یار دیروز و رقیب امروز نتانیاهو؛ نفتالی بنت، هوادار «جنگ سرد» اسرائیل با ایران کیست؟

نفتالی بنت، گزینه نخست‌وزیری اسرائیل
نفتالی بنت، گزینه نخست‌وزیری اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفتالی بنت پائیز سال گذشته پس از ترور محسن فخری زاده در ایران گفت که نمی‌داند مسئول این حادثه کیست اما «جهان بدون او [محسن فخری زاده] جای امن‌تری است.»

آگهی

گروهی از احزاب اسرائیل چهارشنبه شب در حالی برای تشکیل دولت آینده این کشور به توافق رسیدند که امیدهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی این کشور برای بقاء در قدرت هنوز به طور کامل رنگ نباخته است.

نخست وزیر کنونی اسرائیل و متحدانش امیدوار هستند تا بتوانند پیش از زمان رای گیری در کنست (پارلمان اسرائیل) معادلاتی را که منجر به امضای توافق ائتلاف ببین یائیر لاپید، رهبر حزب میانه «یش عتید» با نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» و شماری دیگر از احزاب شده است برهم بزنند. یکی از عواملی که می تواند در این مسیر به بنیامین نتانیاهو کمک کند همراهی یاریو لوین، رئیس کنست و عضو حزب لیکود با او خواهد بود.

یاریو لوین بنا به مقررات کنست به عنوان رئیس پارلمان این اختیار را دارد تا زمان رای گیری برای تشکیل دولت ائتلافی جدید را تا هفت روز پس از تشکیل اولین جلسه کنست به تعویق بیاندازد. جلسه بعدی پارلمان قرار است روز دوشنبه آینده تشکیل شود و به این ترتیب یاریو لوین می تواند تا ۱۲ روز پس از امضای توافق ائتلاف (روز دوشنبه ۱۴ ژوئن/۲۴ خرداد) رای گیری را به تعویق بیاندازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تعویق زمان رای گیری به بنیامین نتانیاهو و متحدانش فرصت خواهد داد تا با رایزنی با اعضای احزاب حاضر در این ائتلاف شکننده مانع از تشکیل دولت آینده شوند. در مقابل اما یائیر لاپید درخواست رای گیری برای تغییر رئیس کنست را ارائه کرده است تا روند تشکیل دولت آینده تسریع شود. کسب رای هر کدام از ۱۲۰ عضو کنست چه برای هواداران بنیامین نتانیاهو و چه برای جبهه مخالفان او حیاتی خواهد بود.

انتظار می رود که طی روزهای آینده رایزنی های فشرده ای با اعضای کنست از احزاب مختلف برای کسب رای آنها برای تغییر یا ابقای رئیس کنست و سپس رای اعتماد احتمالی به دولت ائتلافی صورت گیرد.

بنا به توافق امضاء شده بین اعضای «ائتلاف برای تغییر» که هدف اصلی آن برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت است، نفتالی بنت از حزب «یامینا» به مدت دو سال عهده دار سمت نخست وزیری خواهد بود. قرار است در دو سال آخر عمر این دولت یائیر لاپید که طی دو سال ابتدایی در سمت وزیر خارجه فعالیت خواهد کرد به نخست وزیری برسد.

هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا اطمینان حاصل کنم که آنها [فلسطینی‌ها] هرگز کشوری نخواهند داشت.
نفتالی بنت در سال ۲۰۱۲
گزینه نخست‌وزیری اسرائیل

نفتالی بنت؛ متحد دیروز نتانیاهو و جانشین فردای او؟

AP Photo
بنیامین نتانیاهو و نفتالی بنتAP Photo

به این ترتیب نفتالی بنت ممکن است ۱۲ روز دیگر یا شاید حتی زودتر کار خود را به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل و جانشین بنیامین نتانیاهو آغاز کند. او به این ترتیب به ۱۲ سال زمامداری رهبر حزب لیکود خاتمه خواهد داد.

شین بت، اداره امنیت داخلی اسرائیل در اقدامی نادر از چهارشنبه شب و به دنبال امضای توافق ائتلاف مسئولیت تامین امنیت نفتالی بنت، گزینه نخست وزیری این کشور را برعهده گرفته است. این در حالی است که محافظت شین بت از نخست وزیران اسرائیل تاکنون اغلب پس از کسب رای اعتماد از کنست آغاز می شد. گفته می شود این تصمیم به دلیل نگرانی ها بابت تهدیدهای امنیتی علیه نفتالی بنت از سوی بخش هایی از راست گرایان اسرائيل گرفته شده است.

این در حالی است که «ائتلاف برای تغییر» هنوز چالش اصلی پیش روی خود یعنی کسب رای اعتماد از کنست را پشت سر نگذاشته است. ساختار شکننده و نامتعارف این ائتلاف از جمله عواملی است که می تواند طی روزهای پیش رو برای رهبران احزاب حاضر در این ائتلاف مشکل آفرین شود. احزاب حاضر در این ائتلاف حداقل بر روی کاغذ از نظر عقیدتی اختلاف نظرهای زیادی دارند. آنها برای تشکیل دولت آینده به حمایت ۶۱ عضو کنست نیاز داشتند و تاکنون نیز همین تعداد نماینده از این ائتلاف طرفداری کرده اند. این امر به این معنا است که یائیر لاپید و نفتالی بنت در صورت انصراف یا تغییر نظر تنها یکی از این نمایندگان باید به دنبال جلب نظر یک نماینده دیگر باشند.

بنیامین نتانیاهو اتحاد مخالفانش را ائتلافی «چپگرا» خوانده و احزاب راستگرای حاضر در این ائتلاف را به «خیانت» به ارزش های راست گرایانه متهم کرده است. یکی از مخاطبان اصلی این سخنان بنیامین نتانیاهو متحد سابقش نفتالی بنت است.

به قدرت رسیدن نفتالی بنت، ۴۹ ساله که سابقه چند دوره وزارت در دولت های تحت رهبری بنیامین نتانیاهو را دارد می تواند حداقل برای گروهی از شهروندان اسرائيلی نویدبخش پایان یک بحران سیاسی طولانی با برگزاری چهار انتخابات پارلمانی باشد.

نفتالی بنت سابقه فعالیت در سمت وزارت اقتصاد، وزارت امور شهروندان ساکن خارج، وزارت آموزش و وزارت دفاع را در کارنامه خود دارد. او طی ماههای گذشته از اعلام نظر در مورد حمایت یا عدم حمایت حزبش از تشکیل دولتی ائتلافی به رهبری بنیامین نتانیاهو سر باز زده بود.

از مواضع سیاسی نفتالی بنت چه می‌دانیم؟

AP Photo
نفتالی بنت، گزینه نخست‌وزیری اسرائیلAP Photo

یکی از ویژگی های حیات سیاسی نفتالی بنت را می توان عدم ثبات در موضع گیری ها و غیرقابل پیش بینی بودن دانست. او کمتر از دو ماه پیش در برنامه ای تلویزیونی گفته بود: «من اجازه نخواهم داد لاپید نخست وزیر شود، چه گردشی چه غیرگردشی! زیرا من مردی راستگرا هستم و ارزشها برایم اهمیت دارد.»

این در حالی است که نفتالی بنت اکنون توافقی را با سران دیگر احزاب از جمله یائیر لاپید امضاء کرده است که براساس آن یائیر لاپید پس از دو سال نخست وزیری نفتالی بنت به صورت گردشی جانشین او خواهد شد. وی همچنین هنگام اعلام توافقش با یائیر لاپید از او به عنوان «دوست» خود یاد کرد.

نفتالی بنت که چهار فرزند دارد از هواداران شهرک سازی های اسرائیل و مخالفان تشکیل کشور فلسطینی است. والدین او متولد آمریکا بودند اما خود وی در شهر حیفا در شمال اسرائیل متولد شده است.

او تاجری ثروتمند است که همزمان از خود چهره ای مدرن، مذهبی و ملی گرا ارائه کرده است. نفتالی بنت دلیل حضورش در عرصه سیاست را «تجربه تلخ» جنگ سال ۲۰۰۶ کشورش با گروه حزب الله لبنان ذکر کرده است. او که در آن زمان ۳۴ سال داشت کار خود در دنیای سیاست را به عنوان رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو آغاز کرد.

نفتالی بنت به مدت دو سال رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو بود اما پس از آن از وی فاصله گرفت. رسانه های اسرائيل دلیل اختلاف بین نفتالی بنت و بنیامین نتانیاهو را نفوذ سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل بر حلقه نزدیکان شوهرش گزارش کرده بودند. نفتالی بنت در سال ۲۰۰۹ به شدت از تصمیم بنیامین نتانیاهو برای کند کردن روند ساخت شهرک های یهودی نشین انتقاد کرد.

آگهی

او در سال ۲۰۱۳ با احیای حزب «خانه یهودی» که از شهرک نشینان اسرائیلی دفاع می کرد در انتخابات پارلمانی شرکت کرد. این حزب تحت رهبری نفتالی بنت ۱۲ کرسی در کنست به دست آورد و به این ترتیب نفتالی بنت وارد کابینه بنیامین نتانیاهو شد. او در سال ۲۰۱۸ با جدایی از «خانه یهودی» حزب «راست نو» را پایه گذاری کرد.

نفتالی بنت تا سال ۲۰۱۳ به دلیل تابعیت آمریکایی والدینش شهروند ایالات متحده بود. او پس از انتخابش به عنوان عضو کنست مجبور شد تا تابعیت آمریکایی خود را ترک کند.

مخالف سرسخت تشکیل کشور فلسطین و هوادار «جنگ سرد» با ایران

نفتالی بنت در سال ۲۰۱۲ در مورد تشکیل کشور فلسطینی گفته بود: «هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا اطمینان حاصل کنم که آنها هرگز کشوری نخواهند داشت.»

او در سال ۲۰۱۳ ضمن تکرار موضع خود گفت که اسرائیل باید با «مشکل فلسطین» کنار بیاید بدون اینکه نیازی به «عمل جراحی» باشد. او منظور خود از «عمل جراحی» را راه حل دو کشور عنوان کرد و تشکیل کشور فلسطینی را «مشکل آفرین» دانست.

نفتالی بنت پائیز سال گذشته پس از ترور محسن فخری زاده در ایران گفت که نمی داند مسئول این حادثه کیست اما «جهان بدون او [محسن فخری زاده] جای امن تری است.» وی چند ماه پیش از آن در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که نیروهای ایران را ظرف یک سال از سوریه بیرون خواهد راند و این کشور را برای تهران تبدیل به «ویتنام» خواهد کرد.

آگهی

او همچنین خواستار «جنگ سرد» کشورش با ایران شده بود و گفته بود که تهران مسئول «۷۰ درصد از مشکلات امنیتی اسرائیل» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مرگبار در دریای عمان؛ اسرائیل به دنبال واکنش سازمان ملل علیه ایران است

نخست وزیر جدید اسرائیل در اولین جلسه کابینه حکومت ایران را «رژیم جلادان ددمنش» خواند

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد