کاهش محدودیت‌های کرونایی در اروپا؛ از برداشتن اجبار ماسک در بیرون تا واکسیناسیون جوانان

آفتاب‌گرفتن شهروندان اسپانیایی در سواحل بارسلون
آفتاب‌گرفتن شهروندان اسپانیایی در سواحل بارسلون Copyright PAU BARRENA/AFP or licensors
Copyright PAU BARRENA/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه اعلام کرد که زدن ماسک در محیط‌های بیرونی از روز پنجشنبه ۱۷ ژوئن به جز در مواردی مشخص اجباری نیست و مقرارت منع آمد و شد شبانه نیز از روز یکشنبه ۲۰ ژوئن به کلی برداشته می‌شود.

آگهی

کشورهای اروپایی با نزدیک شدن به فصل تابستان در تلاشند تا با کاهش و لغو تدریجی محدودیت‌های کرونایی ضمن رونق بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با تعصیلات زمینه جذب گردشگران خارجی را نیز فراهم کنند.

فرانسه همانند چند کشور اروپایی از اوایل ماه جاری میلادی سومین مرحله از کاهش محدودیت‌ها را با صدور مجوز به بارها و رستوران‌ها برای پذیرایی از مشتریان در داخل و نیز عقب کشیدن ساعت منع تردد شبانه از ۲۱ به ۲۳ شب آغاز کرد و روز چهارشنبه این محدودیت‌ها را باز هم تسهیل کرد.

کشورهای اروپایی همزمان با لغو این محدودیت‌ها ضمن شتاب بخشیدن به روند واکسیناسیون شهروندان، به تازگی مرحله واکسینه کردن جوانان و نوجوانان را نیز آغاز کرده‌اند.

برداشتن اجبار ماسک زدن در محیط‌های خارجی

دولت فرانسه اعلام کرد که در ادامه کاهش محدودیت‌ها کرونایی و با توجه به وضعیت نسبتا مطلوب موجود در این کشور از حیث مه‌گیری بیماری کووید۱۹ در فصل گرما، زدن ماسک در محیط‌های بیرونی از روز پنجشنبه ۱۷ ژوئن به جز در مواردی مشخص اجباری نیست و مقرارت منع آمد و شد شبانه نیز از روز یکشنبه ۲۰ ژوئن به کلی برداشته می‌شود.

بدین ترتیب علاقه‌مندان به شرکت در جشن موسیقی که هر ساله روز ۲۱ ژوئن در سراسر فرانسه برگزار می‌شود، می‌توانند با توجه به دستورالعمل‌های جدید بدون ماسک و بدون لحاظ شدن محدودیت‌های تردد شبانه در این مراسم حضور یابند.

این دو دستورالعمل ویژه روز چهارشنبه در پایان نشست شورای وزیران دولت فرانسه از سوی ژان کاستکس،‌ نخست وزیر این کشور اعلام شد.

نخست وزیر فرانسه همچنین تاکید کرد که با توجه به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون و برداشته شدن اولویت‌ها انتظار می‌رود دست کم ۳۵ میلیون نفر تا پایان ماه اوت به صورت کامل واکسینه شوند.

دو کشور آلمان و اسپانیا نیز اعلام کرده‌اند که به دلیل بهبود شرایط کرونایی اجبار ماسک زدن در محیط‌های بیرونی را به زودی لغو خواهند کرد.

این در حالیست که دانمارک، دیگر کشور اروپایی که با آلمان مرز مشترک دارد روز دوشنبه گذشته ماسک زدن در محیط‌های بیرونی به غیر از وسائل حمل و نقل عمومی را غیر اجباری اعلام کرد.

وزیر بهداشت آلمان اعلام کرده است که به دلیل کاهش چشمگیر موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ دستورالعمل‌هایی به زودی برای کاهش تدریجی محدودیت‌ها در این کشور صادر می‌شود که برداشتن اجبار به صورت داشتن ماسک در محیط‌های بیرونی نخستین مرحله آن خواهد بود.

در اسپانیا نیز ماسک زدن در محیط‌های بیرونی که پس از نخستین موج همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اجباری شده بود به زودی طبق گفته مقامات این کشور اختیاری خواهد شد.

پدرو سانچز،‌ نخست وزیر اسپانیا روز چهارشنبه بدون مشخص کردن تاریخی دقیق این وعده را به شهروندان کشورش داد؛ حال آنکه مقامات وزارت بهداشت اسپانیا پیش‌تر از احتمال بر داشتن اجبار ماسک زدن در محیط‌های بیرونی در اواخر ماه ژوئن خبر داده بودند.

اسپانیا با ثبت بیش از هشتاد هزار مرگ و نزدیک به چهار میلیون مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر را از شیوع ویروس کرونا در اروپا پذیرفته است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی مادرید نزدیک به ۲۸ درصد از جمعیت ۴۷ میلیون نفری اسپانیا تاکنون به صورت کامل واکسینه شده‌اند و نزدیک به ۴۶ درصد از شهروندان اسپانیایی نیز دست کم یک دوز واکسن ضد کووید را دریافت کرده‌اند.

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درمان دیگری برای کرونا کشف شد؛ دارویی مؤثر اما گران‌قیمت

اسرائیل به اجباری بودن استفاده از ماسک در فضاهای باز پایان داد

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد