سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و حاکمیت اسرائیل بر جولان؛ موضع دولت بایدن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از بلندی‌های جولان
تصویری از بلندی‌های جولان   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

آنتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ آمریکا تصمیم دولت پیشین این کشور را مبنی بر به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌منزلهٔ بخشی از خاک اسرائيل تأیید نکرد.

آقای بلینکن بااین‌حال تأکید کرد که با توجه به وضعیت حکومت فعلی سوریه، و نیز حضور شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در این کشور، در اختیار داشتن بلندی‌های جولان همچنان برای تأمین امنیّت اسرائيل مهم است، زیرا عوامل فوق «تهدیدی جدی» برای اسرائیل به‌شمار می‌روند.

وی در ادامه افزود که «چنانچه اوضاع سوریه در آینده تغییر کند، که ما چشم به‌راه این امر هستیم اما فعلا بعید است، مسائل قانونی (دربارهٔ جولان) چیز دیگری است.» وی همچنین تصریح کرد که دولت کنونی ایالات متحده سفارتخانهٔ این کشور را در بیت‌المقدس نگاه خواهد داشت.

دولت ترامپ ضمن به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائيل سفارت آمریکا را به این شهر انتقال داد، کاری‌ که موجی از اعتراض‌های جهانی را در پی داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مشاوران رئیس جمهوری ایالات متحده گفته‌اند که کابینهٔ فعلی مایل نیست تصمیم دولت پیشین را در به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌منزلهٔ بخشی از خاک اسرائيل تغییر دهد، اما روابط خود را با فلسطینی‌ها تقویت خواهد کرد و کمک مالی را به آنها از سر خواهد گرفت و با شهرک‌سازی اسرائيل در سرزمین‌های اشغالی مقابله خواهد کرد.

جو بایدن از زمان حضور در کاخ سفید تا کنون با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفتگوی تلفنی نداشته است،‌ گرچه هم باراک اوباما و هم دونالد ترامپ تنها چند روز پس از قرار گرفتن در مصدر کار با نخست‌وزیر اسرائیل گفتگو کردند.