رئیس جمهوری پیشین مالدیو با بمب مورد سوء قصد قرار گرفت

محمد نشید، رئیس مجلس مالدیو از انفجار جان سالم به در برد
محمد نشید، رئیس مجلس مالدیو از انفجار جان سالم به در برد Copyright Mohamed Sharuhaan/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Mohamed Sharuhaan/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در یک دهه اخیر جریان‌های اسلام‌گرا قدرت سیاسی فراوانی در مالدیو پیدا کرده‌اند و قوانین شریعت اسلام در بسیاری از مناطق این مجمع‌الجزایر اجرا می‌شود. مالدیو در ۱۰ سال گذشته به شدت به عربستان سعودی نزدیک شده است.

آگهی

محمد نشید، رئیس جمهوری پیشین و رئیس فعلی پارلمان مالدیو، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) از یک بمب‌گذاری جان سالم به در برد، هرچند به شدت زخمی شد و اکنون در بیمارستان به سر می‌برد.

مقامات بیمارستانی گفته‌اند حال آقای نشید «وخیم» است و در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر قرار دارد. مطابق اظهارات پزشکان، وی تحت عمل جراحی قرار گرفته و ترکش‌های بمب از شکم و ریه‌هایش خارج شده است.

آقای نشید ۵۳ ساله که نخستین رئیس جمهوری منتخب مالدیو به شمار می‌رود شامگاه پنجشنبه در ماله، پایتخت، هنگام سوار شدن در خودروی شخصی خود هدف انفجار بمبی قرار گرفت که در یک موتور جاسازی شده بود. در جریان این حادثه یکی از محافظان وی نیز زخمی شده است.

مقام‌های امنیتی مالدیو می‌گویند که این انفجار یک توطئه تروریستی و به منظور قتل آقای نشید بوده است. یک مقام دولتی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه وضعیت کنونی رئیس‌جمهور پیشین را «پایدار» توصیف کرده است.

ابراهیم محمد صالح، رئیس جمهوری مالدیو روز جمعه و در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد ماموران پلیس استرالیا برای تحقیق درباره ابعاد و یافتن مسئولان این بمب‌گذاری وارد ماله می‌شوند.

در یک دهه اخیر جریان‌های اسلام‌گرا قدرت سیاسی فراوانی در مالدیو پیدا کرده‌اند و قوانین شریعت اسلام در بسیاری از مناطق این مجمع‌الجزایر اجرا می‌شود. مالدیو در ۱۰ سال گذشته به شدت به عربستان سعودی نزدیک شده است.

محمد نشید به مخالفت با جریان‌های اسلام‌گرا در مالدیو مشهور است. وی در سال ۲۰۰۸ و با رای مستقیم شهروندان به ریاست جمهوری مالدیو برگزیده شد اما نظامیان در سال ۲۰۱۲ وی را با یک کودتا سرنگون کردند. 

دستگاه قضایی مالدیو آقای نشید را در سال ۲۰۱۵ به اتهام مشارکت در فعالیت‌های تروریستی به ۱۳ سال زندان محکوم کرد. رئیس جمهوری پیشین مالدیو برای گذراندن دوره درمان از زندان خارج شد و به بریتانیا پناه برد، با این حال در سال ۲۰۱۸ مجددا به مالدیو بازگشت و یک سال بعد بار دیگر با رای مستقیم شهروندان به ریاست پارلمان رسید.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مالدیو با ایران قطع رابطه کرد

مالدیو: کشف مواد منفجره در نزدیکی مقر ریاست جمهوری

معاون رئیس جمهوری مالدیو دستگیر شد