معاون وزیر خارجه روسیه: آمریکایی‌ها می‌خواهند با اعصابمان بازی کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ناوگان نظامی ایالات متحده در اقیانوس هند
ناوگان نظامی ایالات متحده در اقیانوس هند   -  کپی رایت  NAVTEJ/NAVTEJ

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، به کاخ سفید هشدار داد که بهتر است برای «حفظ امنیت خود» رزم ناوهایش را از منطقه کریمه و سواحل روسیه در دریای سیاه دور نگه دارد.

این شبه جزیره طی یک همه پرسی در سال ۲۰۱۴ از اوکراین جدا و بخشی از قلمرو روسیه شد.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده نتیجه این همه پرسی و در نتیجه الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را به‌رسمیت نمی شناسند.

ارتش ایالات متحده قصد دارد با بالاگرفتن تنش‌ها در شرق اوکراین ۲ رزم ناو خود را به دریای سیاه اعزام کند.

این دیپلمات روس همچنین در اظهارات خود تاکید کرد که «پشتیبانی فعال نظامی ایالات متحده از کی‌یف یک چالش جدی برای امنیت روسیه است.» آقای ریابکف کاخ سفید و ناتو را متهم کرد که با افزایش توان نظامی و تسلیحاتی در این منطقه، اوکراین را به یک «بشکه باروت»‌ تبدیل کرده‌اند. معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت که روسیه برای تامین امنیت خود در صورت تشدید تنش ها دراوکراین دست به هر کاری خواهد زد.

آقای ریابکوف حضور ناوگان نظامی ایالات متحده در این منطقه را «اقدامی تحریک‌آمیز»‌ قلمداد کرده و گفت:‌ «آمریکایی ها با این کار می خواهند قدرت و صبر ما را محک بزنند و با اعصابمان بازی کنند.»

Fabrice Coffrini/AP
سرگئی ریابکوفFabrice Coffrini/AP

وی به نظامیان آمریکایی هشدار داد که در صورت چنین اقدامی «خطر حوادث نامشخص بسیار زیاد خواهد بود.» معاون وزیر خارجه روسیه در سخنان خود تاکید کرد که «سرانجام آمریکایی ها موفق نخواهند شد و این به نفع همه آنها خواهد بود.»

ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه و در شبه جزیره کریمه پیشرفته ترین تجهیزات راداری و موشکی خود را مستقر کرده است.

همزمان با سخنان آقای ربایکوف، روز سه شنبه ارتش روسیه در نزدیکی مرزهای غربی خود با اوکراین دست به تمرین نظامی زد. 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه با تایید این خبر گفت:‌ «در سه هفته گذشته بخشی از ارتش روسیه به همراه دو لشگر این کشور با تجهیزات نظامی بصورت موفقیت آمیز به مرزهای غربی انتقال داده شده‌اند.»‌

این در حالیست که دولت اوکراین، روسیه را متهم می کند که نیروهای خود را در مرز شرقی این کشور متمرکز کرده است. کی‌یف می گوید کاخ کرملین با این کار به تنش‌ها در مرزهای شرقی دامن می‌زند.