Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

همه مردان و زنان کمیسیون اروپا در دوره جدید

همه مردان و زنان کمیسیون اروپا در دوره جدید
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با رای موافق نمایندگان پارلمان اروپا، کمیسیون جدید اروپایی از هفته آینده رسما کار خود را آغاز خواهدکرد.

آگهی

کمیسیون جدید اروپا به رهبری اورسولا فن درلاین روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) مهر تایید را برای آغاز دوره فعالیت پنج ساله خود را از پارلمان اروپا گرفت.

کمیسیون اروپا مجموعه‌ای متشکل از ۳۰ هزار نفر کارمند است که به ۲۴ زبان زنده اروپایی صحبت می‌کنند.

از ۶۱۸ نماینده پارلمان اروپا ۴۶۱ نفر اعضای کمیسیون جدید را تایید کردند تا با وجود ۱۵۷ رای مخالف، این کمیسیون به ریاست سیاستمدار آلمانی کار خود را دقیقا از روز اول دسامبر آغاز کند.

اورزولا فون درلاین اولین رئیس زنِ کمیسیون اروپاست. وی گفته است مبارزه با تغییرات اقلیمی اولویت اوست. خانم فون در لاین وزیر پیشین دفاع آلمان و یکی از سیاستمداران حامی سیاست‌های آنگلا مرکل صدراعظم بزرگترین قدرت اقتصادی اروپاست.

پارلمان اروپا پس از هفته‌ها بحث و رأی‌گیری ۲۷ کمیسر جدید را که قرار است زیر نظر خانم اورزولا فون درلاین کار کنند تایید کرد. در میان این ۲۷ نفر نام ۱۱ کمیسر زن به چشم می‌خورد.

بریتانیا که در آستانه خروج از برکسیت قرار دارد و درگیر بحث‌های توافق یا عدم توافق برکسیت است، به دلیل خودداری بوریس جانسون از معرفی نامزد جدید برای کمیسیون، در کابینه جدید جایی نخواهد داشت.

کمیسیون‌ها کلیدی با نام‌های جدید

بازار داخلی و خدمات به ریاست تیری برتون

تیری برتون

تیری برتون که به‌دلیل «تضاد منافع» حواشی زیادی بر سر نامزدی‌اش پیش آمده بود نهایتا موفق شد با یک رأی بیشتر از سوی نمایندگان پارلمان اروپا رأی اعتماد بگیرد. کمیسیون مخصوص پارلمان اروپا در جلسه اول از سخنان میلیونر فرانسوی راضی نشد و در جلسه دوم بود که پذیرفت کمیسر پیشنهادی امانوئل ماکرون بتواند تصدی پست ریاست بازار داخلی و خدمات را بر عهده گیرد.

تیری برتون که بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ وزیر دارائی فرانسه بوده است، مدیرعامل یک شرکت بزرگ فرانسوی به نام «آتوس» نیز هست. آتوس یکی از مشهورترین کمپانی‌های ارائه دهنده سرویس در زمینه رایانه و دنیای مجازی است. این شرکت در سال‌های گذشته یارانه‌های فراوانی از اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

به تازگی این شرکت یک نمایندگی در شهر آنژه فرانسه باز کرده که بودجه آن به‌صورت کامل از سوی یکی از بنیادهای مورد حمایت اتحادیه اروپا تامین می‌شود.

آتوس همچنین یکی از نادر شرکت‌های بزرگ اروپایی است که در ساخت رایانه‌های قدرتمند آینده فعالیت دارد و تنها در سال گذشته بیشتر از ۲ میلیون یورو از اتحادیه اروپا در این زمینه بودجه دریافت کرد.

آقای برتون در جلسه معرفی خود در پارلمان گفت که «تحول دیجیتال» در دستور کار وی قرار دارد. اولین کمیسر پیشنهادی دولت فرانسه به کمیسیون اروپا، سیلوی گولار بود که او در دو جلسه نتوانست از خود دفاع کند و به بهانه «تضاد منافع» موفق به راهیابی به کمیسیون اروپا نشد.

مارگارت وستاگر، معاون فون در لاین و رئیس کمیسیون «اروپای متناسب با عصر دیجیتال»

مارگارت وستاگر

مارگارت وستاگر نام بزرگی در سیاست دانمارک است.

او در دوره ژان کلود یونکر، کمیسر رقابت اقتصادی بود و مهم‌ترین کارش بستن مالیات بر شرکت‌های چندملیتی فعال در عرضه‌های شبکه اجتماعی از جمله گوگل و فیس‌بوک بود.

ابقای مجدد او در یکی از کلیدی‌ترین کمیسیون‌ها و نایب رئیسی، بی‌شک باب میل شرکت‌های بزرگ و چندملیتی نخواهد بود. مارگارت وستاگر ۵۱ ساله پیش‌تر وزیر اقتصاد و دارائی دانمارک نیز بوده است.

اولیور وارهی، کمیسر «الحاق و توسعه اتحادیه اروپا»

الیور وارهی

سیاستمدار مجار نزدیک به ویکتور اوربان آخرین کمیسری بود که همین هفته گذشته توانست رای اعتماد پارلمان اروپا را بگیرد.

در اولین جلسه بحث و رای‌گیری به الیور وارهی، کمیسر پیشنهادی مجارستان، نمایندگان پارلمان از صحبت‌های این سیاستمدار مجار قانع نشدند و نامزدی او را در اولین جلسه تایید نکردند.

مهم‌ترین انتقادی که در نشست روز چهاردهم نوامبر پارلمان اروپا به کمیسر پیشنهادی مجارستان وارد شد وابستگی سیاسی او به ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور و عدم استقلال رأی او در مقام کمیسر بود.

برخی از نمایندگان پارلمان اروپا اعلام کردند در حالی که مجارستان به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا وقعی به برخی از قوانین و پیمان‌های اروپایی نمی‌نهد و آنها را زیرپا می‌گذارد، نمی‌توان به کمیسری که تا این اندازه به حزب حاکم و شخص نخست وزیر، ویکتور اوربان نزدیک است اجازه داد تا کنترل یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌ها، یعمنی کمیسیون الحاق و توسعه اتحادیه اروپا را در دست بگیرد.

با این حال در جلسه آخر اولیور وارهی ۴۷ ساله موفق شد نمایندگان را قانع کند.

ویکتور اوربان پس از انتخاب او اعلام کرد که مجارستان نفوذ زیادی در سیاست‌های اروپایی خصوصا در منطقه بالکان و در بحران مهاجرت خواهد داشت.

آگهی

الیور وارهی، دومین نامزد پیشنهادی ویکتور اوربان به کمیسیون اروپا بود. اولین نامزد پیشنهادی ویکتور اوربان، لاشلو تروکسانی بود که به دلیل تضاد منافع از پارلمان رای اعتماد نگرفت.

کمیسیون دموکراسی و جمعیت‌شناسی

دوبراووکا سوئیکا

دوبراووکا سوئیکا از این پس نایب رییس و مسئول دموکراسی و جمعیت‌شناسی اتحادیه اروپا خواهد بود. او اولین کمیسر پیشنهادی کرواسی در کمیسیون اروپاست.

کرواسی از سال ۲۰۱۳ به اتحادیه اروپا پیوسته است.

سوئیکا که در جلسه اول رای‌گیری از سوی نمایندگان پارلمان تایید شده بود، در سخنان خود اعلام کرد: «جمعیت اروپا تحولات زیادی را طی می‌کند و برای حفظ ارزش‌های دموکراتیک باید روی این موضوع کار و تلاش بیشتری کرد.»

وی شهردار پیشین دوبروونیک در کشور کرواسی است. سیاستمدار ۶۲ ساله کروات به دلیل عدم شفافیت درباره اعلام دارائی‌هایش مورد انتقاد شدید برخی از نمایندگان چپ پارلمان اروپا بود.

آگهی

در جلسه رای اعتماد به او یکی از نمایندگان پرسید: «سرمایه ۵ میلیون یورویی شما از کجا آمده است؟»

او در پاسخ اعلام کرد که بخش بزرگی از ثروتش حاصل سال‌ها کار و پاداش‌های دریافتی همسرش در مقام ناخدای کشتی بوده است. او در جلسه پارلمان اعلام کرد که وضعیت مالی او «شفاف» و «بی‌نقص» است.

وی هم چنین یکی از معدود سیاستمداران زن اروپایی است که علیه پیمان گسترش حقوق زنان در سال‌های گذشته رأی داده است.

نائب رئیس کمیسیون در بخش «توافقات سبز اروپایی»

فرانتس تیمرمن

ریاست این مجموعه را یکی از نام‌آورترین مردان کمیسیون اروپا در یک دهه اخیر خواهد داشت؛ فرانتس تیمرمن، سیاستمدار هلندی که بسیاری از او به عنوان جانشین اصلی ژان کلود یونکر یاد می‌کردند.

رهبر چپ‌های میانه‌رو هلند که در دوره پیشین معاون اول رئیس کمیسیون بود، تلاش‌های زیادی در جهت مبارزه با تغییرات اقلیمی انجام داد. یکی از مهم‌ترین کارهای او تصویب ممنوعیت تولید و فروش نی‌‌های پلاستیکی به عنوان یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های زیست‌محیطی بود. تیمرمن که دست کم به پنج زبان زنده اروپایی مسلط است، ۵۸ سال سن دارد و قرار است خانم فون در لاین را در اولویت «اروپای سبز» همراهی کند.

آگهی

تیمرمن یکی از منتقدان احزاب ملی‌گرا و راست‌گرای افراطی در اتحادیه اروپا است. با تلاش‌های او بود که کمیسیون اروپا در دوره گذشته هشدارهای قانونی به مجارستان و لهستان داد. دلیل این هشدارها عدم اجرای قوانین مهاجرتی اروپایی از سوی این دو کشور بود. فرانتس تیمرمن، همچنین مسئول مذاکرات مبادله مهاجران با ترکیه در سال ۲۰۱۶ بود.

نامی جنجال برانگیز برای معاونت رئیس کمیسیون در بخش «ترویج شیوه زندگی اروپایی»

CC-BY-4.0:  © European Union 2019 – Source: EP
مارگاریتاس اسکیناسCC-BY-4.0:  © European Union 2019 – Source: EPGabor KOVACS

مسئولیت این کمیسیون به سخنگوی دوره پنج ساله این نهاد، مارگاریتاس اسکیناس، سیاستمدار یونانی اعطا شد. آقای اسکیناس عضو حزب حاکم در یونان، راست‌گرایان میانه‌رو موسوم به «دموکراسی نو» است.

وی از این پس نظارت بر چالش مهاجرت، امنیت و آموزش و اشتغال را برعهده خواهد داشت. نام این کمیسیون که ابتدا «محافظت از روش زندگی اروپایی» بود با انتقادهای فراوان و خصوصا گروه‌های چپ در پارلمان اروپا تغییر پیدا کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز انتخاب چنین توصیفی برای یکی از کمیسیون‌های اروپا را باعث «نگرانی» و «فاجعه‌بار» خوانده بود.

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان از هم حزبی خود خواسته تا اولویت این کمیسیون را بر اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا و افزایش حمایت از مرزها استوار کند.

آگهی

با توجه به سوابق راست‌گرای آقای اسکیناس به نظر می‌رسد که وی هم در همین راستا عمل کند. یونان یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپایی درگیر چالش مهاجرت‌های غیرقانونی است. این کشور اولین دروازه ورودی به اتحادیه اروپا از شرق و از راه دریاست.

رئیس ایرلندی کمیسیون تجارت و موضوع برکسیت

Arno Mikkor
فیل هوگانArno MikkorArno Mikkor

فیل هوگان، سیاستمدار اهل جمهوری ایرلند مسئولیت این کمیسیون کلیدی را برعهده خواهد داشت.

انتخاب او از این جهت حائز اهمیت است که رئیس کمیسیون یک ایرلندی را مسئول مذاکرات تجاری با بریتانیا در صورت نهایی شدن برکسیت پس از انتخابات دوازدهم دسامبر قرارداده است.

فیل هوگان ۵۹ ساله در سخنان خود در روز رای اعتماد در پارلمان اعلام کرد که با بی‌طرفی درباره امتیازات تجاری با مقامات بریتانیا مذاکره خواهدکرد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های عدم نهایی شدن توافق برکسیت تا به امروز مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بوده است. هوگان در یادداشتی که برای روزنامه ایندیپندنت چاپ دوبلین نوشت، تاکید کرد که درباره صلح و توافق «جمعه مقدس»، بین دو ایرلند با میانجی‌گری بریتانیا، «قمار» نمی‌کند.

آگهی

یک فنلاندی مسئول کمیسیون «مشارکتهای بین المللی»

یوتا اورپیلینن

یوتا اورپیلینن، اولین زنی که در سال ۲۰۰۸ رهبر سوسیال دموکرات‌های فنلاند شد، این بار نقش یک کمیسر کلیدی را در صحن اتحادیه اروپا بازی خواهدکرد.

برای او «برابری جنسیتی» یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای پیشبرد خواسته‌های اروپاییان است.

این سیاستمدار ۴۴ ساله در سخنان خود در روز رأی‌گیری برنامه توسعه پایدار اروپا تا سال ۲۰۳۰ را «فرصتی طلایی» برای ریشه‌کن کردن فقر در سرتاسر جهان دانست. وی در ۲۲ سالگی جنبش جوانان اروپایی فنلاند را تحت لوای «گروه جوانان اروپایی فدرالیست» راه اندازی کرد.

در سال ۲۰۱۲ به عنوان وزیر دارائی فنلاند، در وب سایت خود نوشت: «فنلاند ترجیح می‌دهد به جای پرداخت بدهی‌های دیگر اعضای اتحادیه اروپا این اتحادیه را ترک کند.»

این سخنان باعث شد تا موضوع خروج فنلاند از اتحادیه اروپا دوباره در این کشور مطرح شود. حزب سوسیال‌دموکرات هم ناگزیر درباره این سخنان شفاف‌سازی کرده و اعلام کرد قصد فنلاند خروج از اتحادیه اروپا نیست.

آگهی

فهرست نام دیگر کمیسرهای اروپایی در پنج سال آینده

یوهانس هان

یوهانس هان، سیاستمدار پرتجربه اتریشی مسئول کمیسیون دارائی و بودجه خواهدبود. هان وزیر پیشین علوم در اتریش است.

دیده ریندرز، سیاستمدار راست میانه بلژیکی کمیسیون دادگستری را ریاست خواهد کرد.

ماریا گابریل، کمیسر پیشین اقتصاد دیجیتالی این بار ریاست کمیسیون نوآوری و جوانان را عهده دار خواهدبود. گابریل پیشنهاد دولت بلغارستان است.

استلا کیریاکیدیدس، کمیسر سلامت اتحادیه اروپا خواهد بود. این روانشناس قبرسی یک دهه است که وارد دنیای سیاست شده است.

ورا یورووا از جمهوری چک معاونت کمیسیون در بخش ارزش و شفافیت را عهده دار خواهدبود.

آگهی

هلنا دالی، از کشور مالت اولین بازیگر و دنیای سلبریتی خواهد بود که پست کمیسیون برابری را برعهده می گیرد.

یانوس وچیه کوفسکی از لهستان مسئول کمیسیون کشاورزی در پنج سال آینده است.

الیزا فریرا از پرتغال ریاست کمیسیون اطلاحات و یکپارچگی را برعهده گرفته است.

ژوزف بورل از اسپانیا رئیس بخش سیاست خارجی و دستگاه امنیتی اتحادیه اروپا خواهد بود. وزیر خارجه پیشین اسپانیا جانشین فدریکا موگرینی شده است.

ماروک سفکوویچ از اسلواکی، رئیس معاونت کمیسیون در بخش روابط بین الملل خواهدبود.

آگهی

یانش لنارچیچ کمیسیون «مدیریت بحران» را مدیریت می کند. این سیاستمدار اهل اسلوونی است.

آدینا یوانا والئان، سیاستمدار اهل رومانی کمیسیون حمل و نقل را مدیریت می کند.

ایلوا یواهنسون، وزیر پیشین کار در سوئد مسئول کمیسیون امور داخلی اتحادیه اروپا خواهدبود.

ویرخینینوس سینکه ویسیوس از لیتوانی مسئولیت کمیسیون اقیانوس های اتحادیه اروپا را عهده دار خواهد بود.

نیکلا اشمیت از لوکزامبورگ هم مسئول کمیسیون کار و حقوق کارگران اروپایی است.

آگهی

والدیس دومبروووکیس از لتونی نایب رئیس کمیسیون در بخش« اقتصاد در خدمت مردم » خواهدبود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشکیل ۱۰ دولت با اقلیت مردان؛ زنان در کدام کشورها قدرت سیاسی بیشتری کسب کرده‌اند؟

رئیس آینده کمیسیون اروپا: قدرت نرم کافی نیست، اروپا باید زبان قدرت را بیاموزد

کمیسیون اروپا: مساله جنگجویان خارجی داعش چالش مهم اتحادیه اروپا است