زلنسکی: فرانسه و آلمان مواضع خود را در قبال روسیه نرم‌تر کرده‌اند

ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری اوکراین می‌گوید اقدام مسکو در خصوص صدور پاسپورت‌های روسی در میان شهروندان شرق اوکراین گام نخست کرملین برای الحاق بخش‌های بیشتری از اوکراین به خاک روسیه است.

آگهی

رئيس جمهوری اوکراین می‌گوید آلمان و فرانسه موضع خود را در قبال روسیه نرم‌تر کرده‌اند. ولودومیر زلنسکی در یک نشست خبری با انتقاد تلویحی از کشورهای اروپایی تاکید کرد که او مواضعش را به صورت صریح با رهبران اروپا در میان گذاشته است. 

او در ادامه افزود: «من حمایت آنها را احساس می‌کنم اما در عین حال معتقدم که این حمایت باید قوی‌تر باشد. آنها از افکار من آگاهند. من کاملا شفاف و صریح با آنها برخورد کرده‌ام. من بر این باورم که اخیرا فرانسه و آلمان مواضع خود را در قبال روسیه کمی تضعیف کرده‌اند.»

آقای زلنسکی روز پنجشنبه همچنین تایید کرد که یکی از مسئولان دفتر او برای تنظیم دیدار میان روسای جمهوری روسیه و اوکراین به کرملین رسیده است.

این در حالیست که پیشتر رئيس جمهوری اوکراین از پوتین دعوت کرده بود که در شرق اوکراین با یکدیگر دیدار کنند. پس از آن رئیس جمهوری روسیه از زلنسکی خواست که این ملاقات در کرملین صورت پذیرد.

رئيس جمهوری اوکراین در بخش دیگری از صحبت‌هایش از اقدام روسیه در خصوص صدور پاسپورت روسی برای شهروندان شرق اوکراین انتقاد کرد. آقای زلنسکی این اقدام مسکو را گام نخست در خصوص برنامه کرملین برای الحاق بخش‌های بیشتری از اوکراین به روسیه خواند. او در ادامه افزود: «این دقیقا مشابه کاری است که روسها پیشتر با شهروندان اوکراینی در کریمه انجام داده بودند. این گام نخست روسیه است و حتما یک مشکل بزرگ به شمار می‌رود.»

خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه گزارش داده که از آوریل ۲۰۱۹ بیش از ۵۲۷ هزار پاسپورت روسی برای شهروندان منطقه دنباس اوکراین صادر شده است.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند دست‌کم ۴۰۰ هزار پاسپورت روسی بین شهروندان ساکن شرق اوکراین تقسیم شده است.

روابط مسکو و کی‌یف از زمان حمله روسیه به شبه جزیره کریمه و اشغال این منطقه از خاک اوکراین به تیرگی گراییده است. از زمان روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، کاخ سفید چندین بار اعلام کرده که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از سوی آمریکا به رسمیت شناخته نمی‌شود.

در ماه‌های اخیر و به دنبال اعزام سربازان روسی به مرز شرقی اوکراین تنش‌ها میان این دو کشور افزایش یافته است. کی‌یف بارها خواستار مداخله بیشتر اتحادیه اروپا و ناتو در این بحران شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه به ترکیه نسبت به فروش پهپاد به اوکراین هشدار داد

تنش در مرزهای اوکراین؛ گروه ۷ از روسیه خواست به اقدامات تحریک آمیز پایان دهد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود