روسیه پس از مانور بزرگ نظامی در کریمه دستور بازگشت نیروها را صادر کرد

پایان مانور نظامی روسیه در کریمه
پایان مانور نظامی روسیه در کریمه Copyright AP/Russian Defense Ministry Press Service
Copyright AP/Russian Defense Ministry Press Service
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه ۲۲ آوریل (دو اردیبهشت) به دنبال رزمایش گسترده در کریمه به نیروهای خود دستور داد که به پایگاه‌های دائمی بازگردند.

آگهی

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه ۲۲ آوریل (دو اردیبهشت) به دنبال رزمایش گسترده در کریمه به نیروهای خود دستور داد که به پایگاه‌های دائمی بازگردند.

وی پس از تماشای رزمایش، پایان آن را اعلام کرد و به ارتش دستور داد تا نیروهای شرکت‌کننده در مانورهای کریمه و غرب روسیه به پایگاه‌های دائمی خود برگردند.

وی افزود: «نیروها، توانایی دفاعی خود را نشان داده‌اند و من تصمیم گرفتم رزمایش نظامی جنوب و غرب را به پایان برسانم.»

شویگو گفت که نیروها باید تا اول ماه مه به پایگاه‌های خود برگردند اما وی دستور داد که سلاح‌های سنگین مستقر در غرب روسیه برای رزمایش بزرگ نظامی دیگر در اواخر امسال همچنان در آن محل باقی بمانند.

تجمع نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین که در میان افزایش نقض آتش‌بس در شرق اوکراین اتفاق افتاد، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده بود.

ارتش روسیه شمار نیروهای اضافی منتقل شده به کریمه و مناطقی از جنوب غربی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین را اعلام نکرد اما ایالات متحده آمریکا و ناتو گفته‌اند که تجمع نیروهای روسی در نزدیکی اوکراین از سال ۲۰۱۴ که روسیه کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، بزرگترین از نظر تعداد بوده است.

وزارت دفاع روسیه تنها اعلام کرده است که در رزمایش کریمه بیش از ۶۰ کشتی، بیش از ۱۰ هزار نیرو، حدود ۲۰۰ هواپیما و حدود ۱۲۰۰ وسیله نقلیه نظامی شرکت کرده‌ است. در این رزمایش بیش از دو هزار چترباز فرود آمدند و جت‌های جنگی عملیات هوابرد را پوشش ‌دادند.

وزیر دفاع روسیه برای نظارت بر رزمایش سوار بر هلی‌کوپتر شد و در نهایت به ارتش دستور داد آماده باشند تا در هنگام رزمایش ناتو به «تحولات نامطلوب» پاسخ دهند.

روسیه هفته گذشته اعلام کرد که مناطق وسیعی از دریای سیاه در نزدیکی کریمه را به روی کشتی‌های نیروهای دریایی خارجی و کشتی‌های دولتی تا ماه نوامبر می‌بندد. اقدامی که اعتراض اوکراین را به دنبال داشت و نگرانی‌های غرب را برانگیخت.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز سه‌شنبه هشدار داده بود که تجمع نیروهای روسیه در آن طرف مرز همچنان ادامه دارد و «پیش‌بینی می‌شود که طی یک هفته» به بیش از ۱۲۰ هزار نیرو برسد. وی از غرب خواست تا تحریم‌ها علیه مسکو را تشدید کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: ناو بریتانیایی را غرق می‌کردیم هم جنگ جهانی سوم آغاز نمی‌شد

پوتین: آمریکا مطمئن از خود راهی را می‌رود که اتحاد جماهیر شوروی رفت

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم