گزینه بایدن برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد از سنا رای اعتماد گرفت

 لیندا توماس گرینفلید، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
لیندا توماس گرینفلید، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم گرینفلید ۶۸ ساله،‌ یک دیپلمات کارکشته و با تجربه در آمریکا است که پیش‌تر به عنوان دستیار وزارت خارجه در امور آفریقا در دولت باراک اوباما خدمت کرده بود.

آگهی

سنای آمریکا روز سه‌شنبه با اکثریت آرا به خانم لیندا توماس گرینفلید،‌ گزینه جو بایدن برای ریاست نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد رای اعتماد داد.

این رای اعتماد برای رئیس جمهوری جدید ایالات متحده موفقیت خوبی به شمار می‌رود، هر چند که تحلیلگران معتقدند که دیگر گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های انتصابی ممکن است با مخالفت‌های جدی‌تری در سنا روبرو شوند.

خانم گرینفلید ۶۸ ساله،‌ یک دیپلمات کارکشته و با تجربه در آمریکاست که پیش‌تر به عنوان دستیار وزارت خارجه در امور آفریقا در دولت باراک اوباما خدمت کرده بود.

وی روز سه‌شنبه با ۷۸ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف، اعتماد مجلس سنای آمریکا را جلب کرد.

عمده مخالفان خانم گرینفیلد در مجلس سنا که همگی از حزب جمهوری خواه بودند به بخشی از یک سخنرانی او در سال ۲۰۱۹ استناد کرده و مدعی شدند که وی در این سخنرانی از چین جانبداری کرده است.

با این انتصاب انتظارها از نماینده جدید ایالات متحده در سازمان ملل متحد که بر خلاف سلف خود از تجربه بالایی در زمینه دیپلماسی برخور‌دار است و کارشناسان رتبه وی را در حد یک وزیر می‌دانند، بالا خواهد بود.

به گفته یکی از سفرای سازمان ملل متحد که نامی از وی برده نشده، ایالات متحده آمریکا طی سالهای اخیر تقریبا در مباحثات سازمان ملل متحد،‌ در رایزنی‌ها و فعالیت‌های دیپلیماتیک و نیز روند تصمیم‌گیری‌ها به نوعی غایب بوده است.

یک سفیر دیگر سازمان ملل که کشورش عضو شورای امنیت است نسبت به تعامل و پویایی بیشتر ایالات متحده در درون این سازمان ملل ابراز امیدواری کرد.

دیپلماتی دیگر در سازمان ملل متحد با اشاره به ناکارآمدی دولت پیشین آمریکا می‌گوید: «این انتصاب به سختی می‌تواند بدتر از گزینه دولت پیشین باشد؛ دولتی که بیش از حد یکجانبه‌گرا بود، از پیمان‌ها خارج می‌شد و با تهدید کارهای خود را پیش می‌برد.»

وی در این خصوص تصریح کرد که ما بدترین شکل ماجرا را تجربه کردیم و این انتصاب قطعا می‌تواند مثبت‌تر از قبل باشد.

یکی دیگر از همکاران آینده لیندا توماس گرینفلید در سازمان ملل متحد که نامی از او برده نشده نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا گفت: «آنچه بیش از همه انتظار می‌رود تغییر نگرش نسبت به متحدان اروپایی است که در دولت ترامپ رویکرد مناسبی در قبال آنها در پیش گرفته نمی‌شد.»

این سخنان اشاره به مخالفت‌های واشنگتن با طرح‌ها و پیشنهاد‌های اروپایی‌ها در سازمان ملل دارد که بعضا با ارائه طرح‌هایی متناقض از سوی ایالات متحده و یا استفاده از حق وتو برای پیشبرد اهداف خود همراه می‌شد.

در سازمان ملل متحد همچنین انتظار می‌رود که ایالات متحده بدهی‌های مالی خود را که حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار تخمین زده می‌شود، تصویه کند.

سنای آمریکا همچنین روز سه‌شنبه به تام ویلساک، گزینه هفتاد ساله جو بایدن برای تصدی ریاست وزارت کشاورزی رای اعتماد داد. آقای ویلساک در تمام دوران ریاست جمهوری باراک اوباما عهده‌دار این سمت بود.

انتظار می‌رود مجلس سنا برای تایید برخی از دیگر گزینه‌های انتصابی جو بایدن از جمله وزیر بهداست مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه کسی جایگزین نیکی هیلی خواهد شد؟

چرا نیکی هیلی استعفا کرد؟

تصویب نهمین دور تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد