مدیرعامل جدید فدراسیون جهانی شطرنج انتخاب شد؛ وزیر سابق همه را مات کرد

دانا رِیزنیتس اوزولا، رئیس جدید فدراسیون جهانی شطرنج
دانا رِیزنیتس اوزولا، رئیس جدید فدراسیون جهانی شطرنج Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانا رِیزنیتس اوزولا که عنوان «استاد بزرگ شطرنج» را در کارنامه دارد برای نخستین بار سال ۲۰۱۶ پس از غلبه بر ایفان هو،‌ قهرمان وقت جهان از کشور چین در المپیاد شطرنج باکو نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.

آگهی

فدراسیون بین‌المللی شطرنج، فیده، روز سه شنبه نماینده زن پارلمان لتونی و وزیر سابق دارایی این کشور را به عنوان مدیر عامل جدید خود انتخاب و منصوب کرد.

دانا رِیزنیتس اوزولا که عنوان «استاد بزرگ شطرنج» را در کارنامه دارد برای نخستین بار سال ۲۰۱۶ پس از غلبه بر ایفان هو،‌ قهرمان وقت جهان از کشور چین در المپیاد شطرنج باکو نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و به عنوان یک پدیده نوظهور در رقابت‌های جهانی شطرنج بانوان خود را معرفی کرد.

خانم اوزولا که در آنزمان عضوی از کابینه لتونی بود برای آنکه بتواند در تورنمنت یاد شده شرکت کند به ناچار مجبور شد از حضور در نشست وزرای اتحادیه اروپا صرف نظر کند.

دولت لتونی برای آنکه نماینده‌ای در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا داشته باشد فرد دیگری را در آن جلسه جایگزین دانا رِیزنیتس اوزولا کرد.

وزیر سابق دولت لتونی که اینک ۳۹ سال دارد همواره از علاقه وافر خود به شطرنج یاد کرده و گفته است که این ورزش فکری به وی کمک کرده تا بر فشار و استرس حاکم بر دنیای سیاست غلبه کند.

خانم رِیزنیتس اوزولا روز دوشنبه با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که می‌خواهد تمام وقت و انرژی خود را به کار در فدراسیون بین‌المللی شطرنج، فیده، اختصاص دهد و برای این کار لازم است که کرسی نمایندگی پارلمان را رها کند.

Dārgie draugi! Jaunais gads manā dzīvē nesis lielas pārmaiņas – esmu piekritusi piedāvājumam ieņemt starptautiskās šaha...

Posted by Dana Reizniece-Ozola on Sunday, January 3, 2021

فیده روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام رسمی انتصاب خانم دانا رِیزنیتس اوزولا به ریاست این فدراسیون تصریح کرد که وی جدا از امور اداری و مالی، بر نحوه عملکرد اغلب کمیسیون‌‌ها از جمله کمیسیون آموزش شطرنج که از اولویت‌های اصلی او نیز محسوب می‌شود، مدیریت خواهد کرد.

خانم رِیزنیتس اوزولا زمانی که پانزده ساله بود برای نخستین بار در رقابت‌های قهرمانی زنان کشورش در رده بزرگسالان به عنوان نخست دست یافت.

وی همچنین دو عنوان قهرمانی اروپا در رده سنی جوانان را در کارنامه دارد و در سن نوزده سالگی نیز به عنوان «استاد بزرگ» شطرنج دست یافت.

دانا رِیزنیتس اوزولا سال ۲۰۱۷ یکی از چهار نامزد و تنها نامزد زن منتخب برای جایگزینی یرون دایسلبلوم در راس یوروگروپ بود اما در نهایت از دسترسی به این سمت ناکام ماند.

از وی که همچنین عضو فعال یک حزب کوچک راست میانه در کشورش است پیش‌تر در پایان انتخابات قانون‌گذاری سال ۲۰۱۸ به عنوان نامزد احتمالی سمت نخست وزیری نام برده شده بود.

مدیرعامل جدید فدراسیون جهانی شطرنج از علاقمندان فضا نیز محسوب می‌شود؛ وی در این زمینه دوره‌ای آموزشی را در ناسا پشت سر گذرانده و از دانشگاه بین‌المللی علوم فضایی در فرانسه نیز مدرک مدیریت ارشد کسب‌وکار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علیرضا فیروزجا پدیده برتر شطرنج جهان شد

تاریخ سازی دختر شطرنج باز ایران

قهرمان دوگانه شطرنج جهان تورنمنت عربستان را بایکوت کرد