Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هلند از اسرائیل به‌دلیل توقیف گذرنامه وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی توضیح خواست

تظاهرات شهروندان فلطسینی دادخواه در حمایت از رسیدگی دیوان کیفری بین‌المللی به شکایت تشکیلات خودگردان از اسرائیل
تظاهرات شهروندان فلطسینی دادخواه در حمایت از رسیدگی دیوان کیفری بین‌المللی به شکایت تشکیلات خودگردان از اسرائیل Copyright Adel Hana/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Adel Hana/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت هلند روز سه‌شنبه و در پی انتشار گزارش‌هایی درباره توقیف گذرنامه ریاض مالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی، از اسرائیل توضیح خواست.

آگهی

دولت هلند روز سه‌شنبه و در پی انتشار گزارش‌هایی درباره توقیف گذرنامه ریاض مالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی، از اسرائیل توضیح خواست.

قرار بود آقای مالکی به‌عنوان نماینده تشکیلات خودگردان در دیوان کیفری بین‌المللی حاضر شود. این مرجع قضایی بین‌المللی اخیرا و با شکایت مقام‌های فلسطینی، صلاحیت خود برای بررسی ارتکاب احتمالی جنایت جنگی از سوی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را پذیرفته بود.

مقر دیوان کیفری بین‌المللی کیفری در شهر لاهه هلند است.

یک مقام آگاه فلسطینی روز یک‌شنبه اعلام کرده بود که برگ ویژه سفر آزادانه ریاض مالکی،‌ که جابه‌جایی نامحدود وی را ممکن می‌کرد، توقیف شده است.

دولت اسرائیل تا زمان تنظیم این خبر واکنشی به آن نشان نداده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه هلند گزارش کرد: «ما مساله را با سفارت اسرائیل در میان گذاشتیم و به آنها اطلاع دادیم که در مقام کشور میزبان، هلند به شدت متعهد به آن است که دیوان کیفری بین‌المللی بدون دخالت به وظایف خود رسیدگی کند.»

فاطو بن‌سودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که وی توانایی و امکان بررسی اتهام‌های ارتکاب جنایت جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را دارد.

راوان سلیمان، رئیس هیات نمایندگی فلسطینیان در هلند و نماینده تشکیلات خودگردان در دیوان کیفری بین‌المللی گفت: «ما [نمی‌پذیریم] در حالی که در می‌خواهیم عدالت برای قربانیان سبعیت در فلسطین اجرا شود، مورد آزار و فشار قرار بگیریم.» این مقام فلسطینی از کشورهای عضو دیوان کیفری بین‌المللی خواست تا رویه «مستقل و بی‌طرفانه» این نهاد را در برابر تهدیدها، حمایت کنند.

اعتبار دیوان کیفری بین‌المللی، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و به‌ویژه پس از تحریم فاتو بن‌سودا و گروه دادستانی، به‌شدت خدشه دار شد.

خانم بن‌سودا در دسامبر سال ۲۰۱۹ و پس از بررسی مقدماتی-شکلی شکایت تشکیلات فلسطینی علیه اسرائیل اعلام کرد که بر اساس شواهد و مدارک، جرایم جنگی در کرانه باختری و نوار غره روی داده است. دادستانی دیوان هم وزارت دفاع (ارتش دفاعی) و هم گرو‌های مسلح فلسطینی را به ارتکاب چنین جنایاتی متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تعویق» برگزاری انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی؛ آیا عباس زمان می‌خرد؟

نتانیاهو در مراسم بزرگداشت قربانیان هولوکاست از جهانیان خواست تا مانع احیای برجام شوند

دولت پیشین هلند در آخرین روز کاری‌اش سند تحویل ۲۴ فروند جنگنده به اوکراین را امضا کرد