمهوری هائیتی؛ پزشک ساکن آمریکا دستگیر شد، مظنونان: ماموریت ما کشتن موئیز نبود

بیانیه همسر رئیس‌جمهور ترور شده هائیتی: دشمنان قصد نابودی رویا و ایدئولوژی شوهرم را داشتند

رئیس جمهوری هائیتی ترور شد