Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشمکش در شورای امنیت؛ آمریکا: نمی‌توانند جلوی مکانیسم ماشه را بگیرند

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «اینکه دیگران از آنچه ما انجام می‌دهیم حمایت کنند یا با آن مخالفت کنند اهمیتی ندارد.»

آگهی

آمریکا در حالی که در زمینه فعال کردن ساز و کار ماشه با مخالفت اکثر اعضای این شورا روبرو شده است همچنان بر توانایی خود برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران تاکید می کند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران که چندی پیش از این سمت کناره‌گیری خود را اعلام کرده بود، روز جمعه گفت که کشورش برای فعال کردن مکانیسم ماشه به «اجازه» کشورهای دیگر نیاز ندارد. آمریکا روز پنجشنبه به طور رسمی به شورای امنیت اعلام کرد که قصد دارد ساز و کار ماشه را که در نهایت می تواند به بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه تهران منجر شود فعال کند.

این اقدام با مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن و دیگر قدرت های جهانی روبرو شد. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که از ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۳ کشور با بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران مخالفت کرده اند. بنا به این گزارش این کشورها بر این باور هستند که آمریکا به دلیل خروجش از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی نمی تواند از ساز و کار ماشه استفاده کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به شما اطمینان می‌دهم که آمریکا از همه ابزارها استفاده خواهد کرد تا مطمئن شود که چینی‌ها و روس‌ها توانایی ارسال سلاح‌هایی به ایران که ما را تهدید خواهد کرد نخواهند داشت.
مایک پمپئو
وزیر خارجه آمریکا

با این حال برایان هوک که با وجود استعفا هنوز سمت خود را تحویل فرد بعدی نداده، تاکید کرده است که فارغ از موضع گیری اعضای شورای امنیت امکان جلوگیری از ساز و کار ماشه وجود ندارد. وی گفت: «شورای امنیت در پایان ۳۰ روز تمام تحریم های سازمان ملل [علیه ایران] را باز خواهد گرداند.»

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «اینکه دیگران از آنچه ما انجام می دهیم حمایت کنند یا با آن مخالفت کنند اهمیتی ندارد.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز بر عزم کشورش برای استفاده از همه ابزارها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پس از روز ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) تاکید کرد. وی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: «به شما اطمینان می دهم که آمریکا از همه ابزارها استفاده خواهد کرد تا مطمئن شود که چینی ها و روس ها توانایی ارسال سلاح هایی به ایران که ما را تهدید خواهد کرد نخواهند داشت.»

آمریکا مکانیسم ماشه را پس از آن فعال کرد که اعضای شورای امنیت با پیشنهاد این کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کردند. جمهوری دومینیکن تنها کشوری بود که در شورای امنیت از پیشنهاد واشنگتن حمایت کرد.

با در نظر گرفتن تحولات روزهای اخیر به نظر می رسد که اختلاف نظر ایالت متحده با اکثر اعضای شورای امنیت درباره فعال کردن ساز و کار ماشه به یک جدال حقوقی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تحریم‌های ایران فعال می‌کند

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند