Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش اتحادیه اروپا به «حادثه» نطنز: هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای وین مردود است

پرچم‌های ایران و اتحادیه اروپا
پرچم‌های ایران و اتحادیه اروپا Copyright EMMANUEL DUNAND/AFP
Copyright EMMANUEL DUNAND/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی اتحادیه اروپا خواستار روشن شدن فوری شرایطی که در آن تاسیسات اتمی نطنز آسیب دیده شد.

آگهی

اتحادیه اروپا در نخستین واکنش رسمی به «حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام کرد هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای وین مردود است.

پیتر سانتو، سخنگوی رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی، ضمن محکوم کردن این حادثه، خواستار روشن شدن فوری شرایط آسیب دیدن تاسیسات اتمی نطنز شد.

آلمان: حادثه نطنز برای مذاکرات وین سازنده نیست

ساعاتی پیش از موضع اتحادیه اروپا، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین گفت که تحولات رخ داده پیرامون تأسیسات اتمی نطنز برای مذاکرات در مورد توافق هسته ای ۲۰۱۵سازنده نیست.

این واکنش‌ها در پی بهره‌برداری ایران از «۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای» در روز شنبه و همچنین «خرابکاری» روز یک‌شنبه در تأسیسات هسته ای نطنز ایراد شده است.

تحلیلگران بین‌المللی بر این نظر هستند که خرابکاری در نطنز می‌تواند به تهدیدی برای پایان دادن به مذاکرات هسته ای ایران و تشدید تنش‌های منطقه ای تبدیل شود.

اسرائیل به عنوان کشوری که همواره با برجام مخالفت بوده، در روزهای گذشته تلاش‌هایی را برای دور کردن ایران و آمریکا از فضای به وجود آمده برای احیای توافق هسته‌ای آغاز کرده است. از همین رو برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظر هستند که عامليت اسراييل در انجام خرابكاری در تأسیسات اتمی نطنز قطعی است.

اسرائیل معمولا در برابر چنین اتهاماتی سکوت می‌کند.

روسیه: امیدواریم حادثه نطنز هدیه به مخالفان برجام نباشد

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ابراز امیدواری کرد حادثه یکشنبه در نطنز «تلاش‌ها برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی را خراب نکند.»

در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده‌ است: «امیدواریم آن چه روی داده، هدیه‌ای برای مخالفان گوناگون برجام نباشد و بنیانی [مذارکرات وین] را از خراب نکند.»

البته خرابکاری در نطنز که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آن به عنوان «تروریسم هسته ای» یاد کرده، نه اولین، بلکه آخرین حمله‌ای بوده که برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده است.

تأسیسات هسته‌ای نطنز برای اولین بار در سال ٢٠١٠ در پی فعاليت بدافزاری به نام «استاكس‌نت» هدف گرفته شد که در پی آن ۹۸۴ دستگاه سانتريفيوژ از کار افتاد و حدود ٣٠ درصد از ميزان غنی سازی اورانيوم ايران كم شد.

برخی ناظران بین‌المللی در همان زمان این حمله را همانند ایران به آمریکا و اسرائیل نسبت دادند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش آمریکا به تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی: همچنان به دیپلماسی باور داریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: در تأسیسات نطنز «حادثه» رخ داده است

کاهش تعهدات برجامی ایران؛ آغاز به کار نسل جدید سانتریفیوژها در نطنز و فردو