Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکافی جدید در شورای امنیت؛‌ آمریکا مقابل ۱۴ عضو دیگر از وتو استفاده کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر آمریکا در سازمان ملل در مورد قطعنامه پیشنهاد شده دربارۀ سرنوشت جنگجویان افراط‌ گرای خارجی گفت که کشورهای اروپایی همانند موضوع ایران ترجیح می‌دهند تا «تهدید جدی» جنگجویان افراط ‌گرا را نادیده بگیرند.

آگهی

آمریکا روز دوشنبه قطعنامه‌ای را که درباره سرنوشت جنگجویان افراط گرای خارجی به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود، با وجود رای موافق ۱۴ عضو دیگر این شورا وتو کرد.

عدم تصویب این قطعنامه که از طرف اندونزی تهیه شده بود از تعمیق شکاف بین ایالات متحده و متحدان اروپایی این کشور در عرصه جهانی حکایت دارد. کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت چند هفته پیش به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای منفی داده بودند.

کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه پیشنهاد شده درباره سرنوشت جنگجویان افراط گرای خارجی گفت که کشورهای اروپایی همانند موضوع ایران ترجیح می‌دهند تا «تهدید جدی» جنگجویان افراط گرا را نادیده بگیرند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی تاکنون همواره درباره موضوع مبارزه با تروریسم با یکدیگر تفاهم داشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کلی کرافت دلیل مخالفت آمریکا با قطعنامه پیشنهادی را عدم اشاره به «اولین گام کلیدی» در موضوع جنگجویان افراط گرای خارجی دانست. به گفته وی بازگشت این جنگجویان به کشوری که تابعیت آن را دارند یا اصالتا اهل آنجا هستند «اولین گام کلیدی» در این زمینه است.

وتوی قطعنامه پیشنهادی درباره جنگجویان افراط گرای خارجی نه تنها نشان‌دهنده افزایش شکاف بین واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی است بلکه ضربه‌ای به تلاش‌های اندونزی به عنوان رئیس شورای امنیت در ماه اوت محسوب می‌شود. اندونزی تصویب این قطعنامه را یکی از اولویت‌های خود برای دوره ریاست بر شورای امنیت تعیین کرده بود.

AP Photo
کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحدAP Photo

متن پیش نویس قطعنامه‌ای که اندونزی تهیه کرده بود کشورهای عضو سازمان ملل متحد را تشویق می‌کرد تا جنگجویان افراط گرای خارجی را پس از پایان دوره محکومیتشان در جوامع خود بپذیرند. هزاران نفر از جنگجویان افراط گرای خارجی هم اکنون در عراق و سوریه محبوس هستند.

آمریکا بر لزوم «بازگشت» جنگجویان به کشورهایشان پس از دستگیری تاکید دارد و می‌گوید که محاکمه و سپری کردن محکومیت این افراد باید در کشورهای خودشان انجام شود؛ واشنگتن مدتها است که از سیاست بازگشت جنگجویان افراط گرا به کشورهایی که اصالتا اهل آنجا هستند یا دارای تابعیت آن کشور هستند دفاع می‌کند. 

اما پایتخت‌های اروپایی و کشورهای عربی با این سیاست مخالف هستند. کشورهای اروپایی و عربی ترجیح می‌دهند که جنگجویان افراط گرای خارجی دوران محکومیت خود را در کشورهایی سپری کنند که در آنجا مرتکب جرائم تروریستی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رییس شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران را رد کرد

شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرد

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند