سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و حاکمیت اسرائیل بر جولان؛ موضع دولت بایدن

تصویری از بلندی‌های جولان
تصویری از بلندی‌های جولان Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چنانچه اوضاع سوریه در آینده تغییر کند، مسائل قانونی (دربارهٔ بلندی‌های جولان) چیز دیگری است.»

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ آمریکا تصمیم دولت پیشین این کشور را مبنی بر به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌منزلهٔ بخشی از خاک اسرائيل تأیید نکرد.

آقای بلینکن بااین‌حال تأکید کرد که با توجه به وضعیت حکومت فعلی سوریه، و نیز حضور شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در این کشور، در اختیار داشتن بلندی‌های جولان همچنان برای تأمین امنیّت اسرائيل مهم است، زیرا عوامل فوق «تهدیدی جدی» برای اسرائیل به‌شمار می‌روند.

وی در ادامه افزود که «چنانچه اوضاع سوریه در آینده تغییر کند، که ما چشم به‌راه این امر هستیم اما فعلا بعید است، مسائل قانونی (دربارهٔ جولان) چیز دیگری است.» وی همچنین تصریح کرد که دولت کنونی ایالات متحده سفارتخانهٔ این کشور را در بیت‌المقدس نگاه خواهد داشت.

دولت ترامپ ضمن به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائيل سفارت آمریکا را به این شهر انتقال داد، کاری‌ که موجی از اعتراض‌های جهانی را در پی داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مشاوران رئیس جمهوری ایالات متحده گفته‌اند که کابینهٔ فعلی مایل نیست تصمیم دولت پیشین را در به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌منزلهٔ بخشی از خاک اسرائيل تغییر دهد، اما روابط خود را با فلسطینی‌ها تقویت خواهد کرد و کمک مالی را به آنها از سر خواهد گرفت و با شهرک‌سازی اسرائيل در سرزمین‌های اشغالی مقابله خواهد کرد.

جو بایدن از زمان حضور در کاخ سفید تا کنون با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفتگوی تلفنی نداشته است،‌ گرچه هم باراک اوباما و هم دونالد ترامپ تنها چند روز پس از قرار گرفتن در مصدر کار با نخست‌وزیر اسرائیل گفتگو کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقامتگاه لوکس سفیر آمریکا در اسرائيل؛ ملکی تاریخی که دولت آمریکا اجاره آن‌را می‌پردازد

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟

«قانون مهسا» در سنای آمریکا تصویب شد؛ بایدن: این لایحه را به قانون تبدیل می‌کنم