روایت متناقض مسکو و لندن از «شلیک هشدارآمیز» در دریای سیاه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناوشکن بریتانیایی
ناوشکن بریتانیایی   -  کپی رایت  AP Photo

روسیه روز چهارشنبه ادعا کرد که یکی از ناوهای این کشور در دریای سیاه به نشانه هشدار به سوی یک ناوشکن بریتانیایی شلیک کرده است.

به گفته مسکو این ناوشکن بریتانیایی به شبه جزیره کریمه که روسیه آن را بخشی از خاک خود می‌داند نزدیک شده بود. در مقابل بریتانیا ضمن رد ادعای روسیه هرگونه شلیک هشدارآمیز به سوی ناوشکن خود را تکذیب کرده است.

بنا به روایت وزارت دفاع روسیه یک هواپیمای نظامی این کشور نیز مجبور به پرتاب بمب در نزدیکی ناوشکن بریتانیایی شد تا آن را وادار به ترک «آب های سرزمینی روسیه» کند. این برای اولین بار از زمان جنگ سرد است که روسیه مدعی شلیک هشدارآمیز به سوی ناو متعلق به یکی از کشورهای عضو ناتو می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه روز چهارشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است که ناوشکن بریتانیایی به اندازه سه کیلومتر به آب های سرزمینی این کشور «تجاوز» کرده بود. در بخشی از این بیانیه آمده است که یک فروند بمب افکن روسی مجبور به پرتاب چهار بمب در مقابل ناوشکن بریتانیایی شد تا آن را وادار به تغییر مسیر کند. به گفته مسکو ناوشکن بریتانیایی دقایقی بعد از آب های سرزمینی روسیه خارج شد.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این حادثه سفیر بریتانیا در مسکو را احضار کرد. این وزارتخانه از لندن خواست تا درباره حادثه روی داده تحقیق کند.

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به ادعاهای مسکو ضمن رد شلیک هشدارآمیز به سوی ناوشکن خود تاکید کرد که این شناور در آب های سرزمینی اوکراین به سر می برده است. اکثر کشورهای جهان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت به رسمیت نمی شناسند.