Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بیانیه همسر رئیس‌جمهور ترور شده هائیتی: دشمنان قصد نابودی رویا و ایدئولوژی شوهرم را داشتند

Haiti's President Jovenel Moise stands with his wife Martine during a Mass
Haiti's President Jovenel Moise stands with his wife Martine during a Mass Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارتین موئیز، همسر جوونل موئیز، رئیس جمهور ترور شدۀ هائیتی که در جریان حمله چهارشنبه گذشته زخمی و در بیمارستان بستری شده بود، روز شنبه اولین بیانیه رسمی خود را پس از این حادثه منتشر کرد.

آگهی

مارتین موئیز، همسر جوونل موئیز، رئیس جمهور ترور شده هائیتی که در جریان حمله چهارشنبه گذشته زخمی و در بیمارستان بستری شده بود، روز شنبه اولین بیانیه رسمی خود را پس از این حادثه منتشر کرد.

او در این بیانیه دشمنان را متهم کرد که با این کار قصد داشتند «رویا، چشم انداز و ایدئولوژی» همسرش را از بین ببرند.

خانم موئیز که این پیام صوتی را در بیمارستان میامی ضبط و نسخه‌ای از آن را در صفحه توییترش منتشر کرده است، اعلام می‌کند: «من به لطف خدا زنده هستم و شوهرم جوونل را دوست دارم. ما در کنار یکدیگر بیش از ۲۵ سال جنگیدیم و در تمام این سال‌ها عشق در خانه ما جاری بود. اما ناگهان مزدوران آمدند و با گلوله همسرم را کشتند.»

او در ادامه می‌گوید: «شما باید یک جنایتکار بدنام و بدون ریشه‌ باشید تا رئیس جمهوری مانند جوونل موئیز را بدون آنکه به او فرصت صحبت بدهید، ترور کنید. شما می‌دانستید که رئیس جمهور علیه چه کسانی می‌جنگد.»

او با اشاره به طراحان این ترور نیز می‌گوید: «این افراد به دلیل پروژه‌های جاده‌ها، برق، تأمین آب آشامیدنی و سازماندهی همه‌پرسی و انتخابات، مزدوران خود را برای کشتن رئیس جمهور و خانواده‌اش استخدام کردند.»

وی افزود: «اکنون مزدوران ترور رئیس جمهور پشت میله‌های زندان هستند، اما مزدوران دیگری هم هستند که می‌خواهند رویای او، چشم انداز و ایدئولوژی او را بکشند.»

یک گروه از کماندوهای مسلح چهارشنبه ۷ ژوئیه ساعت ۱ بامداد به وقت محلی، به محل اقامت جوونل موئیز در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی حمله کردند و او را کشته و همسرش را به شدت زخمی کردند.

آنها خود را ماموران آژانس مبارزه با مواد مخدر در ایالات متحده (DEA)، معرفی کرده و به این ترتیب به‌راحتی وارد محل اقامت رئیس جمهور شده و ماموریت خود را انجام داده بودند.

پلیس می‌گوید تا کنون بیش از ده نفر را که عمدتا سربازان بازنشسته ارتش کلمبیا هستند دستگیر کرده و در جستجوی دیگر مشارکت کنندگان در این ترور است. با این وجود هنوز نه اطلاعاتی درباره حامیان مالی و طراحان اصلی این حمله به دست آمده و نه اینکه چه کسی تیم مزدوران را برای حمله به خانه رئیس جمهور استخدام کرد و دلیل این کار چه بوده است؟

در حال حاضر کلود جوزف، نخست‌وزیر موقت هائیتی (با وجود اختلافات داخلی گسترده بر سر فعالیت‌هایش) اداره این کشور را برعهده دارد. او به مدت دو هفته در کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده و اختیارات بیشتری به قوه مجریه داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید اختلافات سیاسی و بحران امنیت داخلی؛ هائیتی از واشنگتن و سازمان ملل درخواست کمک نظامی کرد

قتل رئیس جمهور هاییتی؛ چه کسی بر کشور حکومت می‌کند و چه کسی طراح ترور است؟

دستگیری ۱۱ مظنون مشارکت در قتل رئیس جمهور هائیتی در محوطۀ سفارت تایوان