تنش در مرزهای اوکراین؛ گروه ۷ از روسیه خواست به اقدامات تحریک آمیز پایان دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
سرباز اوکراینی در جبهه دونتسک
سرباز اوکراینی در جبهه دونتسک   -  کپی رایت  AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

گروه ۷ با صدور بیانیه‌ای از روسیه خواست تا به اقدامات تحریک‌آمیز در مرزهای شرق اوکراین پایان دهد و روند کاهش تنش را فورا آغاز کند.

ایالات متحده آمریکا، ژاپن، بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا اعضای این گروه هستند.

روسیه از حدود ۳ هفته پیش ده‌ها هزار سرباز خود را به مرزهای غربی این کشور و در نزدیکی سرحدات شرق اوکراین مستقر کرده است. با توجه به ادامه نبرد میان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان شرق، کی‌یف و متحدان غربی اوکراین، نسبت به احتمال ورود نظامیان روس به خاک اوکراین هشدار داده‌اند.

روسیه می‌گوید نیروهای نظامی را به دلخواه در چارچوب مرزهای داخلی خود حرکت می‌دهد و این امر تهدیدی برای هیچکس نیست و نباید نگران کننده باشد.

جمهوری‌های خودخوانده لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین پس از یک دوره نسبتا طولانی آرامش، از پاییز سال ۲۰۲۰ بار دیگر صحنه رویارویی میان ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه است.

وزارت دفاع اوکراین روز دوشنبه با صدور ۲ بیاینه جداگانه از کشته شدن دو سرباز این کشور در روزهای شنبه و دوشنبه در جبهه‌های شرق خبر داد. ارتش اوکراین هفته گذشته احتمال حمله گسترده به مناطق تحت کنترل شورشیان را به‌دلیل «خسارات جانی فراوان» مردود دانست.

روسیه، اوکراین را به تدارک برای حمله گسترده به جبهه‌های شرق متهم می‌کند و می‌گوید در صورت چنین حمله‌ای، روسیه چاره‌ای جز مداخله نظامی برای حفظ جان غیرنظامیان نخواهد داشت.

همزمان روز دوشنبه لولیا مندل، سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین گفت که ولودیمیر زلنسکی حدود سه هفته پیش درخواست کرده بود تا با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین تلفنی صحبت کند، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به این خبر گفت که در روزهای اخیر چنین پیامی از جانب کی‌یف ندیده است.

در حالیکه تلاش‌های اوکراین برای جلب حمایت ایالات متحده و اروپا ادامه دارد، یک مقام آگاه در دفتر ولودیمیر زلنسکی گفت وی می‌خواهد این هفته با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعطم آلمان دیدار کند.

مناطق شرقی اوکراین از سال ۲۰۱۴ و پس از پیروزی «انقلاب میدان» و انضمام شبه جزیره کریمه به خاک روسیه دستخوش ناآرامی شد. شورشیان روس‌زبان مورد حمایت مسکو، مناطق وسیعی از شرق اوکراین را کنترل می‌کنند.