بایدن: هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌‌ای را نخواهم داد

روسای جمهوری آمریکا و اسرائیل
روسای جمهوری آمریکا و اسرائیل Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت جدید اسرائیل نیز در بدو تشکیل از تهدید‌های هسته‌ای ایران به عنوان نخستین نگرانی‌های امنیتی خود یاد کرده و یادآور شده بود که موضع کشورش در قبال تهران نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است.

آگهی

جو بایدن روز دوشنبه در جریان ملاقات با رئوون ریولین، رئیس جمهور اسرائیل تاکید کرد که هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده که در کاخ سفید با همتای اسرائیلی خود گفتگو می‌کرد به وی اطمینان داد که ایران در زمان زمامداری وی هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

اسرائیل، مهم‌ترین دشمن منطقه‌ای ایران همواره نسبت به آنچه تل‌آویو «تهدید‌ هسته‌ای تهران» خوانده ابراز نگرانی کرده و از قدرت‌های جهانی خواسته است تا با مقامات ایرانی بر سر این پرونده مصالحه نکنند.

رئیس جمهوری اسرائیل در حالی با همتای آمریکایی خود در کاخ سفید دیدار کرده که نفتالی بنت دو هفته پیش رسما جانشین بنیامین نتانیاهو شد و کابینه جدید اسرائیل را تشکیل داد.

آقای نتانیاهو پیش‌تر بارها در زمان ریاست دولت اسرائیل نارضایتی خود از توافق هسته‌ای با ایران را به صورت آشکار اعلام کرده و مدعی شده بود که تهران یک برنامه مخفی و به دور از نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای ساخت بمب هسته‌ای پیش می‌برد.

دولت جدید اسرائیل نیز در بدو تشکیل از تهدید‌های هسته‌ای ایران به عنوان نخستین نگرانی‌های امنیتی خود یاد کرده و یادآور شده بود که موضع کشورش در قبال تهران نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل روز یکشنبه همین موضوع را در جریان ملاقات با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود تکرار کرده و گفته بود که کشورش نسبت به بازگشت واشنگتن به توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران ملاحظات جدی دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری اسرائیل در پایان گفتگوهای خود با جو بایدن که رسانه‌ها پیش‌تر «مسائل دفاعی و برنامه هسته‌ای ایران» را به عنوان دو محور اصلی آن برشمرده بودند از مواضع همتای آمریکایی‌اش بسیار ابراز رضایت کرد.

آقای بایدن نیز در پایان این مقالات ابراز امیدواری کرد که به زودی در کاخ سفید با نفتالی بنت،‌ نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کند.

در گزارش این خبرگزاری همچنین آمده است که جو بایدن پس از این دیدار، در واکنش به انتقادهای مطرح شده از جانب کنگره که اختیار وی برای صدور فرمان حملات هوایی علیه شبه نظامیان نزدیک به ایران در مرز عراق و سوریه را زیر سوال برده بود تاکید کرد که از این قدرت و اختیار به صورت کامل برخوردار است.

ایالات متحده آمریکا هم‌اکنون به صورت غیرمستقیم همراه با چهار طرف دیگر تواق هسته‌ای با ایران در مذاکرات وین حضور دارد.

جو بایدن پیش از به قدرت رسیدن وعده داده بود که کشورش را به توافق هسته‌ای وین که در زمان دونالد ترامپ از آن خارج شده بود، باز خواهد گرداند.

تهران لغو کلیه تحریم‌های یکجانبه از سوی ایالات متحده و نیز تعهد این کشور به عدم خروج از توافق جدید را از شروط لازم برای بازگشت به برجام اعلام کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند