Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین: ناو بریتانیایی را غرق می‌کردیم هم جنگ جهانی سوم آغاز نمی‌شد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس‌جمهوری روسیه آمریکا را به نقش‌آفرینی در آنچه وی «اقدام تحریک آمیز» از سوی بریتانیا خواند متهم کرد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید کشورش می توانست ناوشکن بریتانیایی را بدون اینکه منجر به آغاز جنگ جهانی سوم شود غرق کند.

روسیه هفته گذشته اعلام کرد که یک ناوشکن بریتانیایی را که به شبه جزیره کریمه نزدیک شده بود با «شلیک هشدارآمیز» مجبور به ترک «آب های سرزمینی» خود کرده است. ولادیمیر پوتین در سخنان روز چهارشنبه خود آمریکا را به نقش آفرینی در این «اقدام تحریک آمیز» از سوی بریتانیا متهم کرد.

بریتانیا در واکنش به ادعای مسکو مبنی بر ورود ناوشکن این کشور به «آب های سرزمینی روسیه» تاکید کرده است که عبور ناوهایش از گذرگاه های آبی در نزدیکی شبه جزیره کریمه را «حق» خود می داند.

روسیه تهدید کرده است که در صورت تکرار «اقدام تحریک آمیز» از سوی ناوهای بریتانیایی آنها را هدف خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حتی اگر ما ناو را غرق می‌کردیم نیز تصور اینکه جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار گیرد دشوار می‌بود زیرا کسانی که [این اقدامات تحریک‌آمیز] را انجام می‌دهند می‌دانند پیروز چنین جنگی نخواهند بود.
ولادیمیر پوتین
رئیس‌جمهوری روسیه

بسیاری از کشورهای جهان از جمله بریتانیا الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسند. مسکو در سال ۲۰۱۴ این شبه جزیره را به خاک خود ملحق کرد. لندن گفته است که شبه جزیره کریمه را بخشی از خاک اوکراین می داند.

بریتانیا همچنین روایت وزارت دفاع روسیه از حادثه هفته گذشته برای ناوشکن خود را رد کرده است. وزارت دفاع روسیه درباره این حادثه ادعا کرد که علاوه بر «شلیک هشدارآمیز» به سوی این ناوشکن، مسیرش را نیز بمباران کرد تا آن را وادار به تغییر جهت کند. ناوشکن بریتانیایی در حال حرکت از اوکراین به سوی گرجستان بود.

رئیس جمهوری در سخنان روز چهارشنبه خود در پاسخ به این پرسش که آیا جهان هنگام تنش اخیر در دریای سیاه در آستانه جنگ جهانی سوم قرار داشت یا خیر پاسخ داد: «البته که نه!»

وی افزود: «حتی اگر ما ناو را غرق می کردیم نیز تصور اینکه جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار گیرد دشوار می بود زیرا کسانی که [این اقدامات تحریک آمیز] را انجام می دهند می دانند پیروز چنین جنگی نخواهند بود.»

ولادیمیر پوتین همچنین آمریکا و بریتانیا را به طرح ریزی برای ایجاد تنش با مسکو در نزدیکی شبه جزیره کریمه متهم کرد. او گفت که یک فروند هواپیمای تجسسی ایالات متحده در روز حادثه از یونان برخاسته بود تا واکنش مسکو را زیر نظر داشته باشد.

رئیس جمهوری روسیه افزود که واشنگتن و لندن با برنامه ریزی برای عبور ناوشکن بریتانیایی از نزدیکی شبه جزیره کریمه قصد داشتند نشان دهند که برای انتخاب ساکنان این شبه جزیره «احترامی قائل نیستند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو کشتی جنگی بریتانیا در یکی از بندرهای خاورمیانه با یکدیگر برخورد کردند

هشدار روسیه به بریتانیا: دفعه بعد مستقیم به ناو شلیک می‌کنیم

روسیه پس از مانور بزرگ نظامی در کریمه دستور بازگشت نیروها را صادر کرد