زنی به حکم دادگاه چین برای کار در خانه از همسرش ۷ هزار یورو غرامت گرفت

زن خانه‌دار در چین
زن خانه‌دار در چین Copyright ap
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس قانون مدنی جدید این کشور که از ماه گذشته به اجرا درآمده، فردی که سرپرست اصلی فرزندان یا والدین مسن در خانه باشد یا بیشترین بخش از کارهای خانواده را بدون دریافت مزدی انجام دهد، می‌تواند در هنگام طلاق از همسر خود غرامت دریافت کند.

آگهی

یک دادگاه طلاق در چین به مردی دستور داد تا مبلغ ۵۰ هزار یوان (معادل ۷ هزار و ۷۰۰ دلار آمریکا) به عنوان غرامت، به همسرش برای انجام کارهای خانه در طول ۵ سال زندگی مشترکشان پرداخت کند.

براساس قانون مدنی جدید این کشور که از ماه گذشته به اجرا درآمده، فردی که سرپرست اصلی فرزندان یا والدین مسن در خانه باشد یا بیشترین بخش از کارهای خانواده را بدون دریافت مزدی انجام دهد، می‌تواند در هنگام طلاق از همسر خود غرامت دریافت کند.

مبلغ غرامت با مذاکره طرفین تعیین می‌شود اما اگر آنها در این باره به نتیجه نرسند، آنها دادگاه وارد عمل شده و در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

بر این اساس، دادگاه پکن به آقای «چن» دستور داد که به همسر خود به دلیل آنکه بخش عمدۀ بار زندگی را به دوش کشیده، مبلغ ۵۰ هزار یورو غرامت بدهد.

این زوج که در سال ۲۰۱۵ میلادی ازدواج کرده بودند، سه سال بعد از هم جدا شدند. پس از آن آقای «چن» پسرشان را نیز نزد مادرش فرستاد و مشغول کار و زندگی خود شد.

آقای «چن» سرانجام سال گذشته درخواست طلاق داد و خانم «وانگ» در جریان جلسات رسیدگی به این پروندۀ طلاق اعلام کرد که در تمام مدت زندگی مشترکشان و حتی پس از جدایی، همسرش نگهداری از فرزندشان را به او واگذار کرده بود و نه به او اهمیتی می‌داد و نه در نگهداری از او مشارکت می‌کرد.

خانم «وانگ» در دادگاه خواستار تقسیم مال و دریافت غرامت مالی، همچنین دریافت حضانت پسرشان و دریافت ماهانه مبلغ ۲ هزار یوان برای نگهداری از او شد.

قاضی دادگاه ضمن موافقت با تقسیم دارای‌های مشهود اعلام کرد که با پرداخت این غرامت نیز موافق است. زیرا در تمام ۵ سال گذشته در حالی که خانم «وانگ» مشغول رسیدگی به امور خانه بوده، همسرش این فرصت را داشته تا رشد تحصیلی و شخصی خود را بهبود ببخشد.

با صدور این حکم، اولین بار از زمان لازم‌الاجرا شدن قانون جدید، برای کارهای انجام شده در خانه «ارزش پولی» تعیین شد.

بر اساس داده‌های اداره ملی آمار چین، در سال ۲۰۱۶ میلادی، زنان متاهل در این کشور دو برابر بیشتر از همسرانشان وقت خود را صرف انجام کارهای خانه کرده‌اند.

پس از انتشار این حکم نظرسنجی‌های آنلاین در رسانه‌های چین نیز نشان داد که تقریبا ۹۴ درصد از شرکت کنندگان معتقدند تصمیم دادگاه برای تعیین این غرامت درست بوده و سختی انجام کارهای خانه را نشان داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به سیاست دو فرزندی چین و حق داشتن فرزندانی با نام خانوادگی مادر

تیم مردانه افغانستان در بازی‌های آسیایی هانگژو؛ زنان در تبعید جداگانه شرکت کردند

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است