Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کوزوو سفارت خود در بیت‌المقدس (اورشلیم) را افتتاح کرد و آن را پایتخت اسرائیل شناخت

پرچم‌های اسرائیل و کوزوو
پرچم‌های اسرائیل و کوزوو Copyright AP Photo عکس آرشیوی
Copyright AP Photo عکس آرشیوی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری چک نیز چند روز پیش دفتر دیپلماتیک خود را در این شهر افتتاح نمود، تصمیمی که انتقاد تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب را در پی داشت.

آگهی

کوزوو رسما سفارت خود را در شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) افتتاح کرد و بدین ترتیب این شهر را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. جمهوری چک نیز چند روز پیش دفتر دیپلماتیک خود را در این شهر افتتاح نمود، تصمیمی که انتقاد تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب را در پی داشت.

سفارت کوزوو طی مراسمی کوتاه افتتاح شد و پرچم کوزوو مقابل ساختمان سفارت به اهتزاز درآمد و تابلویی به زبان آلبانیایی، عبری و انگلیسی با عبارت «جمهوری کوزوو» در ورودی آن نصب شد.

کوزوو در مقابل به رسمیت شناختن استقلالش از سوی اسرائیل، نخستین کشور با اکثریت مسلمان است که بیت‌المقدس را به طور رسمی به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

این تصمیم پریشتینا، با انتقاداتی در اتحادیه اروپا همراه شد و همزمان ترکیه نیز آن را نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و قوانین بین‌الملل توصیف کرد.

موضوع بیت المقدس و وضعیت آن همچنان یکی از بزرگترین مسائلی مورد اختلاف و درگیری اسرائیل و فلسطینییان است.

تشکیلات خودگردان فلسطین معتقد است که بیت‌المقدس شرقی در سال ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی به دست نیروهای اسرائیلی اشغال شده است و می‌گوید این منطقه پایتخت فلسطینیان است.

اسرائیل اخیرا کوزوو را که از استان‌های سابق صربستان بود و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد، به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

کوزوو و اسرائیل در ماه فوریه روابط دیپلماتیک برقرار کردند و این موضوع باعث نارضایتی بلگراد شد. صربستان استقلال استان سابق خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

انتقادها از افتتاح دفتر دیپلماتیک جمهوری چک در بیت‌المقدس (اورشلیم)

از سوی دیگر تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب روز گذشته افتتاح دفتر دیپلماتیک جمهوری چک در بیت‌المقدس را نقض قوانین بین‌الملل خواندند و آن را محکوم کردند.

پراگ روز پنجشنبه شعبه‌ای از سفارت خود در اسرائیل را در بیت‌المقدس افتتاح کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین اقدام پراگ را «حمله آشکار به مردم فلسطین و حقوق آن‌ها و همچنین نقض آشکار قوانین بین‌الملل» برشمرد و گفت که این موضوع به روند صلح آسیب وارد می‌کند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در قاهره در بیانیه‌ای گفت: «بیت‌المقدس شرقی طبق قوانین بین‌الملل سرزمین اشغالی است.»

وزارت خارجه چک پس از این واکنش‌ها اعلام کرد که دفتر این کشور در بیت‌المقدس سفارت نیست: «هدف از ایجاد این دفتر تقویت همکاری استراتژیک با اسرائیل و بهبود خدمات برای شهروندان چکی در آنجا است.»

در این بیانیه آمده است: «تاسیس دفتر تاثیری در اراده جمهوری چک برای توسعه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی با تشکیلات خودگردان فلسطین ندارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل محدودیت‌های سفر و زندگی عاشقانه اتباع خارجی در کرانه باختری را بازبینی کرد

اقامتگاه لوکس سفیر آمریکا در اسرائيل؛ ملکی تاریخی که دولت آمریکا اجاره آن‌را می‌پردازد

استقبال نتانیاهو از تصمیم بولسونارو برای انتقال سفارت برزیل به بیت‌المقدس