Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتانیاهو در مراسم بزرگداشت قربانیان هولوکاست از جهانیان خواست تا مانع احیای برجام شوند

بنیامین نتانیاهو در مراسم بزرگداشت قربانیان هلوکاست یاد واشم
بنیامین نتانیاهو در مراسم بزرگداشت قربانیان هلوکاست یاد واشم Copyright DEBBIE HILL/AP
Copyright DEBBIE HILL/AP
نگارش از Amirbehnam MASOUMI با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هیچ التزامی به احترام به توافق با ایران نداریم. توافقی که راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را باز می‌کند؛ سلاحی که ایرانی‌ها با آن ما را به نابودی تهدید می‌کنند. ما تنها یک وظیفه داریم: جلوی هرکسی که می خواهد با هر توطئه‌ای ما را نابود کند، بگیریم.»

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۷ آوریل و در مراسم سالانه گرامیداشت قربانیان هولوکاست از جهانیان خواست تا مانع احیای برجام شوند.

اسرائیل در بیش از چهار دهه گذشته با استناد به سخنان رهبران ایران درباره لزوم نابودی این کشور می‌گوید که جمهوری اسلامی در صورت دستیابی به سلاح هسته‌ای هولوکاست دیگری علیه قوم یهود به راه خواهد انداخت.

درخواست بینامین نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که قدرت‌های جهانی و به‌ویژه اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند با میانجیگری میان ایران و ایالات متحده، دو طرف را به بازگشت به تعهدات برجامی تشویق و توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را احیا کنند.

آقای نتانیاهو در مراسم گشایش یادبود قربانیان هولوکاست در موزه یاد واشم بیت‌المقدس (اورشلیم) گفت: «تاریخ به ما آموخته است که توافقات این‌ چنینی، با چنین رژیم‌های افراطی، هیچ ارزشی ندارد.»

قدرت‌های اروپایی در تابستان ۱۹۳۹ و در زمانی که احتمال تجاوز آلمان به لهستان می‌رفت، به‌دلیل مقاومت‌های دولت وقت ورشو در برابر مطالبات اتحاد جماهیر شوروی، از دستیابی به توافقی جامع برای رویارویی با حمله احتمالی آلمان نازی باز ماندند. اندکی بعد نمایندگان ژوزف استالین و آدولف هیتلر پیمان منع تجاوز دوجانبه امضا کردند. نیروهای رایش سوم نیمی از لهستان و ارتش سرخ نیم دیگر این کشور را به سرعت تصرف کردند.

نخست وزیر اسرائیل که بار دیگر مسئول تشکیل کابینه شده است افزود:‌ «ما هیچ التزامی به احترام به توافق با ایران نداریم. توافقی که راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را باز می‌کند؛ سلاحی که ایرانی‌ها با آن ما را به نابودی تهدید می‌کنند. ما تنها یک وظیفه داریم: جلوی هرکسی که می خواهد با هر توطئه‌ای ما را نابود کند، بگیریم.»

از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷، دو رهبر جمهوری اسلامی و همچنین محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران صراحتا خواست نابودی اسرائیل را مطرح کرده اند. جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

دولت نتانیاهو، همراه با پادشاهی‌های عرب همسایه ایران، یکی از بزرگ‌ترین طرفداران خروج یک‌جانبه دونالد ترامپ از برجام بود.

اسرائیل در دو دهه گذشته تمام توان خود را برای جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران به کار گرفته است. با وجود سکوت تل آویو، اسرائیل تنها مسئول ترور دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای و خرابکاری در پروژه‌های اتمی ایران شناخته می‌شود. جنگ اطلاعاتی-امنیتی میان دو کشور همواره ادامه دارد.

اسرائیل عملیات ربایش اسناد هسته‌ای از جنوب تهران را بر عهده گرفته است. ارتش این کشور مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه را مرتبا بمباران می‌کند.

حمله نتانیاهو به دیوان کیفری بین‌المللی

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی روز چهارشنبه خود همچنین با انتقاد تند از آغاز دیوان کیفری بین‌المللی درباره اتهام جنایات جنگی اسرائیل گفت این نهاد از ریشه‌های اصیل خود در دادگاه نورنبرگ منحرف شده است.

دیوان بین‌المللی کیفری صلاحیت خود برای تحقیق درباره شکایت مقام فلسطینی از ارتکاب جنایات جنگی از سوی ارتش اسرائیل در جریان جنگ ۵۰ روزه سال ۲۰۱۴ نوار غزه را پذیرفته است. در این جنگ ۲۲۰۰ شهروند فلسطینی عمدتا غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

نخستین دیوان کیفری با صلاحیت جهانی پس از پایان جنگ دوم و در شهر نورنبرگ آلمان به‌ویژه برای رسیدگی به جنایات رژیم نازی علیه یهودیان تشکیل شد.

بنیامین نتانیاهو در مراسم سالگرد بزرگداشت شش میلیون قربانی یهودی «راه حل نهایی هیتلر» برای پایان دادن به حیات یهودیان در اروپا گفت: «در زمان هولوکاست ما [یهودیان] هیچ حقی، هیچ کشوری و هیچ محافظی نداشتیم. امروز ما یک کشور داریم. مدافع داریم. به‌عنوان حاکمیت مستقل قوم یهود حق طبیعی و کامل دفاع از خود در برابر دشمنانمان را داریم.»

مراسم ۲۴ ساعته «بزرگداشت شهدا و قهرمانان هولوکاست» روزهای هفتم و هشتم آوریل برگزار می‌شود. فردا ظهر تمام شهروندان اسرائیلی در زمان به صدا درآمدن آژیر، یک دقیقه سکوت می‌کنند و از حرکت باز می‌ایستند. تلویزیون‌های اسرائیلی در این ۲۴ ساعت عملا برنامه‌های عادی خود را قطع می‌کنند و به بازخوانی این رویداد تاریخی می‌پردازند و موسیقی‌های غمگین و تراژیک پخش می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: یک «جاسوس اسرائیلی» را دستگیر کردیم

هلند از اسرائیل به‌دلیل توقیف گذرنامه وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی توضیح خواست

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی