Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

علیرضا فیروزجا پدیده برتر شطرنج جهان شد

علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی شطرنج جهان
علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی شطرنج جهان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علیرضا فیروزجا همچنین در بخش برترین شطرنج‌بازان جهان در سال ۲۰۲۱ موفق شد پایین تر از حریف سرشناس نروژی جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

آگهی

علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی الاصل شطرنج جهان در میان برگزیدگان سال ۲۰۲۱ دو عنوان «پدیده» و دومین شطرنج‌باز برتر را به خود اختصاص داد.

این شطرنج‌باز نخبه که مدتی است از ایران خارج شده و برای تیم ملی فرانسه مسابقه می‌دهد از سوی یکی از معتبرترین سایت‌های اختصاصی در زمینه شطرنج به عنوان «پدیده سال ۲۰۲۱» این رشته ورزشی برگزیده و معرفی شد.

وی بدین ترتیب در بخش ستاره‌های آینده شطرنج جهان در میان دیگر برگزیدگان بی رقیب بود و توانست به عنوان پدیده سال ۲۰۲۱ جایگاه نخست را از آن خود کند.

علیرضا فیروزجا همچنین در بخش برترین شطرنج‌بازان جهان در سال ۲۰۲۱ موفق شد پایین تر از حریف سرشناس نروژی جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

مگنوس کارلسن نروژی که اوایل ماه دسامبر گذشته در دبی با برتری در چهارمین مسابقه مقابل یان نپومیانچی، حریف روس جایگاه خود را در صدر رنکینگ جهانی تثبیت کرده بود به عنوان برترین شطرنج‌باز جهان در سال گذشته میلادی دست یافت.

یان نپومیانچی در میان برگزیدگان وب‌سایت تخصصیِ «chess.com» پس از علیرضا فیروزجا در جایگاه سومین شطرنج‌باز برتر جهان قرار گرفته است.

این در حالیست که در رنکینگ ماه ژانویه ۲۰۲۲ شطرنج جهان، دینگ لیرن، استاد بزرگ شطرنج چین پس پایین‌تر از علیرضا فیروزجا در رده سوم قرار گرفته است.

نابغه «ایرانی» شطرنج جهان بدون شک در سال جاری میلادی در پی کم کردن فاصله خود با مگنوس کارلسن نروژی است تا بتواند افتخار صدرنشینی در رنکینگ جهانی شطرنج را نیز به کارنامه حرفه‌ای خود اضافه کند.

علیرضا فیروزجا که در نوجوانی موفق به کسب عنوان «استاد بزرگ شطرنج» جهان شده بود به باور کارشناسان از امید‌های آینده برای کسب جایگاه نخست شطرنج جهان به شمار می‌رود.

وی اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در پی مواجه شدن با ممنوعیت مسابقه با حریف اسرائیلی در رقابت‌های جهانی از ایران خارج شد و از ژانویه ۲۰۲۱ به نمایندگی از کشور فرانسه در مسابقات بین‌المللی به میدان می‌رود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیروزجا در اندیشه کسب عنوان قهرمانی شطرنج دنیا، هشت اعجوبه حاضر در تورنمنت مادرید چه کسانی هستند؟

مدیرعامل جدید فدراسیون جهانی شطرنج انتخاب شد؛ وزیر سابق همه را مات کرد

یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا یک پای فینال؛ خروس‌ها حریف ماتادورها نشدند