کاهش تعهدات برجامی ایران؛ آغاز به کار نسل جدید سانتریفیوژها در نطنز و فردو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  کپی رایت  AP Photo

نماینده دائم ایران در سازمان انرژی اتمی از نصب سانتریفیوژهای جدید در نیروگاه‌های هسته‌ای نطنز و فردو خبر داد.

کاظم قریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن در حساب توییتری خود، ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که نصب سانتریفیوژهای بیشتری در نیروگاه‌های ایران در راه است.

این اقدام ایران در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر ایالات متحده آمریکا و اروپا از عدم پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود در برجام ابراز نگرانی کرده بودند.

بر اساس اعلام نماینده ایران، دو زنجیره ۳۴۸ تایی از سانتریفیوژهای IR2 که نسخه بیشرفته‌تر سانتریفیوژهای ابتدایی نسل اول یعنی همان IR1 هستند در نیروگاه نطنز نصب شده است. این در حالی است که ایران اعلام کرده نصب دو زنجیره از نوع پیشرفته‌تر سانتریفیوژهای IR6 را در نیروگاه فردو آغاز کرده است.

بر اساس تعهدات ایران در برجام، ایران اجازه ندارد غنی‌سازی اورانیوم را در نیروگاهی جز نطنز آن‌هم تنها با نسل نخست سانتریفیوژهای IR1 انجام دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش‌تر در ۲۸ آبان گزارش داده بود که ایران تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم یا همان یو.اف.۶ به دستگاه‌های سانتریفوژ نسل دو را در نطنز آغاز کرده است. ایران این موضوع را هم به اطلاع مقام‌های آژانس رسانده بود.

اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی، در پاسخ به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صورت گرفته و طی بازه‌های زمانی مختلف در سطوح متفاوت پی گرفته شده است.

۷ دسامبر هم سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک تاکید کرده بودند نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز مغایر با تعهدات برجامی ایران است. این سه کشور همچنین اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی خود را بسیار نگران کننده خوانده بودند.

این در حالی است که طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران تعهد داده تنها از نسل اول سانتریفیوژهای IR1 برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند. ضمن اینکه این موضوع تنها به نیروگاه هسته‌ای نطنز محدود می‌ماند و ایران اجازه ندارد در نیروگاه فردو غنی‌سازی اورانیوم انجام دهد و هر نوع غنی‌سازی اورانیوم تنها مختص به نیروگاه نطنز خواهد بود.

به کانال تلگرامی یورونیوز فارسی بپیوندید