شرکت آسترازنکا پس از انتقادات آمریکا گزارش تحقیقات خود را به‌روز خواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 AstraZeneca COVID-19 vaccine
AstraZeneca COVID-19 vaccine   -  Copyright  AP Photo

شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد که نتایج به روز شدۀ آخرین آزمایش‌های انجام شده درباره اثربخشی واکسن تولیدی این شرکت برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ را ظرف ۴۸ ساعت منتشر خواهد کرد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که مقامات بهداشتی ایالات متحده گفتند تجزیه و تحلیل‌های این شرکت داروسازی دربارۀ تاثیرات تزریق این واکسن، بر اساس تمام داده‌های موجود انجام نشده است.

این شرکت چندملیتی بریتانیایی‌-سوئدی، یک روز پیش از این یعنی دوشنبه ۲۲ مارس گزارشی را منتشر کرد و با تکیه بر آزمایش‌های انجام شده در آمریکا مدعی شده بود که میزان اثربخشی واکسن تولیدی آنها در مقابل ویروس کرونا ۷۹ درصد است.

این شرکت اعلام کرد که این نتیجه گیری بر اساس تجزیه و تحلیل اولیه داده‌ها تا ۱۷ فوریه به دست آمده بود و اکنون هیأت نظارت بر آزمایش‌ها در این شرکت موظف شده است تا «بلافاصله» برای انجام یک تجزیه و تحلیل کامل و به‌روز وارد عمل شود.

انتقاد مقامات بهداشت ایالات متحده از گزارش این شرکت در حالی مطرح شده که در پی مشاهدۀ لخته خون در بدن برخی از دریافت کنندگان واکسن آسترازنکا، موجی از نگرانی و عدم اطمینان درباره عوارض جانبی این واکسن در سطح جهان پدیدار شده است.

انتقادات آمریکا و پاسخ این شرکت در روز سه‌شنبه همچنین باعث شد که ارزش سهام آسترازنکا در بازار معاملات لندن ۲.۵ درصد کاهش یابد.

اثربخشی این واکسن از سال گذشته میلادی همواره مورد سوال بوده است؛ یعنی از زمانی که این شرکت داروسازی به همراه دانشگاه آکسفورد گزارش‌های خود را درباره انجام یک آزمایش بالینی منتشر کردند و به نتایج متفاوتی درباره اثربخشی این واکسن رسیدند.

ابتدا گمان می‌رفت که در دوز تزریقی به داوطلبان اشتباهی روی داده است اما تحقیقات بعدی نشان داد که «فاصله میان دوزها و نه مقدار دوزها» دلیل بوجود آمدن نتایج متفاوت بوده است.