تنش در مرزهای شرقی اوکراین؛ یک سرباز اوکراینی کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  Copyright  AP Photo

ارتش اوکراین می‌گوید یک نظامی این کشور در خلال شلیک توپخانه شورشیان جدایی طلب کشته شده است.

ارتش اوکراین روز دوشنبه ۱۲ آوریل با اعلام این مطلب همچنین تاکید کرد این شبه نظامیان که از سوی روسیه حمایت می‌شوند یک نظامی دیگر اوکراینی را نیز به شدت زخمی کرده‌اند.

با شدت یافتن درگیری‌ها در شرق اوکراین تبادل آتش میان ارتش این کشور و شورشیان جدایی طلب افزایش یافته است. کی‌یف می‌گوید از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی ۲۷ سرباز این کشور در مرزهای شرقی اوکراین کشته شده‌اند.

اوکراین و کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که در حال دامن زدن به تنش‌ها در مرز با اوکراین است. روسیه اما ادعاها در خصوص فرستادن نیرو به شرق اوکراین و کمک به شورشیان را انکار می‌کند.

ولیا مندل، سخنگوی ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین، روز دوشنبه ۱۲ آوریل اعلام کرد که وی خواستار مذاکره با ولادیمیر پوتین در مورد درگیری‌های شرق اوکراین شده است.

خانم مندل می‌گوید این درخواست کی‌یف پاسخی از سوی کرملین دریافت نکرده است. او همچنین ادامه داد روسیه بیش از ۴۰ هزار نیرو در مرزهای شرقی اوکراین و بیش از ۴۰ هزار سرباز را نیز در کریمه مستقر کرده است.

او در ادامه افزود: «رئيس جمهور زلنسکی می خواهد برای گفتگو در خصوص افزایش نیروهای روسیه و درگیری‌ها در دونباس به پاریس سفر کند.»

دفتر ریاست جمهوری اوکراین ابراز امیدواری کرده است عدم دریافت پاسخ از سوی مسکو به معنای امتناع از گفتگو نباشد.

روسیه پس از حمله نظامی به کریمه و به دنبال برگزاری یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۴ میلادی در این منطقه، شبه جزیره استراتژیک کریمه را از اوکراین جدا و به خاک خود ضمیمه کرد. این در حالیست که جامعه جهانی هیچگاه این اتفاق را به رسمیت نشاخته است.

هرچند گمانه‌هایی در خصوص به رسمیت شناختن این الحاق از سوی دونالد ترامپ به گوش می‌رسید اما دولت جدید آمریکا رسما اعلام کرده که تحت هیچ شرایطی جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و پیوستن به روسیه را نمی‌پذیرد. 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۱ آوریل به روسیه هشدار داد که «اگر مسکو بی‌پروا و یا پرخاشگرانه عمل کند، هزینه‌ها و عواقبی برای این کشور به همراه خواهد داشت.»

در هفته‌های اخیر تنش‌ها در مرزهای شرقی اوکراین شدت گرفته است. روسیه می‌گوید اگر ارتش اوکراین بخواهد نیروهایش را برای بازپس‌گیری مناطق به شرق اوکراین بفرستد، ارتش روسیه وارد عمل خواهد شد.  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید