Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پشت پرده تقابل میان نظامیان روس و کشورهای عضو ناتو در دریای سیاه چیست؟

پوتین در دریای سیاه
پوتین در دریای سیاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در هفته های اخیر شاهد افزایش تقابل میان نیروهای دریایی روسیه و برخی از کشورهای عضو ناتو بوده ایم. یورونیوز در همین باره با یک تحلیلگر سیاسی گفتگو کرده است.

آگهی

دریای سیاه در هفته های اخیر شاهد تقابل های مکرر و نزدیک بین نیروهای نظامی روسیه و کشورهای غربی بوده است.

در آخرین اتفاق، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد چهارشنبه تردد یک کشتی جنگی اسپانیا در دریای سیاه که همزمان با برگزاری رزمایش مشترک ناتو و اوکراین در آب‌های منطقه حاضر شده بود، را رصد کرده است.

بیش از ۳۰ کشور در رزمایش ناتو شرکت دارند. این رزمایش که در هفته جاری برگزار می شود «نسیم دریا» نام دارد.

در یک حادثه مهم در اواخر ماه ژوئن، روسیه گفت که یکی از ناوهای جنگی این کشور با شلیک گلوله های هشدار دهنده تلاش کرده تا یک ناوشکن بریتانیایی را از منطقه ای در نزدیکی شبه جزیره کریمه که مسکو‌ آنجا را بخشی از آبهای سرزمینی می داند، خارج کند.

لندن این ادعاها را تکذیب کرد و اعلام کرد که کشتی این کشور مورد اصابت هیچ گلوله ای قرار نگرفته است. تنها یک روز پس از این اتفاق وزارت دفاع هلند اعلام کرد که هواپیماهای جنگی روسیه بارها و بارها بر فراز ناوچه نیروی دریایی هلند به پرواز در آمدند و «حملات ساختگی» انجام دادند.

تمام تلاش روسیه برای شبه جزیره کریمه است

گوستاو گرسل، همیار ارشد سیاست برنامه گسترده اروپا در شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) به یورونیوز گفت که «اقدامات اخیر روسیه راهی برای تأیید حاکمیت خود بر کریمه است. روسیه کریمه را روس می داند و می خواهد نهایتا غرب هم به این نتیجه برسد.»

در سال ۲۰۱۴ مسکو شبه جزیره کریمه که پیش از آن بخش سرزمینی اوکراین بود ضمیمه این کشورکرد، اقدامی که توسط اکثر کشورها تاکنون نقد شده و اغلب این کشورها شبه جزیره کریمه را به عنوان بخشی از خاک روسیه به رسمیت نمی شناسند.

گوستاو گرسل به یورونیوز می گوید:‌«دومین نکته این است که روسیه نمی خواهد هیچ گونه حضور نظامی ناتو در دریای سیاه وجود داشته باشد و آنها هر کشتی غربی را که وارد شود، نه تنها نزدیک به کریمه، بلکه در آبهای بین المللی مورد آزار و اذیت قرار می دهند.»

به گفته این تحلیلگر وقتی که «روسها کریمه را تسخیر کردند، بسیاری از سکوهای نفتی و تاسیسات حفاری گاز در دریای سیاه را که تا ساحل رومانی می رسند را به تصرف خود درآوردند.»

در آوریل سال جاری میلادی، روسیه برای شش ماه ورود به آبهای کریمه را ممنوع کرد و منطقه را به روی کشتی های نیروی دریایی خارجی بست.

اگر فشارهای روسیه بی پاسخ بماند جسارت آنها بیشتر می شود

گوستاو گرسل به یورونیوز می گوید: «کاخ کرملین در ماه های اخیر هرکار که خواسته در دریای سیاه کرده و به کشورهای اروپایی و غربی فشار وارد کرده است. آینده وابسته به واکنش اروپایی ها خواهد بود. اما اگر واکنشی جدی به تنش های روسیه در دریای سیاه صورت نگیرد کرملین فشار بیشتری وارد می کند و پرخاشگرتر می شود.» گوستاو گرسل معتقد است یکی از واکنش ها می تواند انجام رزمایش های بیشتر کشورهای ناتو در همکاری با اوکراین در این منطقه باشد.

این کارشناس به یورونیوز گفت که وقتی روسیه قوانین دریایی را نقض می کند ، غرب باید با یک «پاتک» مناسب پاسخ دهد. وی می گوید: «روسیه آشكارا قانون بین المللی دریایی را نقض می كند اما از طرف دیگر ، كاملاً انتظار دارد كه این قانون توسط كشورهای اروپایی مورد احترام قرار گیرد.»

با این حال این تحلیلگر سیاسی معتقد است که تنش ها دریای سیاه را منطقه جنگی تبدیل نخواهد کرد.

جنگ جهانی سومی در کار نخواهد بود

گرسل درباره احتمال تشدید تقابل بین کشتی های نیروی دریایی کشورهای غربی و روسیه می گوید که از نظامیان آمریکایی شنیده است که «همچنان نیروی دریایی روسیه به توافق نامه های بین المللی دراین منطقه متعهد است.»

 به گفته این تحلیلگر نیروهای دریایی روسیه هرچند « برخی از کشتی های کشورهای ناتو را در هفته های گذشته مورد آزار و اذیت قرارداده اند اما روسیه نشان داده است که به جز تحریکات جزئی اراده ای برای ورود به جنگ ندارد. نیروی دریایی روسیه بسیار محتاط عمل کرده است و فرضیه هرگونه جنگی در این منطقه کاملا بی پایه و اساس خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا؛ دولت‌ها چقدر در حوزه دفاع هزینه می‌کنند؟

چرخش راهبردی ناتو به بالتیک در هنگامه تهاجم روسیه به کشوری که یک تانک هم ندارد

افزایش پرواز پهپادهای آمریکا بر فراز دریای سیاه؛ دومین درگیری مستقیم با روسیه از جنگ سرد در راه است؟