Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اقامتگاه لوکس سفیر آمریکا در اسرائيل؛ ملکی تاریخی که دولت آمریکا اجاره آن‌را می‌پردازد

کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس که پیشتر در خدمت فلسطینی‌ها بود و با تصمیم دونالد ترامپ تعطیل شد
کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس که پیشتر در خدمت فلسطینی‌ها بود و با تصمیم دونالد ترامپ تعطیل شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نه دو دولت و نه مالک جزئياتی در خصوص ملکی که به عنوان اقامتگاه رسمی سفیر آمریکا در بیت‌المقدس ارائه نکرده‌اند.

آگهی

ماجرای حضور سفیر آمریکا در اسرائيل  در یک ویلای لوکس در اورشلیم (بیت‌المقدس) مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. اقامتگاهی مجلل که قیمت حدود آن ۲۳ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. 

مکانی عجیب که برخلاف دیگر اماکن دیپلماتیک نه پلاک و نه نشانه‌ای از این‌که در این محل دیپلمات آمریکایی زندگی می‌کند وجود ندارد. بعد از حدود دو سال از تصمیم جنجال برانگیز دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم نماینده آمریکا همچنان در این مکان لوکس که به صورت اجاره در اختیار ایالات متحده قرار گرفته زندگی می‌کند. 

تام نایدس، سفیر آمریکا در بهار سال گذشته به این ویلای مجلل بازسازی شده که در غرب اورشلیم واقع شده نقل مکان کرده است. مالک این ملک ارزشمند و سفارت آمریکا هر دو تایید کرده‌اند که این مکان به عنوان اقامتگاه رسمی نماینده آمریکا در اسرائيل اجاره رفته است. 

دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود پس از به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائيل، سیاست ‌آمریکا در قبال اسرائيل را که برای دهه‌ها ثابت مانده بود تعییر داد. اقدامی که خوشحالی اسرائيل، خشم فلسطین و نارضایتی بسیاری از کشورهای اروپایی را با خود به همراه داشت. 

ترامپ همچنین سفارت ایالات متحده را از تل آویو به اورشلیم منتقل کرد و متعاقبا محل اقامت سفیر هم به همین شهر منتقل شد. مکان قبلی که سفیر آمریکا در آنجا ساکن بود، یک ساختمان ساحلی وسیع ۵ خوابه بود که در زمینی به مساحت حدود یک هکتار و نیم ساخته شده بود. این ملک در سال ۱۹۴۸ از سوی دولت اسرائيل به آمریکا اعطا شد. 

ملک قبلی البته طبق اسناد رسمی اسرائيل به قیمت بیش از ۶۷ میلیون دلار فروخته شده است. هرچند وزارت امور خارجه آمریکا از انتشار جزئيات این معامله خودداری کرده اما روزنامه اسرائيلی گلوبز فاش کرده که شلدون ادلسون، کازینودار بزرگ آمریکایی و از یاران نزدیک دونالد ترامپ خریدار این ملک بوده است. کسی که خود در سال ۲۰۲۱ درگذشت. 

به نظر می‌رسد تصمیم دولت ترامپ برای فروش ملک قبلی با این هدف صورت گرفته بود تا دولت آینده نتواند تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت به اورشلیم را لغو و بار دیگر سفارت آمریکا را به تل‌آویو برگرداند. اما این مسئله باعث شد تا دیپلمات‌های آمریکایی با مشکلات زیادی در تل آویو به کار خود ادامه دهند و مکان مناسبی برای زندگی پیدا نکنند.

هنگامی که تام نایدس در دسامبر گذشته برای ماموریت خود به اسرائيل آمد با مشکل پیدا کردن مکان مناسب برای اقامت رو به رو شده بود. در اورشلیم که شهری شلوغ است گزینه‌های زیادی که هم محوطه‌ای بزرگ و هم امن برای اقامت سفیر ایالات متحده باشد، وجود نداشت. 

در اکثر کشورها، اقامتگاه رسمی سفیر، نه تنها خانه او به شمار می‌رود که مکانی برای برگزاری بسیاری از مراسم رسمی و اجتماعات بزرگ نیز محسوب می‌شود، در نتیجه یک آپارتمان کوچک به تنهایی نمی‌تواند این نقش را ایفا کند. 

نایدس پس از مدت‌ها گشتن بالاخره توانست این ملک لوکس در خیابان امک رفایم را پیدا کند. در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای انتقال سفیر به مکان دیگری پیش‌بینی نشده است اما مشخص نیست که دولت ایالات متحده چه میزان برای این ملک گرانبها ماهانه اجاره پرداخت می‌کند. مقام‌های دو کشور و همچنین مالک هیچ اظهار نظری در خصوص مبلغ اجاره این ملک و همچنین جزئيات این قرارداد نکرده‌اند. 

گفته می‌شود حدود ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سالهای اخیر صرف بازسازی این ملک تاریخی شده است. اقدامی که از سوی آریل کوهن در شرکت بلو ماربل اسرائيلی صورت گرفته است. 

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که این ملک در سال ۱۹۳۰ و توسط یک خانواده ثروتمند فلسطینی ساخته شده است. اورشلیم یا بیت‌المقدس غربی مکان زندگی گروهی از فلسطینیان ثروتمند بوده که در منطقه‌ای لوکس زندگی می‌کردند. این منطقه به خاطر ویلاهای سنگی معروفش شناخته می‌شد. با این حال پیش از سال ۱۹۴۸ اکثر فلسطینیانی که در این مکان زندگی می‌کردند با حمله نیروهای اسرائيلی یا از این منطقه فرار کردند و یا به زور بیرون انداخته شدند. 

حالا جو بایدن قرار است ماه آینده در سفر خاورمیانه‌ای خود توقف کوتاهی هم در اسرائيل داشته باشد، اما مشخص نیست که در آن سفر از این اقامتگاه اجاره‌ای نیز بازددید خواهد کرد یا خیر. بایدن همچنین با یک چالش دیگر نیز رو به رو است؛ دونالد ترامپ تصمیم گرفت بعد از انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم، کنسولگری آمریکا در اورشلیم را که در خدمت فلسطینیان بود، تعطیل کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حالا فلسطینی‌ها از دولت بایدن خواسته‌اند تا به تعهد خود مبنی بر بازگشایی این کنسولگری عمل کند، اقدامی که در صورت اجرایی شدن می‌تواند ادعاهای آنها در خصوص بخش‌هایی از شهر را تقویت کند. در مقابل اما اسرائيل به همین دلیل با بازگشایی این کنسولگری به شدت مخالف است و از دولت آمریکا خواسته است هرگز چنین تصمیمی را عملی نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوزوو سفارت خود در بیت‌المقدس (اورشلیم) را افتتاح کرد و آن را پایتخت اسرائیل شناخت

سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و حاکمیت اسرائیل بر جولان؛ موضع دولت بایدن

سفارت اسرائیل در امارات گشایش یافت؛ تل‌آویو بدنبال ایجاد کنسولگری در دبی