Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسیون اروپا: مساله جنگجویان خارجی داعش چالش مهم اتحادیه اروپا است

کمیسیون اروپا: مساله جنگجویان خارجی داعش چالش مهم اتحادیه اروپا است
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درباره وضعیت نامشخص زندانیان داعش در کردستان سوریه و با توجه بی ثبات بودن این منطقه معلوم نیست تکلیف صدها عضو اروپایی داعش در زندان های سوریه و عراق چه خواهدشد. با توجه ادامه ناآرامی ها در عراق و شمال سوریه اروپا آیا اروپا قصد بازگرداندن جهادگرایان به کشورهای محل تابعیتشان را دارد یا خیر؟

آگهی

با بالاگرفتن نارضایتی ها در عراق و بی ثبات در شمال سوریه پس از حمله ترکیه، اروپا در مقابل یکی از مهم ترین چالش هایش قرار گرفته است: «وضعیت باقی مانده نیروهای اروپایی عضو داعش در اردوگاه های سوریه و عراق چه خواهد شد؟»

رونالد گیدویتز، سفیر آمریکا در بروکسل چهارشنبه از اروپایی ها خواست تا هرچه سریعتر بدلیل «تعدد جنگجویان داعشی در زندان های سوریه و وضعیت بی ثبات در این کشور و همچنین احتمال حمله نیروهای باقی مانده داعش برای آزاد کردن جنگجویان در بند» تمام زندانی های جهادگرا را به کشورهای اروپایی محل تابعیت شان بازگردانند.

یورونیوز در جلسه روزانه کمیسیون اروپا از سخنگوی کمیسیون امنیت اتحادیه اروپا خواست تا درباره طرح و پروژه های اروپا در این باره توضیح بدهد.

ناتاشا برتو، سخنگوی امنیت و مهاجرت اتحادیه اروپا در پاسخ به یورنیوز گفت که اروپا تدابیر ویژه ای برای ورود نیروهای تروریست احتمالی به خاک اتحادیه در نظر گرفته است.

به گفته او اروپا با سامانه مهمی که در مرزهای ورودی به قاره دارد اجازه نخواهد داد تروریست ها به راحتی وارد خاک اتحادیه اروپا بشوند.

ناتاشا برتو گفت: « چالش جنگجویان خارجی داعش اهمیت زیادی دارد. کمیسیون اولویت اصلی خود را بر حفظ امنیت مرزهای اتحادیه اروپا قرار داده است. ما کارهای زیادی را در ۵ سال گذشته از جمله تجهیز و مدرن کردن مرزهایمان انجام داده ایم.

همانطور که گفتم هر فردی که از مرزهای اروپا قصد ورود دارد با سامانه مرزی و با توجه به داده های اتحادیه اروپا در رابطه با تروریسم مورد کنترل قرارمی گیرد. همانطور که می دانید تمام کشورهای عضو شنگن ناگزیر باید در رابطه با مظنونین به تروریسم و اعضای نیروهای داعش که تبعیت کشورشان را دارند، اطلاعات و داده ها را با تمام کشورها به اشتراک بگذارند.

سازمان هایی چون یوروپل و یوروجاست، پلیس و دستگاه قضایی منسوب به اتحادیه اروپا، مجهزشده اند تا با این چالش به سرعت برخورد کنند. همه این ها به این معنی است که ما در حال حاضر پیشرفت خوبی کرده ایم و در جای بهتری نسبت به سال های پیشین ایستاده ایم. اما فراموش نکنیم که سیستم های امنیتی اروپا در درجه اول یک اولویت ملی و داخلی است. اما درباره انتقال نیروهای زندانی داعش به کشورهای محل تابعیت باید بگوییم که این یک تصمیم داخلی است به روند تصمیم گیری هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باز می گردد.»

یورونیوز: آیا روند ناآرامی ها در عراق و اوضاع کردستان در روزهای اخیر شمال را نگران نمی کند؟

ناتاشا برتو می گوید: « روز گذشته کمیسر امنیت اتحادیه اروپا به همراه کمیسر مهاجرت درباره نگرانی های اروپا و روش حل بحران مربوط به این چالش در کمیسیون سخنرانی کردند. برای همین ترجیح می دهم برای سوالات بیشتر درباره این موضوع به این سخنرانی مراجعه کنید.»

جولیان کینگ کمیسر امنیت اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه گفت دست کم ۱۴۰۰ کودک با والدینی که عضو داعش و تابعیت ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را دارند هم چنان در اردوگاه های سوریه هستند. برخی از این کودکان در حال حاضر به اروپا بازگردانده شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه مردان و زنان کمیسیون اروپا در دوره جدید

بلاتکلیفی آمریکایی مظنون به همکاری با داعش در مرز ترکیه و یونان؛ اردوغان: مشکل از ما نیست

بلژیک و بریتانیا: اعضای اروپایی داعش باید در عراق و سوریه محاکمه شوند